EXKLUZÍVNE: Prinášame vám rozhovor s autorkou knihy Štekajúce psy za plotom

0 25. október 2020, redakcia
25. október 2020
redakcia
Autorka knihy Štekajúce psy za plotom, Dana Križanová si v dôsledku nariadení vlády proti šíreniu choroby COVID-19 užila hotové peklo. Bezpečnostné zložky štátu ju obmedzili na osobnej slobode a neumožnili jej zúčastniť sa pohrebu vlastného otca. Keď autorka zistila, že nie je jediná, rozhodla sa o tom napísať knihu. Špecifický názov knihy reflektuje mentálne nastavenie vládnych predstaviteľov Slovenskej republiky, ktorý týmto spôsobom komunikujú so Slovákmi pracujúcimi v zahraničí.
Ilustračné foto.

Bratislava, 25. 10. 2020 – Zneužitie údajnej pandémie koronavírusu na okliešťovanie práv ľudí poznačilo mnohých Slovákov najmä tých, ktorý pracujú v zahraničí. Do zahraničia odišli veľa krát nie preto že chceli, ale preto, že ekonomická situácia na Slovensku im nedovoľovala viesť dôstojný život. Keď sa chceli vrátiť, aby doma našli bezpečie, stretli sa s neskutočným ponížením.

Jednou z osôb, ktorá si týmto prešla, je aj pani Dana Križanová. Pani Križanová sa z Viedne potrebovala dostať na pohreb svojho otca. Keďže v platnosti boli už nariadenia proti šíreniu choroby COVID-19, policajti jej to neumožnili. S podobným ponížením a zásahom do slobôd sa stretli mnohí Slováci. Ich autentické príbehy sa snažila pani Dana Križanová zachytiť do knihy so špecifickým názvom Štekajúce psy za plotom. Názov si autorka knihy nevybrala náhodou. Týmto pojmom totižto označil zahraničných Slovákov samotný premiér Igor Matovič.

Prinášame Vám exkluzívny rozhovor s autorkou knihy s názvom Štekajúce psy za plotom, ktorý zverejňujeme v celom znení, bez úprav a cenzúry:

1. Čo Vás motivovalo k napísaniu tejto publikácie?

Viete, keď mi 12.4.2020 zomrel otec, ako by sa pre mňa zastavil svet. A to dvojnásobne, pretože som s tým v zahraničí zostala sama. Nedostala som od ministerstva zdravotníctva SR , ani ministerstva vnútra výnimku ísť za svojou rodinou. Bez absolvovania štátnej karantény. Tú by som v mojom vtedajšom psychickom rozpoložení a bolesti po strate najbližšieho člena rodiny nezvládla absolvovať bez ujmy na duševnom zdraví. A tak som po celú dobu až po otvorenie hraníc 5.6. zotrvala vo Viedni a snažila sa každý deň žiť tak, ako keby otec nezomrel. Ako keby sa to nebolo stalo. A čo ma viedlo k napísaniu mojej knihy? Po stretnutí s rodinou a po preplakanom dni som sa na druhý deň 6.6. zúčastnila protestu v Bratislave na Námestí slobody, kde som nečakane a bez prípravy vystúpila pred 1500 ľuďmi. Môj odkaz bol vtedy jasný: „Pán Matovič, zomrel mi otec a Vy ste ma chceli dať do karantény?“ Povedala som tam vtedy svoj príbeh, ako mi bolo ublížené a so zlomeným srdcom som hovorila za všetkých štekajúcich psov, ktorí nedobrovoľne a proti svojej slobodnej vôli museli zostať zavretí v zahraničí. Ktorí absolvovali za dramatických podmienok čakanie na hraniciach a následný transport do štátnych zariadení. Ešte v ten deň som nachádzala v mojich facebookových správach ďakovné odkazy od ľudí, ktorí sa tohto protestu zúčastnili alebo od ľudí, ktorí ho sledovali na sociálnej sieti. Desiatky ľudí mi ďakovalo za moju odvahu sa postaviť za nás všetkých a vtedy sa vo mne niečo zlomilo a povedala som si, že o tom napíšem. Napíšem pravdu o tom, čo na nás táto vláda napáchala. Na nás psoch za plotom. Napíšem o mnohých krajanoch, ktorí ukázali na slovenských občanov za hranicami prstom a nepotrebovali ani poznať naše príbehy.

2. Čo je obsahom tejto knižky a čo by mala čitateľovi ponúknuť?

