Aktuálne z NR SR: Rokovanie o tlačovom zákone

0 31. január 2019, J. Murgašová, foto: TASR
31. január 2019
J. Murgašová, foto: TASR
Návrh zákona pochádza z dielne Dušana Jariabka a Miroslava Číža, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve. Treba zdôrazniť, že predmetom práva na odpoveď je len skutkové tvrdenie.
Na snímke poslanec NR SR Miroslav Číž (Smer-SD).

Návrh zákona pochádza z dielne Dušana Jariabka a Miroslava Číža, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve. Treba zdôrazniť, že predmetom práva na odpoveď je len skutkové tvrdenie. Vylučuje sa teda odpovedať na hodnotiace úsudky. Právo na odpoveď je prvkom tlačového práva niektorých európskych krajín (napr. Francúzska), ktorý vychádza zo zásady „audiatur et altera pars“, teda „nech je vypočutá tiež druhá strana“.
Ako prvá v rozprave vyjadrila značný nesúhlas poslankyňa zo strany SaS, Renáta Kaščáková. Vo svojom prejave označila predkladaný zákon za náhubkový. Podľa slov Kaščákovej, má vládna koalícia strach a vidia nepriateľa za každým rohom. Jej hlavné výhrady smerujú proti zmene, a tou je, že návrh ruší podmienku, kde dotknutá osoba môže reagovať len na nepravdivé, neúplné a skreslené tvrdenia, ktoré sa dotkli cti, dôstojnosti alebo súkromia.

Z dnešného znenia vyplýva, že ak spravodajstvo obsahuje nepravdivé, neúplne alebo pravdu skresľujúce skutkové tvrdenia, ktoré sa dotkli cti, dôstojnosti alebo súkromia, má dotknutá osoba právo žiadať uverejnenie odpovede. Právo na odpoveď nemali verejní funkcionári, čo sa novou úpravou vypúšťa. Právo na odpoveď sa teda rozširuje aj na verejných činiteľov.

Karol Farkašovský, poslanec NR SR za stranu SNS, poukazuje na fakt, že novinárske prostredie sa radikálne mení, nadobúda oveľa väčší priestor a znižuje sa citlivosť voči etickým novinárskym štandardom. Tak, ako zo strany novinárov, tak aj zo strany majiteľov médií. Poslaním novinára je podľa poslanca Farkašovského v prvom rade informovať. Poukazuje na fakt, že novinári sú opojení kontrolnou právomocou, no neuvedomujú si, že kontrolná právomoc je len sekundárna časť novinárskeho prostredia.

Liberálna úderka opozície, Peter Osuský, označil zákon ako nový zmŕtvychvstalý náhubkový zákon.

Poslankyňa za stranu SMER – SD, Jana Vaľová, opisuje osobnú skúsenosť s médiami pred nedávnymi voľbami v Humennom. Podľa slov bývalej primátorky Humenného, Denník N vyschránkoval novinami celé mesto v počte cca 12 500 kusov, v ktorých poslankyni Vaľovej patrila titulná strana. Na otázku iných novinárov, kto si túto zákazku objednal, Denník N odpovedal, že si to zaplatila fyzická osoba. Vaľová poukazuje na fakt, že Denník N sa predáva mesačne cca 2000 – 3000 ks výtlačkov, no zrazu niekto zaplatil 12 500 kusov bez toho, aby dal kandidátke možnosť vyjadriť sa. „Napísali úplné nezmysly, pošpinili ma, čo samozrejme prispelo aj k výsledku volieb“, uviedla Vaľová. Konkrétne sa v tom mali angažovať páni z Denníka N: A. Bán a M. Kern. „Kto to celé platil?“ Vaľová dodáva, že Ústava zaručuje právo obom stranám nie len novinárom.

Spoluautor zákona, Miroslav Číž, argumentuje Ústavou, citovaním článku 19, základnými ľudskými právami a slobodami: „Každý má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena. Každý má právo na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života. Každý má právo na ochranu pred neoprávneným zhromažďovaním, zverejňovaním alebo iným zneužívaním údajov o svojej osobe.“ Miroslav Číž vo svojom prejave tvrdí, že v demokracii sa musíme uvedomovať nesmiernu dôležitosť skutočnosti, že demokracia a sloboda záujmovej polarizácie je protistav. „Musíme žiť vedľa ľudí, ktorých názory sú nám nepríjemné. S ktorými principiálne nesúhlasíme ale v rámci demokracie sa s nimi musíme naučiť žiť.“

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Bude Boris Kollár nasledovať svoju ex-partnerku Krištufkovú a…
To vážne pán Danko: „Nefeť pleseň a odrb“?
Slanec: Hrad aj tento rok obnovujú, vo veži pribudne ďalšie…
Do funkcie riaditeľa NAKA nastúpil Branislav Zurian
Marian Kotleba odvolil ihneď ráno v rodnej Banskej Bystrici
Kalendárium: 1. január 1993 - Obnovenie samostatnej Slovenskej…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.