Boj s Covid-19 je na Slovensku zatiaľ čistá katastrofa
0 24. január 2021, Ján Hollý
Bratislava, 24.01.2021. Hovorí sa že “po bitke je každý generál“. Tento takmerročný „divoký boj“ s Covid-19 je však tragédiou pre občanov Slovenska postihnutých či už na zdraví alebo na príjmoch. A keď symbolom slovenského spôsobu boja s Covidom sa stáva plošné antigénové testovanie, vtedy je už ťažko mlčať.
Obrana voči akejkoľvek chorobe stojí na troch základných líniách obrany:
a) zabrániť kontaktu s patogénom (vírus, baktéria a pod.)
b) zastaviť rozvinutie pôsobenia patogéna v tele pred prepuknutím choroby
c) potlačiť patogén po prepuknutí choroby (liečba)
Pre každý druh choroby je nosná niektorá z týchto línií a práve do tej rozhodujúcej má smerovať hlavná časť ľudského úsilia.
Kým pri takom AIDS či žltačke je logické sústrediť sily na prvej línii (vyhýbať sa nezodpovedným kontaktom, opatrenia pri práci s pacientami v zdravotníctve), pri chorobách typu chrípka bude prvá línia obrany čoskoro prerazená bez ohľadu na prinesené obete vo sfére ekonomiky.
A sme pri druhej a najdôležitejšej línii obrany - imunite. Na nej patogén môžu zastaviť protilátky vytvorené imunitným systémom človeka.
Tie sú spravidla účinnejšie ako ktorýkoľvek liek a hlavne bez vedľajších účinkov. Sú však aj prípady chorôb, kedy pri chorobe vznikne v imunitnom systéme taký chaos že to človeka poškodí ba aj zabije. Takto podľa niektorých odborníkov zabíjala známa španielska chrípka.
Vakcinácia je spravidla len pokus o mobilizáciu imunity v predstihu. Nežiadúce účinky vakcinácie zažívame ak imunitný systém sa v reakcii na vakcínu prepadne do menšej či väčšej intenzity chaosu..
Sú choroby pri ktorých by málokto namietal proti očkovaniu. Po pohryzení zvieraťom s rizikom besnoty má človek silnú motiváciu prejsť všetkými fázami následnej vakcinácie bez ohľadu na možné nežiadúce účinky. Rozvinutá besnota je na rozdiel od chrípky aj v dnešnej dobe nezastaviteľná.
Na druhej strane také očkovanie proti chrípke má rozporuplné výsledky čo spôsobuje časté mutovanie vírusu chrípky. Rovnako neistá je účinnosť vakcín proti Covid-19 kde navyše pre krátkosť času nie je dostatočne známa miera rizika nežiadúcich účinkov.
Ak už choroba prepukne, vtedy neostáva nič iné ako protiútokom (liečbou) zničiť patogén. Je to ľahšie ak máme k dispozícii liek, ak ho nemáme alebo nechceme riskovať vedľajšie účinky, tak nám ostáva len nevyhnutnou zmenou spôsobu života (tzv. maródka) si pomôcť vlastnou imunitou.
Čo sa týka reálneho pôsobenie slovenskej vlády a jej odborných tímov vo veci Covid 19 - tam sa takmer všetko točí okolo prvej línie, všetky tie zákazy, karantény, testovania. Je samozrejmé že v čase chrípkovej epidémie každý mení svoje správanie, tak aby sa jej vyhol u seba ako aj jej rozšíreniu vo vlastnej komunite. Chrípkové prázdniny sú známe desaťročia dozadu.
Ani v prípade Covid-19 nie je nutný výnimočný stav s drastickými pokutami. Opatrenia by oveľa lepšie fungovali na základe osvety a slobodnej iniciatívy občanov. Drvivá väčšina z nich by sama iniciatívne hľadala spôsoby ako ochrániť seba a svoju rodinu, od vlády očakávala pomocnú ruku a nie tvrdo vynucovaný diktát.
Občas z vlády niečo zaznie aj smerom k druhej línii obrany (vitamín D a pod.) ale to je veľmi málo. Prečo už od leta nebeží masívna vládna informačná kampaň ohľadom posilňovania imunity? V tejto veci bolo oveľa viac vidieť opozíciu, napríklad Kotlebovcov.
Tretia línia – starostlivosť o pacientov je v úplne žalostnom stave. Keď si k dramatickým správam z médií o kolabujúcom zdravotníctve pozrieme čísla hospitalizovaných (napr. okres Nitra 165) tak je na mieste otázka, ako vláda za posledný polrok posilnila poslednú líniu obrany. To sa v lete nedali pripraviť podmienky pre napr. 500 miest pre 160 tisícový okres?
Prečo slovenské štátne orgány nemajú aspoň základný prehľad o tom, ktoré lieky sa vo svete skúšali v praxi a ako sa osvedčili? Prečo tu máme už až trápne naťahovačky o liek Ivermectin? Keď už nevieme ohľadom Ivermectinu áno či nie a vlastne nevieme to o žiadnom lieku, prečo to teda nenechať na občana v zahraničí používané lieky v akejsi kategórii „na vlastnú zodpovednosť“ nech on si na základe rady lekára pomôže ako vie?
Asi najproblematickejšia časť doby Covid 19 je komunikácia vlády s občanmi. Tá pôsobí tak ako keby vláda mala problém si priznať že okolo Covid 19 je veľa neznámych. Iné by bolo ak by minister úprimne vystúpil pred občanov: radil som sa tam i tam, jeden odborník hovorí to, druhý iné, neviem sám čo môže určite pomôcť a tak skúsme teraz toto a akonáhle sa ukáže že tadeto cesta nevedie, pôjdeme na to inak...než ako teraz, že vláda vystupuje v štýle nositeľov absolútneho poznania aby o pár dní sa dívala na krach svojich veľkolepých zámerov.
Napríklad v sobotu 24.1. bolo pri celoplošnom testovaní zistených 0.77 % pozitívnych. Ich následná karanténa iste oslabí šírenie vírusu. Ale koľko 0.x% dostalo vírus pri čakaní na test a v testovacích miestnostiach? Ak to bude číslo okolo 0.77% tak sme tam, kde by sme boli aj bez testovania a hlavne bez nákladov na jeho vykonanie.