Ján Benčík v jednom šíku s extrémistami!

0 8. november 2019, V. Š.
8. november 2019
V. Š.
Bloger Ján Levoslav Benčík je známy hlavne ako „bojovník proti extrémizmu“. Ako to však v skutočnosti s jeho anti-extrémistickými postojmi je? Už viackrát sa totiž neváhal zúčastniť sa bok po boku na demonštráciách s ľavicovými extrémistami. Bolo tomu tak aj 17. októbra v Trenčíne.
Ján Benčík na snímke z roku 2017.

Bloger Ján Levoslav Benčík je známy hlavne ako „bojovník proti extrémizmu“. Ako to však v skutočnosti s jeho anti-extrémistickými postojmi je? Už viackrát sa totiž neváhal zúčastniť sa bok po boku na demonštráciách s ľavicovými extrémistami. Bolo tomu tak aj 17. októbra v Trenčíne.

Extrémizmus sa delí na pravicový, ľavicový, náboženský a extrémizmus zameraný na jednu otázku (ekologický, separatizmus a pod.). Podľa definície ministerstva vnútra je extrémizmus, okrem iného, aj také konanie, ktoré je zamerané voči názorovým či politickým oponentom alebo ich majetku.

Keď sa pozrieme na aktuálnu koncepciu boja proti extrémizmu, tak zistíme, že medzi ľavicové extrémistické zoskupenia patria hlavne hnutia Antifa, ktoré sa vyznačuje radikálnosťou a fyzickým násilím, a Československá anarchistická federácia. Jednoznačne radikálnejším hnutím je hnutie Antifa, nazývané aj AFA, či Antifašistická akcia. A práve jej členov je čoraz častejšie vidieť po boku Jána Benčíka.

Hnutie Antifa je označené ako ľavicovo-extrémistické aj ministerstvom vnútra a inými inštitúciami zaoberajúce sa bojom proti extrémizmu. Kto sa teda verejne hlási k tomuto hnutiu, tak sa môže dopustiť porušenia trestného zákona § 422 - kto verejne, najmä používaním zástav, odznakov, rovnošiat alebo hesiel, prejavuje sympatie k skupine alebo hnutiam, ktoré násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smerujú k potláčaniu základných práv a slobôd osôb

Na obranu Jána Benčíka by sme mohli povedať, že človek niekedy nevie v akej spoločnosti sa nachádza, a ktoré osoby sa hlásia k akým hnutiam, preto by sme to hneď pánovi Benčíkovi nevyčítali, avšak pokiaľ sa to opakuje častejšie, tak náhodou to môžeme nazvať len ťažko. Hlavne pokiaľ tieto osoby verejne prezentujú svoju náklonnosť k extrémistickému hnutiu. Nastáva teda otázka, či si to pán Benčík dodnes nevšimol alebo extrémisti, ktorí mu tlieskajú, mu neprekážajú.

Keď sa pozrieme na protest v Trenčíne, tak vidíme v prvej línii hlučnú a agresívnu skupinu členov tzv. hnutia Antifa, ktorí dokonca neváhali vytiahnuť svoju extrémistickú vlajku. Zaujímavosťou je, že práve tento rok sa v USA hovorí o zaradení tejto organizácie medzi teroristické skupiny.

Je teda zrejmé, že sa nejedná len o bezvýznamnú a neznámu organizáciu. Svoje o tom mohli zistiť viacerí účastníci, ktorí prechádzali popri tomto zhromaždení po skončení mítingu ĽS Naše Slovensko. Agresívne zatínanie pästí, vyhrážanie sa rozkopaním hláv a neustále nadávky. Aj to museli pretrpieť prechádzajúci ľudia. Brzdila ich len prítomnosť polície. Pán Benčík sa však tváril, že nič nevidí. Rovnako tak pravdepodobne nevidel ani viacerých ľudí, ktorí v dave fajčili marihuanu.

