Deň slovanskej písomnosti a kultúry v Moskve oslávia koncertami a festivalom

0 23. máj 2019, zdroj: TASR
23. máj 2019
zdroj: TASR
Pravoslávna cirkev v Rusku a niektorých ďalších slovanských štátoch slávi 24. mája sviatok apoštolom rovných svätých Cyrila a Metoda. Na chórovom koncerte na Červenom námestí v Moskve vystúpi v piatok 24. mája pri príležitosti Dňa slovanskej písomnosti a kultúry 30 chórov s takmer tisíckou členov. V programe "Svet, v ktorom žijem" zaznejú rôzne žánre slovanskej hudobnej kultúry, od duchovnej cez operné árie až po ľudové piesne, informovala webová stránka moskovského patriarchátu.
Príchod vierozvestcov Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu.

Pravoslávna cirkev v Rusku a niektorých ďalších slovanských štátoch slávi 24. mája sviatok apoštolom rovných svätých Cyrila a Metoda. Na chórovom koncerte na Červenom námestí v Moskve vystúpi v piatok 24. mája pri príležitosti Dňa slovanskej písomnosti a kultúry 30 chórov s takmer tisíckou členov. V programe "Svet, v ktorom žijem" zaznejú rôzne žánre slovanskej hudobnej kultúry, od duchovnej cez operné árie až po ľudové piesne, informovala webová stránka moskovského patriarchátu.

Vo všetkých dôležitých mestách všetkých subjektov Ruskej federácie sa koná program s chórovým spevom, uviedol web ruského ministerstva kultúry.

Štátny Puškinov inštitút ruského jazyka v Moskve organizuje v dňoch 22.-24. mája pri príležitosti tohto sviatku 20. Cyrilo-metodský festival slovanských jazykov a kultúr. Zúčastní sa na ňom okolo 500 odborníkov z oblasti slavistiky, lingvistiky a kulturológie - nielen z Ruska, ale aj z rôznych krajín sveta, napríklad Bieloruska, Bulharska, Číny, Francúzska, Gruzínska, Iránu, Moldavska, Poľska, Rumunska, Srbska, Turecka a ďalších, informovali internetový server Puškinovho inštitútu a bulharský spravodajský portál novinite.bg.

V Rusku a vo viacerých ďalších slovanských štátoch si 24. mája uctievajú pamiatku svätých Cyrila a Metoda. Pravoslávna cirkev uctieva tento sviatok ako Deň svätých Cyrila a Metoda, spoločnosť ho slávi ako Deň slovanskej písomnosti a kultúry.

Tento deň v Rusku zaviedla v roku 1863 Ruská Svätá synoda na počesť 1000. výročia zostavenia prvého slovanského písma (hlaholiky). Sviatok zostal následne dlho v zabudnutí; k jeho obnove došlo až v roku 1986. V roku 1991 nadobudol štatút štátneho sviatku, uviedol portál moskovského patriarchátu. Od roku 2010 sa ústredné oslavy pri príležitosti Dňa slovanskej písomnosti a kultúry konajú na Červenom námestí v Moskve, ale súvisiace podujatia sa organizujú po celej krajine.

Tento deň spája vedcov, spisovateľov a pracovníkov kultúry nielen z Ruska, ale aj z Bieloruska, Bulharska, Macedónska a niektorých ďalších slovanských krajín.

Konajú sa slávnostné liturgie, krížové cesty, stretnutia so spisovateľmi, konferencie, koncerty, podujatia v múzeách i ukážky zo života Slovanov. 

V tento deň sa osobitne zdôrazňuje prínos solúnskych bratov Konštantína (Cyrila) a Metoda v tom, že zostavili prvé slovanské písmo - hlaholiku. Žiaci Cyrila a Metoda vytvorili neskôr zjednodušené písmo, cyriliku.

V roku 863 Konštantín a Metod spolu s niekoľkými spoločníkmi (Klimentom, Sávom, Angelárom, Naumom, Vavrincom a ďalšími) odišli z mesta Solún (vžitý slovenský názov pre starovekú Thessaloníké) na Veľkú Moravu šíriť kresťanstvo a kultúru. Pochopili, že ak chcú byť úspešní, musia sa prispôsobiť jazykom i kultúrou miestnemu obyvateľstvu.

Konštantín, skôr ako odišli na túto misiu, zostavil pre Slovanov hlaholiku. Do jazyka Slovanov preložili celú liturgiu (bohoslužobné texty) a časť Biblie. V tom čase išlo o prevratný čin, pretože pri bohoslužbách sa dovtedy používali len tri jazyky: gréčtina, hebrejčina a latinčina.

Na Slovensku sa Deň sv. Cyrila a Metoda slávi 5. júla; v Česku majú 5. júla ako Deň slovanských vierozvestov Cyrila a Metoda.

Pápež Ján Pavol II. v decembri 1980 vyhlásil svätých bratov Cyrila a Metoda za spolupatrónov Európy; cirkev slávi tento sviatok 14. februára.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Štrnásťročný homosexuál vraždil pre neopätovanú lásku
Sýrskeho žiadateľa o azyl obvinili v Dánsku z plánovania…
Takmer 40 percent Rusov nechce Putina v ďalšom funkčnom období
Americký prezidentský kandidát bránil právo na potrat, kňaz mu…
Macronov bývalý bezpečnostný poradca má ďalší problém
Ohavnosť, ktorá nemá obdobu! Migranti si pohadzovali 12 ročné…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.