13. a 14. marec 1939: Rozhovory v Berlíne a vyhlásenie samostatného Slovenského štátu

0 14. marec 2019, J. Murgašová
14. marec 2019
J. Murgašová
Dnes si pripomíname okrúhlych 80 rokov od historickej chvíle, keď vznikol prvý samostatný štátny útvar slovenského národa. Bohužiaľ, žijeme v dobe, keď je história prvého Slovenského štátu tak mimoriadne zaburinená nenávistnou marxistickou zaujatosťou, že fakticita Slovenského štátu a jeho protagonistu Dr. Tisa je ako bylinka dusená burinou úplne schradnutá a bežný človek ju nemá šancu vnímať ako odpor voči agresívnej burine. Poďme sa teda podrobnejšie a bez cenzúry pozrieť na to, čo sa dialo 13. a 14. marca 1939.
Snímka zo zasadnutia Slovenského snemu.

Dnes si pripomíname okrúhlych 80 rokov od historickej chvíle, keď vznikol prvý samostatný štátny útvar slovenského národa. Bohužiaľ, žijeme v dobe, keď je história prvého Slovenského štátu tak mimoriadne zaburinená nenávistnou marxistickou zaujatosťou, že fakticita Slovenského štátu a jeho protagonistu Dr. Tisa je ako bylinka dusená burinou úplne schradnutá a bežný človek ju nemá šancu vnímať ako odpor voči agresívnej burine. Poďme sa teda podrobnejšie a bez cenzúry pozrieť na to, čo sa dialo 13. a 14. marca 1939.

13. marca 1939 v Berlíne

J. Tiso hovorí Ribbentropovi: „My iniciatívne nedáme v snemovni impulz k tomu, aby republika bola likvidovaná. Ak však budeme vidieť, že beh udalostí sa vyvíja tak, že to bude prospešnejšie, budeme si pokladať za povinnosť sa odtrhnúť“.

Ribbentrop odpovedá Tisovi: „Tu je táto príležitosť pre Vás. Nebudeme Vás nútiť, ale stratíme záujem o ďalší vývoj na Slovensku. Čechy budú zlikvidované“.

13. marca 1939 o 18:00 v Berlíne. Prijatie u Hitlera

Hitlerov monológ: „Sklamal som sa nielen v Čechoch, ale aj v Slovákoch. Priznávam, nepoznal som tento problém v bývalej republike. Druhým sklamaním pre nás je postoj Slovenska. V minulom roku som stál pred ťažkým rozhodnutím, a to či mám dopustiť obsadenie Slovenska Maďarskom, alebo nie. Mal som mylné predstavy, veril som totiž, že Slovensko sa chce pripojiť k Maďarsku. Tento omyl vyplýval zo vzdialenosti medzi Slovenskom a Nemeckom a z prevahy väčších problémov, ktoré vtedy tento problém zatieňovali. Až počas krízy som po prvýkrát počul a pozoroval, že Slovensko chce žiť vlastným životom. V Mníchove boli moje rozhodnutia vedené nie mocensko-politickými ale národno-politickými záujmami. Urobil som niečo, čo mi odcudzilo nášho priateľa Maďarsko, lebo tento princíp som presadil aj proti vôli Maďarska. Znepriatelil som si Maďarov, ktorým som povedal, že: „Vy nemôžete mať žiadneho nároku na Slovákov, na územie nimi obývané, iba že by plebiscitom osvedčili, že chcú patriť vám. Ak sa ale hlásia k svojskému životu, za ten sa osvedčujú, nemôžete si robiť na nich nárok.“ – Nahnevali sa na toto maďarskí páni. Idem za princípom ďalej a teraz vidím, že i v Bratislave vládne starý duch. Nastolená vláda je toho dôkazom. My nechceme Slovákov, ale nebudeme sa ich zastávať, ak oni dostatočne neprejavia, že chcú žiť svojím samostatným životom do všetkých konzekvencií. A pri žiadnej príležitosti nepoviem Maďarom, že nepatria k nim, k Maďarom, že nemám záujem, že je to vec Slovákov. Vycítil som, že tu je ten koreň, tu s tými Maďarmi, a že tu je to nebezpečenstvo.“

Hitler číta Ribbentropovu správu o pohybe maďarských vojsk k slovenským hraniciam a vysvetľuje, že Maďari chcú obsadiť zvyšok Slovenska