Nezostalo to však len pri slovnom vyhrážaní a pár odvážnych členov hnutia Antifa neváhalo fyzicky atakovať 18-ročnú youtuberku Líviu. Dve osoby boli zatknuté políciou a predvedené na policajné oddelenie. No možno to pán Benčík zase nevidel. No čo ak to zájde ešte ďalej a niekto príde k naozaj ťažkej ujme na zdraví? Až potom si otvorí oči? Alebo sa bude naďalej tváriť, že je všetko v poriadku a v eufórii sa tešiť potlesku extrémistov?

Už samotné prejavy vystupujúcich boli plné rozdeľovania spoločnosti a plazivej radikalizácie. Všetko pre rozdielny politický názor, bez akejkoľvek snahy o diskusiu. Vždy s odpoveďou, že s náckami sa nediskutuje. V skutočnosti však nediskutujú ľudia, ktorí nemajú argumenty. Ale vráťme sa k spomínaným Benčíkom tolerovaným extrémistom.

Na fotografii vidíme členov hnutia Antifa s vlajkou „Good night white pride“ a postavou kopajúcou ležiaceho človeka do hlavy. Toto logo používané ľavicovými extrémistami hlása priamu fyzickú likvidáciu politických oponentov. Je teda jedným z extrémistických symbolov a verejným používaním sa tieto osoby môžu vystaviť trestnému stíhaniu. Vlajka Antifašistickej organizácie, ako aj vlajka GNWP boli priamo pred rečníkmi. Darmo by ste však čakali, že sa známy bojovník proti extrémizmu voči tomu vyhraní a prikáže tieto vlajky stiahnuť. Podľa mlčiaceho Jána Benčíka teda zrejme nie je extrémizmus ako extrémizmus. „Lovca extrémistov“ sme totiž mohli po boku extrémistickej organizácie Antifa vidieť už viackrát. Je teda zrejmé, že Ján Benčík ich prinajmenšom toleruje, ak nie rovno podporuje.

Napríklad počas antifašistickej mobilizácie v Bratislave mu nevadilo (nevynímajúc zástavy hnutia AFA) ísť v jednom šíku s kapelou Rozpor, ktorá hrala na bubnoch a okrem iných piesní má jednu s výstižným názvom Budeme ich strieľať:

„Ich názory sa zmenili z vlastnej zbabelosti.
Z hlúposti podporujú rasistické ohavnosti.

Radšej prešli ku strane, ktorá je silnejšia,
ale keď my vyhráme, budeme ich strieľať!“

Alebo pieseň „Pozitívne násilie“, v ktorej spievajú o tom, že nie je dobré odsudzovať každé násilie. Možno práve preto, že násilie voči tým, ktorí im vadia, je vlastne fajn?

Ak sa však pred takýmto publikom, v ktorom sa nachádzajú extrémisti, rečník vyjadrí, tak ako pán Benčík na proteste v Trenčíne a ukončí svoj prejav frázou smerovanou politickým oponentom - tiahnite už konečne do psej matere, tak sa nemožno čudovať, že sa táto skupina radikalizuje čoraz viac. Nie boj proti extrémizmu, ale rozdeľovanie spoločnosti je to, v čom pán Ján dominuje.

Na záver fotografia z policajnej príručky zobrazujúca extrémistické symboly. Medzi nimi nájdeme obidve vyššie spomínané vlajky.

Titulná fotografia, zdroj: Bratislavská župa, Flickr, CC BY 2.0

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

O zastropovaní dôchodkového veku v ústave sa rozhodne až v novom…
VIDEO: Kotleba so svojimi ľuďmi naložili splnomocnencovi vlády…
V Bratislave sa uskutoční zasadnutie Parlamentného zhromaždenia…
Minister Gajdoš: Som hrdý na prácu našich vojakov v Iraku a…
R. Fico je v Izraeli, zveril sa do rúk tamojším kardiológom
Vláda opäť sľubuje, že stavebné práce na hrade Krásna Hôrka by…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.