Dánsko plánuje umiestniť cudzincov čakajúcich na vyhostenie na ostrov

5. december 2018, zdroj: TASR
5. december 2018
zdroj: TASR
Dánska koaličná vláda a protiimigračná Dánska ľudová strana (DF) uzavreli dohodu, podľa ktorej majú byť odmietnutí žiadatelia o azyl alebo cudzinci, ktorí boli v krajine odsúdení, a po odpykaní si trestu čakajú na vyhostenie, umiestnení na neobývanom ostrove Lindholm. Informoval o tom webový portál The Local.
Ostrov Linholm pri pobreží Dánska.

Poslanec dánskeho parlamentu za stranu DF Martin Henriksen v utorok povedal, že plán dánskej vlády umiestniť uvedené osoby na opustenom ostrove môže byť v rozpore s medzinárodným právom, informovala agentúra AP. Henriksen však dodal, že jeho strane neprekáža, ak pôjde proti medzinárodným konvenciám.
      Dánsky minister financií Kristian Jensen upozornil, že cudzinci na ostrove nebudú väznení. Noci však budú musieť tráviť v deportačnom centre, aby ich úrady mohli ľahšie kontrolovať. "Niektorí cudzinci, u ktorých bolo rozhodnuté o deportácii, stále páchajú zločiny a my nemáme spôsob, ako ich monitorovať," povedal Jansen.
      Plán je súčasťou dohody medzi konzervatívnou vládnou koalíciou a Dánskou ľudovou stranou. Zariadenie schopné prijať približne 100 migrantov by malo byť otvorené v roku 2021.
      Na ostrov budú umiestnení cudzinci, ktorí v krajine páchali trestnú činnosť a majú byť podľa rozhodnutia súdu po odpykaní si trestu deportovaní.
      Okrem nich budú na ostrov umiestnení i cudzinci, ktorí nemajú povolenie na pobyt v Dánsku, ale nemôžu byť deportovaní napríklad preto, že sú bez štátnej príslušnosti alebo ich krajina nemá s Dánskom uzavretú príslušnú dohodu.
      Dánski opoziční politici návrh ostro kritizovali, pričom jeden z nich ho nazval "humanitárnym kolapsom".

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Netanjahu bol tajne v Egypte, stretol sa s as-Sísím
Pri španielskom pobreží opäť ,,zachránili" ďalších 341…
Nacionalisti protestovali proti nepotrestaniu vojnových zločincov
Stredoafrická republika a islamizácia v praxi
EÚ vyzvala na ochranu slobody tlače a zaistenie podmienok pre…
Facebook zrušil účty odkazujúce na Irán, ktoré šírili falošné…