Obsahom knižky sú hlavne skutočné príbehy ľudí. Samozrejme aj ten môj. Príbehy plné bolesti, frustrácie, smútku, plaču, hnevu, bezbrannosti. To boli pocity, ktoré desiatky tisíce ľudí spolu so mnou prežívali počas najabsurdnejších opatrení od vypuknutia koronavírusu až do 10. júna, kedy bola oficiálne štátna a E-karanténa na Slovensku zrušená.

3. Prečo ste si zvolili názov „Štekajúce psy za plotom“?

Pretože nás tak nazval sám pán premiér Igor Matovič . Premiér, ktorí ľudí pred voľbami priam na kolenách prosil, aby išli voliť. Aby ich vzápätí po svojom zvolení mohol nazvať štekajúcimi psami? Bola to urážka na cti, ktorú mu nikto spoza hraníc nikdy nezabudne. Mnohí dokonca neodpustia.

4. Odkiaľ ste čerpali príbehy ľudí, ide o skutočné príbehy?

Príbehy som čerpala hlavne z internetu. Bola som členom jednej nemenovanej skupiny, kde som po smrti otca na podobné osudy ľudí natrafila. S mnohými som sa nakontaktovala, povedala som im, že by som rada napísala o tom, čo sa im stalo, čo prežili a že by som to rada zverejnila a touto cestou som sa dopracovala k 15 skutočným príbehom, ktoré v mojej knihe nakoniec aj publikujem.

5. Aký je záujem ľudí o túto publikáciu?

O tento knižný titul je až príliš veľký záujem. Po pravde, nečakala som to. Až taký, že ma to pracovne úplne prevalcovalo, lebo som sa od začiatku rozhodla si okolo knihy robiť všetko sama a popri tom som si neuvedomila, koľko času a energie ma to bude stáť. Cítim únavu a vyčerpanosť, pretože mojim čitateľom som sa venovala po večeroch a nociach, len aby bol každý spokojný, aby som každému hneď vyhovela a vybavila objednávku ešte v ten deň. No na druhej strane som šťastná, akú radosť moja knižka čitateľom robí a aká je pre nich dôležitá.

6. Ak som dobre postrehol, tak výťažok z predaja kníh poputuje na nejakú dobročinnú zbierku?

Áno. Ešte predtým ako som knihu vydala, vlastne hneď od začiatku písania, som mala zámer, prispieť finančne z predaja knihy jednej rodine, ktorá by moju finančnú zbierku a pomoc privítala. Jedna z mojich prvých budúcich čitateliek ma priviedla k rodine Roškaninovej, ktorej 17-mesačná dcéra Lívinka trpí zriedkavou Canavanovou chorobou. Jej jedinou šancou na lepší a plnohodnotnejší život je génová terapia v USA, na ktorej uskutočnenie je však potrebných 1 140 000 USD. S rodinou som doteraz v kontakte. Knižka v sebe kĺbi nielen svedectvá ľudí, ktorí počas Covid-19 zažili na hraniciach a v štátnych karanténach mnoho nemilého, ale i posolstvo pomáhať tam, kde štát zaspal na vavrínoch.

7. Vaša kniha je o príbehoch ľudí, ktorých viac či menej postihla kríza spôsobená šírením koronavírusu. Čo by ste chceli týmto ľuďom odkázať?

Aby si už nikdy nedali siahnuť na svoju slobodu a svoje ľudské práva. Pretože sloboda môže byť dočasne zničená, ale nikdy, nikde nebude porazená.

8. Mala by podľa vás táto publikácia zanechať nejaký odkaz aj ľuďom, ktorí sú zodpovední za tvorbu nariadení proti šíreniu choroby COVID-19?

Samozrejme. O to mi ide. Pre nás zo zahraničia sa stáva moja kniha mementom tejto doby. A pre ľudí, ktorí ani len netušia, aké zlé to bolo a čo nám tým táto vláda a všetci Slováci spred plota, čo s tými absurdnými opatreniami súhlasili, že nás odtrhli od rodín, spôsobili, pre tých by mala byť táto kniha povinným čítaním.

Nezabudnite, že DOMOV je ako loď v prístave, kde sa vždy budete radi vracať či už z dovolenky a či od pracovných povinností. Vždy nás tam niekto alebo niečo čaká.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

„Kajo“ – politik a otec
Stretli ste dnes na cestách cudzie vojská?
Všetci šiesti obvinení v prípade pozemkovej mafie idú do väzby
Norbert B. to zrejme nečakal a dnes to na Najvyššom súde „…
Kotleba odkazuje Matovičovi: Ak nemáme rúška, treba ich začať…
Mazurek zaplatil pokutu a prezradil, prečo bude kandidovať z…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.