Eurovoľby sa nezadržateľne blížia, viete kto kandiduje?

0 3. máj 2019, Július Vonkomer
3. máj 2019
Július Vonkomer
Pre niektorých rozčarovanie a pre niektorých radosť z výsledku prezidentských volieb už pomaly upadá a tento mesiac nás čakajú ďalšie voľby.
Kto bude zastupovať naše názory v Európskom parlamente?

Už tento mesiac dňa 25. mája 2019 nás čakajú opäť dôležité voľby. Jedná sa o voľby do Európskeho parlamentu. Na päť rokov si budeme voliť zástupcov, ktorí budú prezentovať naše názory v Európskom parlamente. Aj keď zo strany voličov zo Slovenska je o tieto voľby najnižší záujem, naopak politické strany a hnutia o post poslancov majú záujem veľký. To dokazuje aj veľký počet strán ktoré podali kandidátku. V posledných voľbách do EP v roku 2014 zaznamenalo Slovensko najnižšiu účasť v celej EÚ. Volieb sa zúčastnilo len 13,05 % oprávnených voličov, čo znamená, že možnosť vstúpiť do rozhodovacieho procesu EÚ prostredníctvom volieb vtedy využilo len približne 560 tisíc ľudí.

V nadchádzajúcich voľbách kandiduje celkovo tridsaťjeden strán a koalícií. Okrem parlamentných či známych strán kandidátku podali aj neznáme politické subjekty ktoré vidia šancu aspoň sa zviditeľniť. Prinášame vám zoznam zaregistrovaných kandidátnych listín v poradí podľa vyžrebovaných čísel.

Číslo jedna dostala ešte stále najsilnejšia politická strana SMER - sociálna demokracia, ktorej líderkou sa na počudovanie stala Monika Beňová. Za Smer kandiduje do europarlamentu Druhá v poradí je nová politická strana Kresťanská demokracia - Život a prosperita. Lídrom trinásť člennej kandidátky je Štefan Kuffa, brat známeho farára. Trojku dostali kotlebovci ktorí len prednedávnom vyhrali súd týkajúci sa ich rozpustenia. Aj keď je kandidátka strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko plná, teda nachádza sa tam štrnásť mien, kandiduje za túto stranu len trinásť kandidátov. Norbert Lichtner sa vzdal kandidátky. Lídrom kandidátky sa stal poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, člen strany, Martin Beluský z Piešťan. Číslo štyri bolo vyžrebované Andrejovi Hrycovi jedinému kandidátovi politického subjektu KOREKTÚRA - Andrej Hryc. Na počudovanie to nie je jediná kandidátka s jedným kandidátom. Číslo päť dostala parlamentná Slovenská národná strana. Lídrom je Jaroslav Paška, poslanec NR SR.

Ďalšou stranou je opäť parlamentné hnutie SME RODINA - Boris Kollár ktoré má číslo šesť. Lídrom sa stal Peter Pčolinský, poslanec NR SR. Možno šťastnú sedmičku dostali OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO). Lídrom kandidátky je na počudovanie predseda strany Igor Matovič. Číslo osem dostala mimoparlamentná strana STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI ktorej líderkou je poslankyňa NR SR Martina Šimkovičová. S ňou kandiduje ešte ďalších päť kandisátov. Neznáma Strana práce dostala na kandidátku číslo deväť kandiduje za ňu len sedem kandidátov, lídrom je lekár, vedec, vysokoškolský docent Filip Danninger. Prvú desiatku uzatvára Strana tolerancie a spolunažívania. Lídrom na kandidátky viac-menej rómskej strany je Viktor Valik z Košíc.

Neznáma strana HLAS ĽUDU dostala číslo jedenásť a povedie ju poslanec NR SR Peter Marček. Rovnako ako Martina Šimkovičová sa dostali do parlamentu na kandidátke strany Sme rodina- Boris Kollár a teraz sú lídrami kandidátok iných politický subjektov. Dvanástku dostala Maďarská kresťanskodemokratická aliancia - Magyar Kereszténydemokrata Szövetség a štrnásťčlennú kandidátku povedie Károly Less z Komárna. Nešťastnú trinástku dostala neznáma politická strana DOPRAVA. S ďalšími jedenástimi kolegami ju povedie Marián Damankoš učiteľ a riaditeľ školy z Prešova. Či bude číslo štrnásť šťastné pre Kresťanskodemokratické hnutie sa uvidí. Lídrom je poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec. Štrnásťčlennú kandidátku uzatvára ďalšie známe meno, Ján Figeľ, ktorý je uvedený ako osobitný vyslanec pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ. Strana zelených Slovenska dostala číslo pätnásť a päťčlennú kandidátku povedie lekár zo Senice Martin Čulen.

