Dôležité informácie o druhom pilieri

0 2. júl 2020, redakcia
2. júl 2020
redakcia
Pokiaľ patríte medzi pracujúcich ľudí, určite ste sa zaujímali o svoj dôchodok.
Ilustračné foto.

Bratislava 2.7.2020 - Na Slovensku máme dôchodkový systém rozdelený do 3 pilierov. Každý z nich má svoje špecifiká a my vám teraz priblížime niekoľko dôležitých informácií o druhom pilieri.

História:

Rozdelenie nášho dôchodkového systému vychádzalo z predpokladu, že celý dôchodok človeka by nemal pochádzať z jediného zdroja, a teda zo Sociálnej poisťovne. Aj na základe toho sa v roku 2004 stal návrh trojpilierového dôchodkového systému realitou.

Od prvého roku svojho fungovania si druhý pilier prešiel niekoľkými zmenami. Aktuálne sa druhý pilier ešte stále vyvíja a mení. Jedná sa o zmenu výšky odvodu do druhého piliera. Odvod sa totiž neustále mení a meniť sa bude až do roku 2024 kedy by sa mal dostať na svoje maximum teda 6%.

Oplatí sa druhý pilier?

Každý človek môže mať na túto otázku svoj subjektívny názor, avšak čisto z finančného hľadiska je odpoveď jednoznačné áno. Ak by sme totiž pre ilustráciu zjednodušili celý princíp fungovania druhého piliera, prídeme na to, že časť odvodov, ktoré každý mesiac platíme, sa presúva na náš súkromný účet. Aj keď to nie je veľká čiastka, počas celého pracovného života sa môže tak nakumulovať naozaj vysoký obnos peňazí.

Okrem toho, tieto peniaze akoby získame späť od štátu úplne zadarmo. Peniaze uložené na vašom účte sa dokonca úročia, a to podľa vami zvolenej stratégie.

Mnoho ľudí oponuje faktom, že druhý pilier môže byť zoštátnený a z takto nasporených peňazí teda nič neuvidíme. Ak túto výhodu využijete, nemôžete nič stratiť, pretože aj keby bolo tvrdenie o zoštátnení pravdivé, do druhého piliera nemusíte investovať žiadne prostriedky navyše a ani sa za neho nijako zvlášť neplatí.

Vstup do druhého piliera

Do 2. piliera môžete vstúpiť iba v prípade, že ste osoba, ktorej vzniklo prvé dôchodkové poistenie a ste osoba mladšia ako 35 rokov.

O vstup do druhého piliera môžete požiadať aj v prípade, že ste osoba, ktorej je vyplácaná úrazová renta. To ale iba v tom prípade, že ste boli sporiteľom v prvom pilieri skôr ako sa vám začala táto renta vyplácať.

Výber peňazí z druhého piliera

V druhom pilieri je hneď niekoľko spôsobov ako vám môžu byť vaše úspory vyplatené.

Prvým, tým najčastejším, je starobný dôchodok. Tu je však podmienkou dosiahnutie dôchodkového veku.

Druhým spôsobom je predčasný starobný dôchodok. Pritom však musíte splniť ďalšie podmienky ako je nárok na poberanie predčasného dôchodku z prvého piliera.

Treťou možnosťou je vyplácanie pozostalostného dôchodku vašim blízkym. Tento spôsob vyplácania sa ešte delí na vdovský/vdovecký a na sirotský.

Štvrtá možnosť je čerpať iba výnos z investovania.

Posledná, piata  možnosť je výplata celej vyzbieranej čiastky jednorazovo, avšak tu je to na dohode so správcovskou spoločnosťou.

Ak by vás zaujímali všetky zákonné detaily súvisiace s výplatou prostriedkov z druhého piliera, nájdete ich napríklad na oficiálnej stránke sociálnej poisťovne alebo sa môžete informovať vo vami zvolenej DSS.

Financie sa môžu dediť!!!

Výhodou druhého piliera je aj možnosť dediť nasporené prostriedky. V prípade, že nasporené prostriedky nevyužije sporiteľ a zostanú na účte v dôchodcovskej správcovskej spoločnosti, budú predmetom dedičského konania alebo pripadnú oprávnenej osobe, ktorú si človek volí priamo pri podpise zmluvy so svojou DSS.

Neplatíte nič navyše

V princípe môžeme povedať, že veľkou výhodou druhého piliera je to, že neplatíte nič navyše. Peniaze sa vám tam prakticky kumulujú bez toho, aby ste vy museli fyzicky čokoľvek doplácať.

Táto časť z odvodov nemusí byť vysoká, ale pri dobrom zúročení a dlhej dobe počas pracovného života takto môžete vytvoriť desiatky tisíc bez toho, aby ste tam priamo prispeli hoc i len jedným eurom.

Porovnanie druhého piliera

Každá DSS má k dispozícii niekoľko fondov, ktoré si môže sporiteľ zvoliť. Z dlhodobého hľadiska sa javia ako najziskovejšie indexové fondy. Najkonzervatívnejšie sú zas garantované dlhopisové.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Ceny ropy v piatok vzrástli, americká WTI zdražela o 0,44 % na…
Slovensko si požičalo ďalších 220 miliónov eur, opäť so záporným…
Panasonic pozastavuje obchodovanie s Huawei
Slováci sa za posledné roky rekordne zadlžili
Nemecko má problémy pre obchodnú vojnu, o pár mesiacov ich…
Ukrajinský ekonomický konzultant: Po zvolení Zelenského radíme…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.