Aké počty členov majú jednotlivé politické strany?

13. september 2018, Marek Grečiar
13. september 2018
Marek Grečiar
Výročné správy politických strán ukázali, že v počte členov dominuje Smer-SD. Z opozičných parlamentných strán má najviac straníkov Kotlebova ĽSNS.
NR SR

Nový návrh zákona, ktorý sa bude prerokúvať na septembrovej schôdzi Národnej rady počíta s tým, že volieb do Národnej rady SR a Europarlamentu sa budú môcť zúčastniť iba strany s určitým (minimálnym) počtom členov. Koľko majú politické strany oficiálnych členov sa dá zistiť z výročných správ, kde by mali byť tieto údaje uvádzané. Politické strany  totiž musia do koncoročných výročných správ uvádzať presné číselné počty svojich členov.

Z výročných správ vyplýva, že najviac členov spomedzi všetkých politických strán si udržuje Smer-SD. Ku koncu roka 2017 ich podľa výročnej správy evidoval 15 182, čím výrazne prevýšil aj svojich koaličných partnerov. Slovenská národná strana mala podľa výročnej správy 7 662 členov a Most-Híd 5517 členov.

Z opozičných strán sediacich v parlamente uvádza najvyšší počet členov Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko (1439 členov). Len o niečo menej členov mala strana Sme Rodina (1350 členov). Opozičná Sloboda a solidarita evidovala 208 členov a OĽaNO iba 13 členov. Očakáva sa, že najmä hnutie OĽaNO tak bude musieť rozšíriť svoju členskú základňu, pretože pri terajšom počte členov by nemohli kandidovať do Národnej rady SR a Europarlamentu. Očakáva sa, že návrh stanovujúci minimálny počet členov strán vyvolá v parlamente veľmi búrlivú diskusiu.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Za občanov SR už rozprávaj aj Béla Bugár: na sneme EPP uviedol,…
Štát si požičal v dvoch aukciách štátnych dlhopisov 167 mil. eur
LUNTER DAL SVOJIM VOLEBNÝM PORADCOM ZÁKAZKU NA ŽUPNÉ NOVINY
Komentár: Národná rada Slovenskej republiky ignoruje historické…
Blahorečenie Anny Kolesárovej na obrazovkách Televízie LUX
Nové strany rastú ako huby po daždi: Zsolt Simon predstavil v…