Číslo šesťnásť bolo vyžrebované ešte stále parlamentnej strane MOST – HÍD. V prieskumoch sa táto strana pohybuje už mimo parlament, výsledok jej predsedu v prezidentských voľbách tiež o všeličom vypovedá no ako si povedie v nadchádzajúcich voľbách do Europarlamentu je vo hviezdach. Lídrom je europoslanec József Nagy. PRIAMA DEMOKRACIA dostala číslo sedemnásť a päťčlennú kandidátku vedie „čierna bača“ známy herec a zabávač Ibrahim Maiga pôvodom z Mali. Zrejme si predstavitelia Priamej demokracie povedali, že by to bolo úžasné ak Slovensko v Európskom parlamente bude zastupovať Afričan. Zrejme by sme boli prvý minimálne z bývalého východného bloku čo by sme sa mohli pochváliť takýmto kúskom. Číslo osemnásť dostala Strana rómskej koalície – SRK. Hádam to nepovedie k žiadnemu škandálu keďže podľa bojovníkov proti fašizmu, rasizmu či extrémizmu je číslo 18 zašifrovaným akronymom pre meno nemeckého nacistického vodcu Adolfa Hitlera. Nuž snáď sa Slovensko vyhne medzinárodnému škandálu a jediný kandidát tejto strany Alfonz Kaliaš v prípade neúspechu nezažaluje Slovenskú republiku. Devätnástku má pridelenú SLOVENSKÁ KONZERVATÍVNA STRANA ktorá je vlastne premenovaná strana Sieť Radoslava Prochádzku s ktorým v dnešnej dobe nemá už nič spoločné. Lídrom trojčlennej kandidátky je známy televízny a divadelný herec Igor Adamec. Druhú desiatku uzatvára SLOVENSKÁ NÁRODNÁ JEDNOTA - strana vlastencov. Svojich ďalších desať kolegov povedie predseda strany Stanislav Pánis.

Po nacionalistickej slovenskej strane nasleduje maďarská. Číslo dvadsaťjeden dostala vyžrebované Strana maďarskej komunity - Magyar Közösség Pártja. Štrnásťčlennú kandidátku povedie Pál Csáky, poslanec Európskeho parlamentu. Pre neznáme hnutie DOMA DOBRE bolo vyžrebované číslo dvadsaťdva. Kandidátku povedie Štefan Adam z Bratislavy, na druhom mieste je známa Helena Mezenská ktorá kandidovala na prezidentku v roku 2014 a kandidátku uzatvára na štrnástom mieste podnikateľ s orientálne znejúcim menom Asadullah Akbari. Hnutie odvolalo kandidáta číslo osem Stanislava Irsáka. Dvadsať-trojku má Koalícia Komunistická strana Slovenska, VZDOR - strana práce . Lídrom je Jozef Hrdlička predseda KSS a na druhom mieste je aj podpredseda KSS Jalal Suleiman. Nezamestnaný predseda Vzdoru- strany práce je na mieste číslo tri. Pod číslom dvadsaťštyri kandiduje EURÓPSKA DEMOKRATICKÁ STRANA o ktorej málokto počul. Kandidátku povedie Antonio Parziale, diplomat z Bratislavy. Pôvodne štrnásťčlennú kandidátku opustili Erika Adamová a Hilár Lakatošovie. Parlamentná strana Sloboda a Solidarita má číslo dvadsaťpäť. Tentoraz kandidátku nepovedie jej predseda Richard Sulík, ten dokonca na kandidátke ani nie je. Na prvom mieste je poslanec NR SR Eugen Jurzyca, okrem neho sú tam ďalší štyria poslanci národnej rady SR za stranu SaS.

Nacionalistická Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku dostala číslo dvadsaťšesť. Lídrom je predseda strany Jozef Sásik. Strana odvolala z kandidatúry Adama Kúkela. NAJ - Nezávislosť a Jednota má číslo dvadsať sedem a štrnásťčlennú kandidátku povedie učiteľ Branislav Grimm zo Senice. Na kandidátke nájdete napríklad experta pre rómsku problematiku - sociálneho politika Emila Samka, rómskeho aktivistu Romana Čonku či rómskeho občianskeho aktivistu Mareka Baláža. Číslo dvadsaťosem má Kresťanská únia. Kandidátku povedie , poslankyňa Európskeho parlamentu Anna Záborská. Z jedenásť člennej kandidátky odišiel zo šiestej pozície Daniel Šobr.Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU - občianska demokracia dostala do vienka číslo dvadsaťdeväť. Kandidátku liberálov povedie Michal Šimečka.

Predposledná tridsiata je Demokratická strana a lídrom kandidátky je Michal Kravčík, poslanec Košického samosprávneho kraja. Kandidátnu listinu uzatvára s číslom tridsaťjeden NÁRODNÁ KOALÍCIA. Štrnásťčlennú kandidátku povedie Peter Tomeček.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Azylovú a migračnú politiku chce Slovensko koordinovať s…
Kočnerov komplic? Belousovová kritizuje prezidentku Čaputovú,…
Obvinený mladík z huncovskej osady sa mal s nožom vyhrážať…
Od začiatku júna 2020 sa začalo sčítavanie domov a bytov
Pražská kaviareň sa snaží o uzákonenie volieb zo zahraničia
NR SR: Poslankyňa OĽaNO Silvia Shahzad predložila návrh…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.