KOMENTÁR: Vytvára Polícia Slovenskej republiky zoznam, ktorý bude slúžiť na označovanie verejného nepriateľa štátu?

0 6. október 2020, redakcia
6. október 2020
redakcia
Polícia Slovenskej republiky na svojom facebookovom profile uviedlo nové slovo, ktoré bolo údajne zaradené do „Slovníka Slovenského dezinformátora“. Vedie skutočne polícia zoznam, do ktorého zaraďuje slová, ktoré majú mať niečo spoločné s dezinformáciami? Alebo len navodzuje atmosféru strachu, aby vymedzila mantinely na verejnú diskusiu? Ani jeden z prípadov nie je pozitívny.
Ilustračné foto.

Bratislava, 05. 10. 2020 – Slovo „Nulitné“ sa zaradilo ako nové slovo do Slovníka Slovenského dezinformátora, ktorý zrejme vedie polícia Slovenskej republiky. Informovala o tom na svojej oficiálnej stránke na Facebooku:

Vedie skutočne polícia zoznam, do ktorého zaraďuje slová, ktoré majú mať niečo spoločné s dezinformáciami? Alebo sa snaží navodiť atmosféru strachu, aby vymedzila mantinely na verejnú diskusiu? Ani jedna z možností by nebola pre spoločnosť dobrou správou. Čo je to vlastne dezinformácia?

Pojem dezinformácia podľa dostupných zdrojov pochádza z Ruského slova „Dezinformatsiya“. Termín je spájaný s bývalou tajnou službou bývalého Sovietskeho zväzu – KGB. Používal sa na falšovanie a iné techniky zdiskreditovania vlády, osôb alebo politiky krajín opačného bloku. Podľa jednej z definícií je dezinformácia úmyselne nesprávna či skreslená informácia tajne implantovaná do informačnej sústavy oponenta so zámerom ovplyvniť potrebným smerom jeho aktivity (názory). Ide o súčasť psychologickej vojny. De facto ide o pojem súvisiaci s bezpečnosťou na úrovní obrany štátu, čiže ide o vojenskú terminológiu.

Dnes sa však pojem dezinformácia stále častejšie používa vo verejnom a najmä politickom priestore. A to je veľmi nebezpečné! Politická súťaž totižto nemôže fungovať v štýle označovania verejných nepriateľov. Každý politik sa totižto snaží podávať informácie takým štýlom a spôsobom, aby dosiahol svoje ciele, čiže aby bol vo voľbách úspešný. Ak je na tomto postavená demokracia, tak potom pojmy ako dezinformácia, alebo dezinformátor sa stávajú paralyzátorom demokracie a slobodnej politickej súťaže.

Polícia zaradením slova „nulitné“ do Slovníka Slovenského dezinformátora de facto označila každého, kto upozorní na fakt, že protipandemické nariadenia nemajú oporu v zákone za nepriateľa štátu. Na tento fakt upozorňoval aj doc. JUDr. Ján Drgonec, DrSc., ústavný právnik a emeritný sudca Ústavného súdu Slovenskej republiky. Kým v definícii dezinformácie je zadávateľ informácie do obehu tajný, v prípade tohto prípadu je jasné kto za informáciou stojí. Navyše pri tejto téme ide o vnútroštátnu záležitosť a nie o záujem inej mocnosti poškodiť renomé vlády. Studená vojna skončila a spolu s ňou by mala skončiť aj terminológia vyplývajúca z nej.

Celá situácia navodzuje dojem, že polícia SR sa snaží zakryť svoje neoprávnené vyberanie pokút štýlom označovania kritikov a šíriteľov danej informácie za dezinformátorov, čím sa ich snaží postaviť do roviny nepriateľov štátu, spolu s každým, kto túto informáciu šíri.

Nachádzame sa v 21. storočí v informačnej dobe, v demokratickom zriadení a právnom štáte. Aspoň to tak o Slovensku hovoríme. Je preto nepredstaviteľné a zavrhnutiahodné, že niekoho kto napríklad prezdieľa status, alebo video politika, označí polícia SR za dezinformátora a vyhráža sa trestnými oznámeniami. Toto je neuveriteľný precedens, ktorý na Slovensku nemá obdoby.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Matoviča majú voliči za Ježiša Krista, ktorému sa treba klaňať a…
Homosexualita je liečiteľná, ale nie všetci sú ochotní to…
Neuspokojené ambície alebo kult kyberšikany v réžii Benčíka
Stredoafrická republika a islamizácia v praxi
Liberáli ukradli Daňovi a Vaskymu názov relácie
REŽIM versus MARIAN KOTLEBA

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.