EÚ poskytne Jemenu ďalších 90 miliónov eur vo forme humanitárnej pomoci

7. november 2018, zdroj: TASR
7. november 2018
zdroj: TASR
Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že vyčlenila ďalších 90 miliónov eur na humanitárnu pomoc pre civilistov v Jemene, kde v súčasnosti hrozí najhorší hladomor na svete.
ilustračný obrázok

Uvedenou sumou sa celková humanitárna pomoc EÚ pre Jemen v roku 2018 zvýši na 118 miliónov eur. O rozdelenie finančných zdrojov sa postarajú výlučne humanitárne organizácie na čele so Svetovým potravinovým programom.
      Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christos Stylianidis upozornil, že medzinárodné spoločenstvo doslova bojuje s časom, aby bolo možné vyhnúť sa hladomoru v Jemene.
      "Aj z tohto dôvodu EÚ zintenzívňuje svoju humanitárnu pomoc pre obyvateľov Jemenu. Z našich dodatočných finančných prostriedkov bude mať prospech okolo osem miliónov zraniteľných osôb," vysvetlil komisár v správe pre médiá. Spresnil, že humanitárna pomoc Únie je zameraná na pokrytie základných potrieb v oblasti výživy, zdravotnej starostlivosti, hygieny a bezpečnosti. "Jediným spôsobom, ako zastaviť túto pretrvávajúcu humanitárnu tragédiu, je však politické riešenie, ktoré ukončí násilie v tejto krajine," odkázal Stylianidis.
      Komisár dôrazne vyzval všetky strany konfliktu, aby dodržiavali medzinárodné humanitárne právo, nebránili tomu, aby sa humanitárna pomoc dostala k ľuďom v núdzi, a neútočili na humanitárnych pracovníkov ani civilistov, ktorí im pomáhajú.
      Komisia pripomenula, že EÚ od obnovenia občianskeho konfliktu v Jemene v roku 2015, poskytla humanitárnu pomoc vo výške 323,7 milióna eur. Pretrvávajúci konflikt a jeho dôsledky ponechali približne 22,2 milióna ľudí (vyše 75 percent obyvateľstva) odkázaných na humanitárnu pomoc. Konflikt viedol k vysídleniu približne 3,5 milióna ľudí.
      V súčasnosti takmer 18 miliónov Jemenčanov potrebuje potravinovú pomoc a približne 8,4 milióna z nich je na pokraji hladomoru. Jemen zároveň trpí najväčšou epidémiou cholery v histórii krajiny, s počtom takmer 1,2 milióna zaznamenaných podozrivých prípadov.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

11. september- dôležitý deň pre Európu
USA sa snažia o zmenu režimu v Iráne
Teroristický útok v Londýne
Nemecko vyzvalo cestujúcich do Turecka, aby sociálne médiá…
CDU a SPD utrpeli v Hesensku debakel, AfD je vo všetkých 16…
Posádka lode Aquarius už opäť zachraňovala migrantov pri…