Chcú bojovať proti kapitalizmu a oligarchii! Dokáže sa slovenská radikálna ľavica zjednotiť?

0 4. október 2019, Karol Šťastný
4. október 2019
Karol Šťastný
Predstavitelia mimoparlamentnej ľavicovej strany VZDOR-strana práce predostreli svoju víziu spojenia pre parlamentné voľby v roku 2020. Volajú po spoločnej kandidátke 3 antikapitalistických politických strán Vzdor– strana práce, KSS a novovzniknutej Chmelárovej strany - Socialisti.sk. Radikálni ľavičiari tvrdia, že aj keď každá zo spomenutých strán má trochu odlišné predstavy, mali by hľadať cesty k sebe, aby išli do volieb jednotne na spoločnej kandidátnej listine.
Eduard Chmelár (uprostred) a Predseda strany VZDOR – strana práce Stanislav Pirošík (vpravo)

Radikálni ľavičiari, ktorí v parlamentných voľbách 2020 volajú po spoločnej kandidátke svoje stanovisko uverejnili aj prostredníctvom sociálnej siete facebook.

Celý text uverejneného stanoviska:

Vyhlásenie Vzdoru- strany práce k voľbám do NR SR: Slovensko potrebuje silnú, zjednotenú a ľavicovú opozíciu voči kapitalizmu a oligarchii

Vzdor – strana práce pozorne vníma zostrujúci sa zápas prokapitalistických politických strán v predvolebnom období. Je to zápas rôznych politických prúdov, no v skutočnosti je to boj jedného extrému s tým druhým. Na jednej strane je to zatuchlý stredoveký konzervativizmus, ktorý chce pod pláštikom boja za „tradičné hodnoty“ rozhodovať o ženských materniciach a okrem mnohých iných stredovekých nápadov, v podstate posilňovať klerikalizmus v našom štáte.

Na druhej strane je to bezbrehý neoliberalizmus, pre ktorý nie je už asi problémom ani propagácia drog a uvolňovanie všetkých možných pravidiel v ekonomike tak, aby nadnárodný kapitál mohol ešte ľahšie, jednoduchšie a slobodnejšie cez globalizáciu valcovať všetko, čo mu stojí v ceste. Cieľ je jasný, hromadiť čo najväčšie zisky pre úzku skupinu najbohatších ľudí.

Obe tieto skupiny pre svoj boj využívajú práve spomínané témy, či už skostnatelý konzervativizmus, alebo absolútny ekonomický neoliberalizmus. Bežný pracujúci občan je úplne mimo tohto záujmu a drvivá väčšina politických strán o takéhoto občana vo svojich programoch ani nezakopne.

Pracujúcim sú podsúvané úplne nepodstatné témy a to len preto, aby zabúdali a prehliadali svoje vlastné oprávnené záujmy a požiadavky. Preto musia počúvať napr. o interupciách a nechávať sa zatlačiť na jednu, či druhú stranu…

Z podsúvaných tém je robený strašiak a spoločnosť je presviedčaná o tom, že tieto voľby su zásadné a rozhodujúce. Na pozadí toho všetkého výrazne rastie a silnie fašizmus a to nie len podporou strán, ktoré možno k fašistickým radiť. Žiaľ do spoločnosti sú vnášané vášne a nenávisť a v takýchto náladách sa fašistickým silám darí pretláčať svoje názory a ciele, napriek tomu, že ich politická podpora v percentuálnom vyjadrení podpory vo voľbách, nie je až taká obrovská.

Dajme šancu spojenej antikapitalistickej ľavici na Slovensku

V tejto situácii a v týchto náladách, aké v spoločnosti panujú, je postavenie antikapitalistickej ľavice zložité. Napriek tomu by však nemala stáť bokom. Voľby súčasný stav momentálne zásadne nezmenia, no môžu byť prvým vážnym impulzom, ktorý bude stáť za budúcim rapídnym vzostupom antikap. ľavice na Slovensku. Napriek tomu je potrebné využiť aj volebnú kampaň a voľby ako také, na prezentovanie iného modelu spoločenského usporiadania a na poukazovanie podstaty kapitalistickej spoločnosti. V tej či už vládnu konzervatívne, alebo neoliberálne predstavy, tak bohatí bohatnú astronomickým tempom a väčšina spoločnosti sa zadlžuje, stagnuje a chudobneje. Rozdiely v spoločnosti sa stále viac prehlbujú.

Na antikap. ľavicovom spektre stoja bok po boku iba 3 politické strany. Okrem Vzdoru– strany práce je to KSS a novovzniknutá strana E. Chmelára- Socialisti.sk. Je nesmierne dôležité, napriek tomu, že každá zo spomenutých strán má v čom si trochu odlišné predstavy, aby hľadali cesty k sebe a aby išli do volieb jednotne na spoločnej kandidátnej listine.

Vzdor– strana práce sa bude naďalej aktívne usilovať o to, aby sa podarilo obrúsiť hrany a aby vďaka takejto spoločnej kandidátnej listine nielen nedochádzalo k triešteniu hlasov, ale aby takáto spoločná kandidátka bola spoločným hlasom všetkých utláčaných ľudí v našej krajine. Do tejto spolupráce samozrejme zahrňujeme aj Front ľavicovej mládeže, ktorý síce nie je politickou stranou, ale hlas tohto OZ je v ľavicovom priestore jasný a výrazný.

Teraz nie je rozhodujúce, aku finálnu podobu bude mať toto spojenectvo, ak sa ho podarí priviesť do úspešného konca a ani to, na kandidátke ktorej strany, by spoločne išla celá antikapitalistická ľavica na SR. Z našej strany sme pripravení na rokovania a kompromisy.

Medzi základné veci, ktoré sú pre Vzdor– stranu práce prioritné, je nulová tolerancia fašizmu a jednoznačný zápas za zlepšovanie prav pracujúcich v tejto krajine. O všetkom ostatnom sme ochotní diskutovať a hľadať také spoločné riešenia a formulácie vo volebnom programe, v ktorom by bol obsiahnutý záujem každej zo zúčastnených strán.

Vzdor – strana práce urobí pre spoločný postup antikapitalistickej ľavice všetko, čo bude v jej silách.

Vzdor-strana práce

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Zákon proti byrokracii vraj občanom od septembra ušetril…
Aliancia za rodinu vyzýva: Pán premiér vypustte z formulárov…
NR SR: B. Bugár otvoril schôdzu, poslanci na nej majú opäť voliť…
Ďalší liberálny hlupák? Zakladajúci člen Progresívneho Slovenska…
Neoliberálni progresívci hádzali po ľuďoch croissanty.…
Okolie výpustov banských vôd na hornej Nitre je znečistené…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.