A. Danko: Jedna klamlivá informácia môže ohroziť mier a bezpečnosť

10. október 2018, zdroj: TASR
10. október 2018
zdroj: TASR
Kybernetická bezpečnosť je jedným z najväčších problémov súčasnosti a je jednou z tém diskusií na parlamentnom samite eurázijských krajín v tureckej Antalyi. Pre novinárov to uviedol v utorok predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS).
Ja dopredu hovorím, že v európskych voľbách uspeje veľa nesystémových a neštandardných strán- myslí si Danko.

"Jedna klamlivá informácia dokáže nielen zničiť život akéhokoľvek človeka, ale aj ohroziť mier a bezpečnosť. Máme veľa príkladov vo svete, kde digitálne médiá spôsobili nedorozumenia a napätie," upozornil Danko.
      Podľa neho dnes útoky v digitálnom svete predstavujú možno ešte väčšiu silu než atómové zbrane. "Keď sme sa zaoberali trestnoprávnou ochranou pri bežnej komunikácii, tak sme zabudli na ochranu v digitálnom priestore," vyhlásil Danko a upozornil, ako jednoducho sa dá útočiť na internetových diskusných fórach.
      Na Slovensku sa podľa Danka čoskoro začne legislatívny proces na zrovnoprávnenie digitálnych médií s rozhlasom a televíziou týkajúci sa napríklad aj práva na opravu. 
      Z posledného samitu v Soule vyšla iniciatíva spoločného postupu v kybernetickej bezpečnosti. Táto téma je podľa Danka aktuálna aj v súvislosti s budúcoročnými voľbami do Európskeho parlamentu.
      "Ja dopredu hovorím, že v európskych voľbách uspeje veľa nesystémových a neštandardných strán. Uvidíte chaos na rôznych úrovniach. Pokiaľ chceme naozaj riešiť problémy a spoločne postupovať, musíme robiť hlavne všetko pre to, aby bol zachovaný systém," zdôraznil predseda slovenského parlamentu.
      Medzi špecifické výzvy patrí podľa Danka ochrana dát. "Osem- či deväťročné deti, ktoré majú možnosť kedykoľvek si vytvoriť facebookový priestor, si dnes možno neuvedomujú, že obyčajné lajknutie čohokoľvek im môže v budúcnosti zničiť kariéru či ohroziť život," povedal. Podľa neho je preto potrebný spoločný postup krajín voči internetovým gigantom ako Facebook či Google.
      Danko v utorok absolvoval viacero bilaterálnych stretnutí. Rokoval napríklad s predsedom parlamentného zhromaždenia OBSE Georgim Ceretelim z Gruzínska, ktorého ubezpečil o jednotnom postupe v zahraničnej politike SR. Zdôraznil, že SR je za silnú Európsku úniu a plnenie si všetkých povinností voči nej, pričom účasť SR na eurázijskom samite treba vidieť vo svetle hľadania riešení spoločných problémov.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Súd v Amerike rozhodol: Pamätník v tvare kríža je neprijateľný!
Podľa Lajčáka si Slovensko môže dovoliť prijať desať sýrskych…
Okolie výpustov banských vôd na hornej Nitre je znečistené…
Faisal Hussain v Toronte zastrelil aj desaťročné dievčatko
V Birminghame zbúrali kostol kvôli novým bytom
Pred 1020 rokmi opát z Cluny zaviedol spomienku na všetkých…