Ľ. Lorenz a P. Kalmus sú vinní, rozhodol o tom súd

5. december 2018, zdroj: TASR
5. december 2018
zdroj: TASR
Ľuboš Lorenz a Peter Kalmus sú vinní v prípade kauzy poškodenia busty Vasiľa Biľaka v jeho rodnej obci Krajná Bystrá v okrese Svidník. Rozhodol o tom v stredu Okresný súd vo Svidníku.
Ľuboš Lorenz a Peter Kalmus na okresnom súde vo Svidníku.

"Sudca Okresného súdu Svidník dnes na hlavnom pojednávaní uznal oboch obžalovaných vinnými z prečinu poškodzovania cudzej veci formou spolupáchateľstva, za čo im bol každému uložený trest odňatia  slobody vo výmere dvoch mesiacov s podmienečným odkladom výkonu trestu na skúšobnú dobu v trvaní 18 mesiacov," uviedla pre TASR hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová.
      Obžalovaným bola podľa jej slov zároveň uložená povinnosť nahradiť škodu vo výške 80 eur. So zvyškom uplatneného nároku na náhradu škody súd odkázal poškodenú Komunistickú stranu Slovenska na civilný proces. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.
      Biľakovi odhalili bustu v jeho rodnej obci Krajná Bystrá v okrese Svidník 21. februára 2015, rok po jeho smrti. Od prvého dňa pomník vzbudil protichodné reakcie verejnosti. Veľká časť občanov ho vnímala ako provokáciu, lebo jeho meno sa spája s inváziou vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 do Československa. Hneď na druhý deň po odhalení pamätníka ho aktivisti postriekali červenou farbou. K činu sa obžalovaní vtedy prihlásili ako aktivisti.  
      Bustu Biľaka krátko po jej poškodení niekto ukradol. Poškodenou je Komunistická strana Slovenska. Ako pred časom informovala predsedníčka Krajskej rady KSS v Prešove Helena Polanská, pôvodne chceli dať farbou znehodnotenú bustu vyčistiť, čakali iba na súdneho znalca, no bustu im skôr, ako stihli svoj zámer zrealizovať, ukradli.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Vláda bude o Marrákeši rozhodovať na ďalšom zasadnutí, názory…
Sedembolestnú Pannu Máriu v Šaštíne si uctilo približne 30-tisíc…
Polícia: Rieši ďalší prípad bodnutia nožom v Sobranciach
Vzniká komunita Change for Slovakia, ktorá chce prispieť k zmene…
Obstarávanie techniky cez NSPA je jeden z najtransparentnejších…
Štúr dokázal za jednu dekádu vybudovať intelektuálny základ…