Európska únia sa prerátala, sankcie proti Rusku nemajú požadované výsledky

9. august 2018, ria.ru
9. august 2018
ria.ru
Ubehli už 4 roky, keď na jar a v lete roku 2014 Spojené štáty, EÚ, ale aj Nórsko, Austrália a Kanada uvalili sankcie na niektorých ruských občanov, firmy i celé odvetvia ruského hospodárstva ako energetika, ropný sektor, finančné trhy a obranný priemysel. V reakcii na uvedený vývoj preto 6. augusta toho istého roku oznámilo aj Rusko obmedzenie dovozu potravinárskych výrobkov z týchto krajín. Popritom ruská vláda spustila rozsiahly program na podporu a rozvoj domáceho potravinárstva: agrárnici dostali výhodné pôžičky a výrazne stúpli dotácie pre poľnohospodárov.
Foto: Regály ruských obchodov postupne zapĺňajú domáce potraviny

Výsledkom týchto opatrení bolo, že za štyri roky vzrástol počet ruských výrobcov na trhu s ovocím, zeleninou, syrmi, mliekom a mäsom. Podľa hodnotenia britských novín Financial Times, ak Rusko v roku 2013 potrebovalo importovať 35% potravín, tak v súčasnosti toto číslo kleslo na úroveň 20%.

Už počas prvého roku po zavedení embarga v Rusku vzrástla výroba mäsa prakticky o Desať percent. V roku 2016 objem bravčového vzrástol o Deväť percent. Čo sa týka exportu pšenice, tak v roku 2016 Rusko prvýkrát za desať rokov predbehlo USA. Aj vďaka tomu sa krajina aktuálne stala najväčším dodávateľom tohto tovaru na svete. Podľa hodnotenia amerického ministerstva poľnohospodárstvo, Rusko v súčasnosť kontroluje 22% svetového trhu pšenice (EÚ 14%, USA 13%).

Z výsledkov vyplýva, že potravinové embargo a opatrenia na podporu ruských poľnohospodárskych výrobcov poslúžilo ako základ pre široký program nahrádzania importovaného tovaru v celej ruskej ekonomike. Podľa analýzy internetového portálu Vyrobené u nás, za Štyri roky bolo v Rusku uskutočnených viac ako 1000 výrobných projektov určených pre výrobu tých produktov, ktoré predtým boli nakupované v zahraničí.

Úspechy politiky nahrádzania importu vidia Rusi aj na vlastne oči na pultoch v obchodoch. Syry a delikatesy z mäsa, ktoré po zavedení embarga zmizli z Obchodov, sa vrátili. Avšak teraz s ruskými značkami.

Stále viac západných politikov a expertov preto priznáva, že sankcie proti Rusku nepriniesli požadovaný výsledok. Potravinové embargo Moskvy tvrdo zasiahlo niektorých zahraničných výrobcov, najmä tých európskych.

Sankcie sa celkovo dotkli 3,9 miliónov ton potravinovej produkcie v celkovej hodnote viac ako 8,3 miliardy dolárovú. Podľa analýzy francúzskeho výskumného centra vo sfére medzinárodnej ekonomiky CEPII, 76,7% strát vyplývajúcich z ruských sankciám nesie Európa.

Straty Poľska dosiahli 1,1 miliardy dolárov, Rakúska 852 miliónov dolárov, Holandska 794 miliónov dolárov. Podľa hodnotenia rakúskeho Inštitútu ekonomických výskumov Wifo, európske sankcie a následné ruské protisankcie spôsobili stratu 400 tisíc pracovných miest na európskom kontinente.

Ekonomické straty sa tiež odrazili na politickom vývoji v Európe, kde začali byť populárne politické sily volajúce po zrušení sankcií.

Nehľadiac na to, Európska ÚNIA 5. júla sankcie predĺžila o ďalších šesť mesiacov. Ruský prezident Vladimir Putin ako odpoveď na to podpísal 18. júla rozhodnutie o predĺžení potravinového embarga do konca roka 2019.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Za otravu Skripaľovcov je v konečnom dôsledku zodpovedný Putin
Izrael letecky útočil na severozápade Sýrie
Ministri financií diskutovali v Paríži o globálnej ekonomike
Dalajláma v tom má jasno: "Európa patrí Európanom"
Viac ako 1000 militantov opustilo demilitarizovanú zónu v Idlibe
Francúzski nacionalisti z Národného frontu menia názov strany