Danko: Len silná Únia môže byť partnerom veľmocí ako sú USA, Rusko alebo Čína

0 4. október 2018, zdroj: TASR
4. október 2018
zdroj: TASR
V Kroměríži sa dnes skončilo dvojdňové pracovné stretnutie predsedov parlamentov štátov Slavkovskej spolupráce. Diskutovalo sa aj o slovenskom predsedníctve vo V4 a aj o rakúskom predsedníctve v Rade EÚ. "Pre nás V4 nie je alternatívou EÚ a ani nikdy nebude. Cítime sa byť integrálnou súčasťou Európy a naše úsilie je zamerané na posilnenie Európy. V4 považujeme za pragmatickú platformu na podporu spoločných záujmov," povedal predseda parlamentu Andrej Danko.
Andrej Danko šíri svoje názory aj za hranicami Slovenska.

Ďalšími témami diskusie troch predsedov parlamentov boli nové možnosti pre rozvoj parlamentnej dimenzie Slavkovskej spolupráce, čí medzi-parlamentná spolupráca v regióne. Diskutovalo sa aj o etickom kódexe pre poslancov, čí o možnostiach návštevníckych programov v jednotlivých parlamentoch. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko ocenil odhodlanie s akým sa Rakúsko pustilo do svojho predsedníctva v Rade EÚ. "Nenecháva nás na pochybách o tom, že si veľmi dobre uvedomuje najpálčivejšie výzvy, s ktorými sa dnes v rámci našej európskej rodiny národov a štátov stretávame. Tieto výzvy si vyžadujú dôveryhodné odpovede o to viac, že musia prísť v čo najkratšom možnom čase. Odpovede, ktoré nebudú len technickými úpravami, ale budú niesť v sebe aj potrebnú dávku vízií," zdôraznil potrebu diskusie o budúcnosti Európskej únie. "Uvedomujeme si tiež, akú vysokú hodnotu má pre nás spojenectvo a partnerská spolupráca, ktoré sa snažíme rovnomerne rozvíjať na všetky svetové strany. To však neznamená, že nemáme vlastný názor, ktorý môže byť aj kritický a ktorý je počuť, keď si to situácia vyžaduje. Každú kritiku však musia sprevádzať konštruktívne návrhy. Rozdielne názory nesmú byť zdrojom sporu."
      Andrej Danko zároveň povedal, že pre Európsku Úniu neexistuje iná cesta než držať spolu a ďalej rozvíjať spoluprácu, Únia musí starostlivo dbať o dôveru verejnosti. "Toto je kľúčom ku globálnej konkurencieschopnosti EÚ, nakoľko len silná Únia môže byť partnerom veľmocí ako sú USA, Rusko alebo Čína."
      Na rokovaní sa opätovne zdôraznila potrebná úloha národných parlamentov. Podľa lídrov Slavkovského formátu musia národné parlamenty využiť všetky dosial dostupné nástroje na to, aby mohli aktívne, včas a zodpovedne vystupovať v procese tvorby európskych legislatívnych návrhov. Práve parlamenty, splnomocnené občanmi, sú zosobnením zastupiteľskej demokracie nielen na národnej, ale aj na európskej úrovni – a v neposlednom rade sú piliermi demokratickej legitimity Únie ako takej. "Vnímam, že je čoraz väčšie vzájomné vzďaľovanie sa národných parlamentov a Európskeho parlamentu – niekedy je medzi nimi viac konkurencie ako synergie. Inicioval som preto zmenu rokovacieho poriadku NR SR, ktorá umožnila slovenským poslancom EG vystúpiť v pléne NR SR. Aj týmto spôsobom sme sa snažili prispieť k snahám priblížiť a vysvetľovať zrozumiteľným spôsobom európske témy verejnosti," spomenul predseda NR SR Andrej Danka a dodal, že aj Slavkovskú spoluprácu považujeme za užitočný formát regionálnej spolupráce, čí už ako nástroj pre realizáciu konkrétnych projektov v dohodnutých oblastiach akou je dopravná infraštruktúra, duálne vzdelávanie, priemysel, čí energetická bezpečnosť a koordinácia európskych záležitostí, alebo ako konzultačnú platformu v európskej agende.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Polícia zadržala pri Snine nelegálnych migrantov pravdepodobne z…
Piešťany tento rok vymenili arabskú klientelu za prevažne hostí…
Kotlebovci majú problém s bývalým kolegom
Rezort slovenskej diplomacie pokračuje v rokovaní o obrannej…
Slovák v Maďarsku hanobil našu vlajku na futbale, teraz ide do…
SNS chce kontrolovať internet

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.