Česká polícia zadržala radikálneho moslima, pôvodom je Slovák

14. september 2018, zdroj: TASR
14. september 2018
zdroj: TASR
Česká polícia zadržala radikálneho moslima pôvodom zo Slovenska, ktorý mal v byte chemikálie a návody na výrobu bomby. Islam prijal pred tromi rokmi, vystupuje pod menom Abdul Rahman a je prvým islamským fanatikom v Česku, ktorého zatkla polícia a viní ho z prípravy teroristického útoku, informoval v piatok spravodajský server iDNES.cz.
Zdvihnutý ukazovák ako pozdrav Islamského štátu/ilustračný obrázok

Zadržaný Dominik K. na sociálnej sieti zdieľal znepokojujúce odkazy vrátane fotografie, na ktorej bol nápis: "Táto krajina bude naša! A nebude môcť byť pre všetkých!"
      Najmä v čase, keď mladý muž konvertoval na islam, chodil podľa iDNES.cz oblečený ako vojak a zdravil sa zdvihnutým pravým ukazovákom, symbolom oddanosti bojovníkov teroristickej organizácie Islamský štát (IS).
      Podozrenie sa potvrdilo, keď kriminalisti v jeho byte uskutočnili prehliadku. Podľa zistení denníka Mladá fronta DNES našli chemikálie a manuály na výrobu bomby, návody, ako si ju pripevniť na telo či na automobil. Muž prijal islam v roku 2015 a je praktizujúcim moslimom. Polícia je však presvedčená, že sa prikláňa k radikálnemu islamu a väzbu pre neho navrhli pre obavy, že svoj plánovaný teroristický čin v mene džihádu dokončí.
      Obvinený to odmieta a obhajuje sa tým, že z chemikálií chcel robiť ohňostroj. "Všetky chemikálie nájdené v mojom byte mali slúžiť na domácu výrobu zábavnej pyrotechniky na oslavy Silvestra a Nového roku, čo môže dosvedčiť moja rodina a priateľ z detstva," obhajoval sa v spise. Polícia považuje takéto vysvetlenie za chabé, píše iDNES.cz.
      "Chemikálie mali slúžiť na výrobu zbraní, a nie pyrotechniky. Ako moslim Nový rok neslávi," upozorňujú kriminalisti z českej Národnej centrály proti organizovanému zločinu z odboru náboženského terorizmu a extrémizmu.
      S výkladom policajtov súhlasilo aj vrchné štátne zastupiteľstvo (prokuratúra) a pripomenulo, že oslavovať Nový rok alebo Vianoce je v priamom rozpore s náboženskými doktrínami, ku ktorým sa mladý moslim hlási, doplnil server iDNES.cz.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

Odporúčame

Premiér víta kroky ministra obrany P. Gajdoša vo veci…
Veľké vymieranie druhov na Zemi sa týka aj plemien a plodín
Sýrsky prezident Baššár al-Asad oslavuje 53 rokov
Nemeckí homosexuáli stupňujú požiadavky! Chcú väčší priestor v…
Českému politikovi, ktorý chcel údajne likvidovať menšiny hrozí…
Izrael letecky útočil na severozápade Sýrie