Inda Nishita T. obžalovaného z vraždy a ublíženia na zdraví oslobodili

0 16. október 2018, Július Vonkomer/zdroj: TASR
16. október 2018
Július Vonkomer/zdroj: TASR
Senát Okresného súdu Bratislava I oslobodil v pondelok Inda Nishita T. spod obžaloby Krajskej prokuratúry v Bratislave. Obžalovaný bol z vraždy a ublíženia na zdraví. Incident slovenského občana pôvodom z Indie s dvoma mužmi sa odohral pred rokom v centre Bratislavy.
Senát Okresného súdu Bratislava I oslobodil v pondelok Inda Nishita T. spod obžaloby.

"Rozhodovanie súdu nebolo ľahké a jednoduché. V tých skutkových otázkach, kde existujú pochybnosti musí súd ich vyhodnotiť v prospech obžalovaného. Je potrebné zdôrazniť, že predseda senátu nikdy nemôže prihliadať na informácie, ktoré zaznejú v médiach. Názory aj verejnosti sa nemôžu premietnuť do rozhodovania súdu. V danej trestnej veci bolo vykonané rozsiahle dokazovanie," povedal predseda trojčlenného senátu v zdôvodnení rozsudku. Poukázal pritom na nahrávky z kamerového systému z Veľvyslanectva SRN. Súd dospel k záveru, že skutok napĺňa atribúty nutnej obrany v zmysle Trestného zákona.
      Ak mal Nishit T. pri sebe nože, nemôže mu to podľa súdu priťažovať. "Skutočnosť, že obžalovaný ich použil na svoju obranu svedčia viaceré dôkazy a najmä kamerový záznam," uviedol ďalej predseda senátu. Osoba brániaca sa nemusí zvoliť najmiernejší spôsob obrany, dodal mimo iného sudca. "Boli to poškodení, ktorí vyprovokovali konflikt a značne agresívne napádali obžalovaného," doplnil. Útok poškodených na Nishita pokračoval aj potom, čo sa snažil konflikt upokojiť. "Je zrejmé, že obžalovaný bol napadnutý. Úplne prvotným bol verbálny útok na jeho osobu. Súd sa na druhej strane nestotožňuje s tým, že išlo o rasovo motivovaný útok," pokračoval ďalej sudca v odôvodnení rozsudku. Ako poškodení, tak aj obžalovaný boli pod značným vplyvom alkoholu. Obžalovaný sa mohol obávať nielen o svoje zdravie, ale aj o svoj život, zdôraznil ďalej predseda senátu.
      Rozsudok nie je právoplatný. Dozorujúci prokurátor Michal Šúrek podal dovolanie. O ňom bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave. Prokurátor si stojí za pôvodnou obžalobou a nemieni ju prekvalifikovať. Pozostalí, teda poškodení podali odvolanie vo veci odškodného. Sudca v pondelok zároveň vydal príkaz na okamžité prepustenie Nishita T. z väzby, voči ktorému nie je prípustný opravný prostriedok. Inda prepustili teda ešte v pondelok z väzby, a to po vykonaní administratívnych úkonov, ako sú lekárska prehliadka, odovzdanie osobných vecí a podobne.

Záverečné reči v kauze sa predniesli v stredu (3.10). "Žalované skutky sú trestnými činmi," uviedol vtedy okrem iného dozorujúci prokurátor. Obžalovaný pravidelne chodil do mesta vyzbrojený dvoma nožmi a boxermi. Prokurátor požiadal o uloženie trestu v prípade odsúdenia na spodnej hranici, ktorá je od 15 do 25 rokov so stredným stupňom stráženia. V prípade vyššieho trestu ho navrhol zaradiť do ústavu s maximálnym stupňom stráženia.
      "Išlo o nutnú obranu najskôr voči trom a potom dvom osobám. Išlo o agresívnych útočníkov, ktorí v noci napadli Nishita T," tvrdil okrem iného obhajca obžalovaného. Navrhol svojho klienta oslobodiť spod obžaloby.
      "Som smutný z toho tragického večera. Nebol som útočníkom, bol som to ja, ktorý bol napadnutý troma agresívnymi útočníkmi," uviedol vo svojom záverečnom návrhu Nishit T. Zdôraznil, že na neho poškodení vykrikovali rasistické heslá. Po úderoch sa začal brániť. "Ja som obeťou rasovo motivovaného útoku."
      Potýčka pre taxík sa odohrala počas noci vlani na jeseň, pred viac ako rokom v centre Bratislavy, v blízkosti veľvyslanectva SRN. Slovák pôvodom z Indie použil nôž voči 37-ročnému Bratislavčanovi Branislavovi B., ktorý následkom rezného poranenia podľahol. Ďalšiemu poškodenému vtedy spôsobil rezné poranenia.
      Incidentu predchádzal verbálny konflikt, o čom svedčia aj spomínané kamerové záznamy. V minulosti mal byť Ind údajne verbálne napádaný pre svoj pôvod z cudziny. Útoky však na polícii neohlásil.

Po vynesení takéhoto rozsudku by sa mohlo zdať, že ak ste cudzinec, jedno čo spáchate vždy sa môžete vyhovoriť, že ste obeťou vy. 

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Amatérsky dokument prináša nové pohľady na Slovenský štát
Spillmann: Nechceme vidieť len nájomných vrahov, ale aj mozog…
Smer-SD chce zrušiť anonymitu internetových diskusií
V skratke: V obci Lúčky mali dôchodkyňu dobiť do bezvedomia
Sú tie testy funkčné?! Slovenke v karanténe vychádzajú testy raz…
Smerák Blaha strápnil prezidenta Kisku! Nazval ho “ Hrdina…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.