Eskalácia obchodných sporov môže viesť k zvýšeniu chudoby vo svete

11. október 2018, zdroj: TASR
11. október 2018
zdroj: TASR
Eskalácia obchodných sporov medzi Spojenými štátmi a Čínou môže doterajší pokrok v znižovaní extrémnej chudoby obrátiť navnivoč. Povedal to prezident Svetovej banky (SB) Jim Yong Kim.
ilustračný obrázok

Práve obavy z dôsledkov konfliktu medzi USA a Čínou na svetový obchod a následne svetovú ekonomiku sú najviac diskutovanou témou zástupcov MMF, Svetovej banky, centrálnych bankárov a ministrov financií, ktorí sa zišli na indonézskom ostrove Bali. Na ňom sa tento týždeň koná výročné zasadnutie MMF a SB.
      "Súčasné napätie v obchode nás veľmi znepokojuje. Obchod je v tomto smere kritický, nakoľko práve to je to, čo pomáha ľuďom dostať sa z extrémnej chudoby," povedal Kim. "Potrebujeme obchodovať ešte viac, nie menej," dodal na tlačovej konferencii.
      Kim sa tak pripojil k šéfke MMF Christine Lagardeovej a ďalším, ktorí varujú pred rizikami, ktoré pre svetový obchod a následne svetovú ekonomiku predstavujú ďalšie kolá dovozných ciel uplatňovaných Washingtonom voči Pekingu a opačne.
      Zároveň dodal, že Svetová banka spolupracuje s jednotlivými krajinami, aby im pomohla pripraviť sa na zhoršenie situácie, nakoľko "v prípade dohnania dovozných ciel do extrému dôjde k výraznému spomaleniu rastu a dôsledky pre rozvíjajúce sa ekonomiky budú podstatne väčšie".

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

V Lotyšsku sa konajú parlamentné voľby
Počet krajne pravicových demonštrantov od vlaňajška prudko stúpol
LGBT komunita v Čechách bude sláviť ďalšie víťazstvo
Pred 206 rokmi zomrel Mayer Amschel Rothschild zakladateľ…
Nacionalisti protestovali proti nepotrestaniu vojnových zločincov
Súd nevyhovel Iračanom, ktorí si odpykávajú trest za znásilnenie