Hitler: „A proti tomuto sa treba osvedčiť. „Aber blitzschnell“ (ale bleskovo), treba sa vyjadriť. Toto osvedčenie treba dať patričným činiteľom na vedomie, že slovenský národ má svoj štát, má svoje územie, a preto treba zabrániť tomu, aby si ktokoľvek mohol nárokovať prístup na slovenské územie a na slovenské obyvateľstvo. Niet času na vyčkávanie, nie dni, ale hodiny rozhodujú a preto – blitzschnell (bleskovo) riešime a rozriešime otázku tak, ako nemecký záujem v Európe vyžaduje. Nebudem si viac voči nikomu a kvôli nikomu znepriateľovať druhých, budem si brániť len svojich, podľa princípu ‘Volkstum’. Ale kto podľa svojho národného charakteru chce žiť, ten padá do ochrany tohto princípu. O tom sa máte rozhodnúť, ako som povedal ‚blitzschnell’.“ (Tisova reprodukcia pred Slovenským snemom, 14. marca 1939).

O tom, že Maďarsko je pripravené vojensky zabrať Slovensko, svedčí aj Horthyho list Hitlerovi z toho istého dňa, teda 13. marca 1939. Píše Hitlerovi, že je šťastný, pretože táto „krajina prameňov“, má pre Maďarsko životnú dôležitosť. Z Horthyho listu Hitlerovi: „Dispozície boli vydané, vo štvrtok 16. marca 1939 dôjde k pohraničnému incidentu a na to bude o dva dni, v sobotu 18. marca, nasledovať silný úder“.

Hitler vyzval Tisa k vyhláseniu samostatnosti Slovenska, ten to odmietol

Tiso bol vyzvaný, aby samostatnosť Slovenska vyhlásil z Berlína, dostal pripravený text vyhlásenia v slovenčine a možnosť vyhlásiť samostatnosť v Ríšskom rozhlase. Tiso na túto priamu Hitlerovu výzvu odpovedal, že ľutuje, ale nie je zmocnený k akémukoľvek rozhodnutiu v tejto veci, lebo tú právomoc má iba Slovenský snem. Z Berlína sa spojil s K. Sidorom a prezidentom ČS Federácie E. Háchom. Hácha poukázal na nutnosť zvolania Slovenského snemu. Slovenský snem zvolal E. Hácha na druhý deň - 14. marca 1939.

14. marec 1939 - vznik Slovenskej republiky

Autonómny Slovenský snem otvoril 14. marca 1939 svoje mimoriadne zasadanie, na ktorom sa zúčastnilo 57 poslancov z celkového počtu 63. Reční predseda vlády K. Sidor, po ňom sa prihlásil k slovu Tiso. Zreferoval snemu o svojich rozhovoroch v Berlíne. Neurobil nijaký osobný návrh, len príhovor zakončil slovami: „Skladám tu pred snem sucho zhrnutý materiál mojej berlínskej návštevy, ktorý ste tu vypočuli a prosím vás, uvažujte, rozhodujte.“

Na to predseda snemu Dr. Martin Sokol schôdzu na 15 minút prerušil a po prestávke vyzval poslancov, aby hlasovali vstaním zo stoličky, či sú za samostatný Slovenský štát, alebo nie. Všetci prítomní poslanci povstaním zo svojich miest za potlesku odhlasovali utvorenie samostatnej Slovenskej republiky. Bolo to 14. marca 1939 o 12:07.

Prvú vládu SR tvorili: Dr. Jozef Tiso (predseda vlády), Dr. Vojtech Tuka (podpredseda vlády), Karol Sidor (minister vnútra), Ferdinand Čatloš (minister národnej obrany), Jozef Sivák (minister školstva), Gejza Medrický (minister hospodárstva), Dr. Ferdinand Ďurčanský (minister zahranicia), Dr. Gejza Fritz (minister pravosúdia), Dr. Mikuláš Pružinský (minister financií), Július Stano (minister dopravy a verejných prác).

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Naším cieľom je, aby naše mladé ozbrojené sily boli aj moderné
Policajti zadržali podozrivých z vraždy J. Kuciaka a M.…
Krok M. Lajčáka je v danej situácii logický
Kiska odcestoval na návštevu Ukrajiny, stretne sa s prezidentom…
Hliník nad Hronom: Veľkonočný strom zdobia stovky maľovaných…
O utečencoch sa diskutovalo aj na festivale Uprising

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.