Britská armáda testuje svoju schopnosť pomáhať pri obrane Európy

11. október 2018, zdroj: TASR
11. október 2018
zdroj: TASR
Britské vojenské jednotky sa v stredu vylodili v Rotterdame na severe Holandska v rámci cesty na vojenské cvičenie v Nórsku, ktoré má otestovať schopnosť NATO presúvať vojakov a techniku naprieč Európou. Informovala o tom agentúra Reuters.
ilustračný obrázok

Presun 600 britských obrnených transportérov, džípov a podporných vozidiel a 1200 vojakov do Nórska potrvá desať dní. Cvičenie Severoatlantickej aliancie s názvom Trident Juncture sa uskutoční v dňoch 25. októbra až 7. novembra v severnej časti krajiny.
      Británia má najvyššie výdavky na obranu zo všetkých krajín Európskej únie a v tejto oblasti jej môže konkurovať len Francúzsko. Spojené kráľovstvo chce účasťou na cvičení ukázať, že si aj napriek rozhodnutiu opustiť EÚ stále plní záväzky v oblasti bezpečnosti Európy.
      "Budeme v tom pokračovať aj po brexite," povedal armádny hovorca major Stuart Lavery. "Stále sme členom NATO a stále budeme pomáhať našim európskym partnerom," dodal.
      Cvičenie má zdôrazniť úlohu NATO pri obrane Európy. Spojenci budú trénovať v teplotách pod bodom mrazu, aby boli pripravení na náročné situácie.
      Cvičenia Trident Juncture sa zúčastní aj slovenská armáda. Minister obrany SR v rozhovore pre TASR 4. októbra potvrdil, že Bezpečnostná rada SR, ako aj slovenská vláda, schválili mandát na vyslanie slovenských vojakov na manévre v arktickej časti Nórska v počte do 15 osôb.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Pravá tvár kolonializmu
Mýtus Francúzskej revolúcie
Pôvodným terčom útoku teroristov v Barcelone mal byť Camp Nou
Bezpečnostná rada OSN vyzvala na dôveryhodné prešetrenie náletu…
Slovinská polícia zadržala dvoch účastníkov polovojenského…
Austrálska polícia urobila po útoku razie na predmestí Melbourne