Andrej Danko chce bojovať so slovenským antisemitizmom

0 11. júl 2018, Július Vonkomer
11. júl 2018
Július Vonkomer
Andrej Danko po rokovaniach v Izraeli vyhlásil: „Bezpochyby máme na Slovensku s antisemitizmom problém, aj preto bude mojím záväzkom nastaviť prísnejšiu legislatívu. Musíme presne definovať pojem antisemitizmus, či zlepšiť trestný zákon a trestný poriadok tak, aby sme s týmito šialencami, ktorí dnes v pléne parlamentu popierajú holokaust, urobili poriadok. Treba si uvedomiť, že takého negatívne prejavy ovplyvňujú mládež. Je na zamyslenie, kam sa dostala v tejto oblasti naša politika.“
ilustračný obrázok

Čo vlastne pojem antisemitizmus znamená?

Podľa internetových stránok Anna Franková sprievodca (ktorej vlastníkom je Dom Anny Frankovej z Holandska a slovenskú verziu tejto stránky, jej adaptáciu a preklad zabezpečila Nadácia Milana Šimečku) pojem antisemitizmus označuje nenávisť a predsudky voči židom, ktoré neberú do úvahy vlastnosti jednotlivcov, ale priraďujú im záporné rysy, ktoré sú údajne typické pre všetkých židov.

Zaujímavejšia je slovenská verzia wikipédie podľa ktorej je antisemitizmus nepriateľstvo alebo predpojatosť voči Židom ako predstaviteľom židovského náboženstva, etnickej skupine alebo rase. Aj keď samotné slovo (anti-semitizmus) je odvodené od slova Semiti, dnes sa ním neoznačuje nepriateľstvo voči semitským národom všeobecne (kam patria aj Arabi), ale len voči Židom.

Najzaujímavejšia je posledná stať venovaná antisemizmu na Slovensku kde sa píše:

Podľa politológa Grigorija Mesežnikova (Inštitút pre verejné otázky) „prejavy antisemitizmu u nás stále sú a určité stereotypy prežívajú“ aj keď antisemitizmus nie je „prvoplánovo významnejšou politickou silou“. Z významnejších politických strán sa prejavmi antisemitizmu vyznačuje krajne pravicová (skryte neonacistická) strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko(ĽSNS). Napr. jej čelný predstaviteľ Marian Kotleba rozširuje konšpiračnú teóriu o Protokoloch sionských mudrcov, o ktorých bolo už v roku 1921 dokázané, že ide o podvodný dokument, ktorý mal slúžiť antisemitskej propagande ako dôkaz plánu Židov na ovládnutie sveta. Poslanec NR SR za ĽSNS Milan Mazurek sa dopustil spochybňovania holokaustu a poslanec NR SR za ĽSNS Stanislav Mizík kritizoval udelenie štátnych vyznamenaní osobám „židovského pôvodu“.

Za predpokladu, že predseda slovenského parlamentu vie používať internetový vyhľadávač a pred cestou do Izraela sa chcel dôkladne pripraviť dáva, wikipédia zmysel jeho výrokom. Radi by sme odporučili nabudúce nechať prípravu na zdatnejšieho používateľa internetu a neotvárať len prvý odkaz ktorý mu vzhľadávač ponúkne. Wikipédia je totižto internetová encyklopédia ktorú možno slobodne upravovať a čítať.

 

Vynechajme však úvahy o spôsobilosti Andreja Danka vyhľadávať informácie na internete a poďme sa pozrieť na reálny problém antisemitizmu na Slovensku. Keďže sa vraví o probléme ktorý je na Slovensku aktuálny, budeme sa zaoberať poslednými desiatimi rokmi.

Podľa Ústredného zväzu židovských náboženských obci žije na Slovensku približne 5-tisíc židov a mnohí členovia komunity ešte aj teraz majú pocit, že je bezpečnejšie radšej sa k svojmu židovstvu verejne nehlásiť.

Na stránkach Inštitútu pre verejné otázky, ktorý už dvadsať rokov pôsobí na Slovensku, po zadaní hesla antisemitizmus vo vyhľadávači nájdeme napočudovanie veľmi málo záznamov na túto tému za posledných desať rokov. Prvým je kauza z roku 2008 keď Štefan Harabin a Vladimír Mečiar narážali na židovský pôvod Daniela Lipšica. Ďalšém záznamom je rozhovor s Grigorijom Mesežnikovom z ktorého vyberáme:

Aké podoby má antisemitizmus na Slovensku?

Otvorené protižidovské postoje a extrémistický antisemitizmus je zriedkavý. Nemáme politickú stranu, ktorej by takáto agenda bola nosným programom. Skôr sa stretávame s glorifikáciou vojnového slovenského štátu, čo ukazuje na stratu historickej pamäte. Najčastejšie sa to prejavuje v protiizraelských postojoch, i keď slovenská zahraničná politika, na rozdiel od niektorých európskych krajín, ktoré sú skôr propalestínske (napríklad Nórsko alebo Belgicko), je voči Izraelu mierne pozitívna alebo neutrálna.

Môžeme teda povedať, že antisemitizmus u nás nie je taký rozšírený ako inde?

Na Slovensku je o niečo priaznivejšia situácia, napríklad v porovnaní s Maďarskom, kde strana Jobbik má silné preferencie, ale zdá sa, že Česi sú na tom lepšie. Musíme si uvedomiť, že Židov máme na Slovensku len veľmi málo. Nie je to ako pred vojnou, keď ich ľudia denne stretávali v ich obchodíkoch. Druhým dôvodom je absencia moslimskej komunity. Týchto prisťahovalcov je u nás ešte menej než Židov. Nesúdim teraz islam ako náboženstvo, len konštatujem, že v krajinách, kde tvoria početné komunity (Francúzsko, Švédsko, Veľká Británia), sa práve z ich radov formujú silné protižidovské nálady.

Takže antisemitizmus je u nás na ústupe?

Nedá sa na to tak jednoducho odpovedať. To, čo som uviedol, by nás nemalo upokojiť, lebo napriek smutnej histórii si len tretina obyvateľov myslí, že úlohou štátu by malo byť pripomínanie si prenasledovania Židov počas slovenského štátu. K Izraelu, podľa prieskumov, pociťujú ľudia ešte menšie sympatie ako k Indii alebo Turecku. A stále panuje presvedčenie, že Židia často fungujú v utajení, v pozadí, chcú získať dominantný vplyv vo svete a ovládnuť globálnu ekonomiku. Na druhej strane by ľudia nič nemali proti tomu, ak by mal byť ich sused Žid. V takomto porovnaní vyznievajú horšie Maďari, prisťahovalci a najmä Rómovia.

Ak do internetového vyhľadávača zadáte vetu ,,odsúdený za antisemitizmus" napríklad od 1.5.2008 do dnes, na stránkach zo Slovenska, v jazyku slovenčina, doslovné vyhľadávanie nenájde vám žiadne výsledky ktoré by odhalili zločin proti nejakému židovskému obyvateľovi Slovenska. Podľa nášho názoru antisemitizmus na Slovensku nie je problém a veríme, že ani nikdy nebude.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Rodová rovnosť na Slovensku sa za 10 rokov mierne zhoršila
Cez Slovensko sa bude opäť presúvať americká armáda
Beblavý nie je spokojný! Privítal by prísnejšie tresty pre…
Liga za ľudské práva dostane 109 786,08 eur
Kiska: Prepojenia organizovaného zločinu s politikou robia zo SR…
Ako dopadnú voľby do Európskeho parlamentu tentoraz?

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.