Kresťanský prístup k výchove žne úspechy. Cirkevná základná škola v Púchove dosahuje skvelé výsledky

0 14. apríl 2019, czs-puchov.edupage.org/Karol Šťastný
14. apríl 2019
czs-puchov.edupage.org/Karol Šťastný
Cirkevná základná škola sv. Margity v Púchove sa už niekoľko rokov radí medzi najlepšie slovenské školy. Vo výsledkoch národného testovania v roku 2018 jej žiaci dosiahli opätovne vynikajúce výsledky. V matematike boli až o 18,5% lepší oproti celoslovenskému priemeru a v slovenskom jazyku a literatúre o 13,6% oproti celoslovenskému priemeru.
Foto: Žiaci Cirkevnej základnej školy sv. Margity v Púchove  počas maškarného plesu

V súčasnej dobe morálneho úpadku Európy si už nejeden z rodičov položiť otázku: „Ako mám ochrániť svoje deti?“. Práve v tejto súvislosti Vám v nasledujúcich riadkoch ponúkame k prečítaniu otázky a odpovede, ktoré na svojej internetovej stránke zverejnila v súčasnosti mimoriadne úspešná základná škola- Cirkevná základná škola sv. Margity v Púchove.

1. Čo znamená, že je Vaša škola katolícka?

Naším zriaďovateľom je Katolícka Cirkev. Vzdelávanie v našej škole nie je zamerané iba na výkon a vedomosti, ale snažíme sa zameriavať na celistvý rozvoj osobnosti žiaka. To znamená, že okrem odbornosti ponúkame aj aktivity zamerané na rozvoj ľudského charakteru a duchovného rastu a najmä vytvárame podnetné a bezpečné prostredie, v ktorom má možnosť rásť každý jednotlivec.

2. Platí sa u Vás za štúdium?

Nie, za štúdium v našej škole sa neplatí. Naša škola je financovaná, tak ako štátne školy, zo štátneho rozpočtu, a preto je štúdium bezplatné.

3. Musí byť dieťa pokrstené, aby mohlo študovať v tejto škole?

 Podstatné je, že rodič a dieťa chce študovať na tejto škole, ktorá má výnimočný prístup k žiakom. A zároveň rodič musí súhlasiť s výchovno-vzdelávacím programom školy, v rámci ktorého sú povinné dve hodiny náboženstva. Podmienkou nie je krst. Ak takýto žiak si chce počas štúdia doplniť akúkoľvek zo sviatostí, ochotne sa mu individuálne venujeme. Svedčia o tom niektorí naši absolventi.

4. Aké predmety sa u Vás vyučujú? 

Naša škola vyučuje predmety, ktoré vychádzajú zo štátneho vzdelávacieho programu. Anglický jazyk učíme od 1. ročníka, informatiku od 2. ročníka, nemecký jazyk od 6. ročníka a rímsko-katolícke náboženstvo od 1. ročníka.

5. Kde študujú Vaši žiaci po skončení?

Pokračujú na rôznych školách, podľa ich výberu. Na základe komunikácie s učiteľmi zo stredných škôl sú naši žiaci veľmi žiadaní kvôli vedomostiam a správaniu.

6. Čítali sme, že Vaša škola je podľa agentúry INEKO najlepšia v meste Púchov a v okrese už niekoľko rokov za sebou. V celoslovenskom poradí za rok 2017/2018 ste boli na 90. mieste na Slovensku z 1 292 škôl. Tiež niekoľko rokov za sebou dosahujete najlepšie výsledky v národnom testovaní piatakov a deviatakov v Púchove a v okrese. Ako dosahujete tieto výsledky?

V škole sa snažíme učiť zaujímavo, modernými spôsobmi učenia. Nemalú úlohu má aj duchovná formácia žiakov a množstvo formačných akcií, ako aj projekt Európskej únie, ktorý bol zameraný na vybavenie školy pomôckami, na čítanie s porozumením a informačno-komunikačné technológie. Pravidelne robíme diagnostiku školy. Na učenie má veľký vplyv racionálna, citová a duchovná časť osobnosti každého žiaka. Snažíme sa o vyváženosť formácie každej z uvedených zložiek a o ich vzájomné prepojenie. 

7. Neznámkujete vo Vašej škole prísnejšie ako na ostatných základných školách?

Každý učiteľ v našej škole sa snaží o objektívne známkovanie a prihliadanie na osobný výkon, snahu a danosti žiaka. Okrem toho, známky z polroka nejdú na prihlášky na stredné školy. Mnohé stredné školy si uvedomujú rozdiel v známkovaní a preto počet bodov za vysvedčenie na prijímacích skúškach na stredné školy dávajú nižší než počet bodov za výsledky z testovania piatakov a deviatakov, kde naši žiaci dostávajú vysoký počet bodov, vrátane žiakov s poruchami učenia. Mnohé školy úplne upustili od počtu bodov za vysvedčenie. Na viacerých prijímacích skúškach na stredné školy sa naši žiaci umiestňujú na popredných miestach. 

8. Prijímate do Vašej školy žiakov s poruchami učenia?

Áno, prijímame. Týmto žiakom sa venuje špeciálny pedagóg a majú aj niektoré úľavy v závislosti od poruchy učenia.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Pašoval Kollár heroín? Záznamy o pašovaní drog z archívu ÚPN
Kotleba upozornil na migrantov, ktorí môžu šíriť vírus. Podali…
Pre Dankovu malichernosť neprešiel zákon na obmedzenie potratov…
T. Gašpar: Pellegrini by mal skôr uvažovať o vstupe do…
Uhrík k občianskej vojne v USA: Takto vyzerá šikana! Dokázali by…
Opozícia označuje cestovné poukazy za nesystémové, národniari to…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.