ĽS Naše Slovensko chce znížiť vek trestnej a priestupkovej zodpovednosti na 12 rokov

0 21. marec 2019, J. Murgašová, foto: TASR
21. marec 2019
J. Murgašová, foto: TASR
Poslanci z Ľudovej strany Naše Slovensko opäť predkladajú do Národnej rady návrh zákona, ktorým chcú predísť rozmáhajúcej sa kriminalite páchanej osobami, ktoré sú dnes podľa platnej legislatívy vyňaté z trestnej a priestupkovej zodpovednosti.
Na snímke poslanci NR SR za ĽS Naše Slovensko sprava Rastislav Schlosár, Marián Kotleba a Milan Uhrík.

Poslanci z Ľudovej strany Naše Slovensko opäť predkladajú do Národnej rady návrh zákona, ktorým chcú predísť rozmáhajúcej sa kriminalite páchanej osobami, ktoré sú dnes podľa platnej legislatívy vyňaté z trestnej a priestupkovej zodpovednosti.

Štatistiky Ministerstva vnútra, týkajúce sa trestne stíhaných maloletých osôb za rôzne formy kriminality, upozorňujú na nebezpečný trend opätovného nárastu počtu trestných činov, páchaných maloletými osobami. Súvisle s nárastom kriminality dochádza aj k čoraz významnejšiemu zníženiu veku páchateľov trestnej činnosti.

Podľa predkladateľov je takýto typ kriminality na výraznom vzostupe práve v oblastiach s vysokým zastúpením asociálnych obyvateľov, žijúcich najčastejšie v cigánskych osadách, v blízkosti miest a obcí. Iniciátori novely zákona v dôvodovej správe objasňujú, že asociálne časti obyvateľstva využívajú maloletých do 14 rokov na páchanie rôznych foriem kriminality. O to alarmujucejší je fakt, že v mnohých prípadoch sa jedná o ich vlastné deti. Rodičia, vedomí si absentujúcej trestnej a priestupkovej zodpovednosti u takýchto maloletých osôb strácajú obavy z páchania kriminality, a preto nahovárajú svoje deti na rôzne krádeže, no častokrát aj lúpežné prepady s tragickým koncom.

Navrhovanou úpravou zákona chcú predkladatelia znížiť vek trestnej zodpovednosti zo súčasných 14 rokov na 12 rokov a priestupkovej zodpovednosti z 15 rokov rovnako na 12 rokov. Pripomeňme si, že v mnohých krajinách Európskej únie je uzákonená nižšia veková hranica trestnej zodpovednosti, než je tomu v právnom systéme Slovenskej republiky. V susednom Maďarsku je veková hranica trestnej zodpovednosti maloletých v prípade spáchania závažného trestného činu (vraždy, lúpežného prepadnutia, zabitia, znásilnenia a pod.) určená vekom na 12 rokov, vo Francúzsku a Poľsku na 13 rokov, v Holandsku a Portugalsku na 12 rokov a v Anglicku a Walese dokonca na 10 rokov.

Predkladatelia považujú práve zníženie vekovej hranice trestnej a priestupkovej zodpovednosti za najefektívnejší nástroj prevencie kriminálneho správania maloletých osôb. Navrhované zníženie vekovej hranice trestnoprávnej zodpovednosti sa poslanci z ĽS Naše Slovensko snažili presadiť už minulý rok avšak návrh v NR SR nezískal podporu v radoch tzv. štandardných strán (návrh nepodporil SMER-SD, SNS, MOST-HÍD, SaS, OĽaNO). Podľa vyjadrení poslanca Mgr. Rastislava Schlosára (ĽS Naše Slovensko) sa štandardní politici postavili na stranu páchateľov trestnej činnosti a obete kriminálnych činov odsunuli na vedľajšiu koľaj.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Ochranári a lesníci zasadnú za spoločný stôl, veria, že nájdu…
Bugár bude kandidovať na prezidenta aj keby kandidoval Lajčák
Život biskupa J. Vojtaššáka približuje nový dokumentárny film
Slovenské nárečia: Obec Široké má už niekoľko rokov vlastný…
Pokus o únos dieťaťa v Banskej Bystrici, pomôžte identifikovať…
KDH žiada štátnu volebnú komisiu o zmenu rozhodnutia o M. Lexmann

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.