Medzinárodný menový fond a Slovenská republika

0 16. august 2018, mfsr.sk, nbs.sk
16. august 2018
mfsr.sk, nbs.sk
Medzinárodný menový fond je medzinárodná finančná inštitúcia, ktorej členmi je v súčasnosti 185 krajín sveta. Bola založená s cieľom podporovať medzinárodnú menovú spoluprácu, stabilitu výmenných kurzov a usporiadané režimy výmenných kurzov, napomáhať hospodárskemu rastu a vysokej miere zamestnanosti a poskytovať dočasnú finančnú pomoc pre krajiny v záujme pomôcť prekonať problémy spojené s nerovnováhou ich platobných bilancií. Oficiálna činnosť IMF sa datuje od 27. decembra 1945, keď 29 krajín podpísalo Články dohody. Sídlom IMF je Washington, D. C., USA. V súčasnosti má IMF približne 2716 zamestnancov pochádzajúcich zo 165 krajín.
Medzinárodný menový fond (angl. International Monetary Fund IMF)

Toľko v krátkosti oficiálna definícia.

Slovenská republika a MMF

Československá republika (ČSR) bola zakladajúcim členom MMF, pričom v roku 1954 bolo členstvo ČSR v MMF prerušené. Česká a Slovenská Federatívna republika (ČSFR) obnovila svoje členstvo v MMF dňa 20. septembra 1990 podpísaním Dohody o MMF (Zákon č. 500/1992 Zb.). V súvislosti s rozdelením ČSFR na 2 samostatné republiky získali od 1. januára 1993 nástupníctvo v MMF obidve krajiny.

Delimitáciou pasív bývalej ČSFR Slovenská republika získala pôžičku Stand-by a pôžičku Contingency a Compensatory Financing Facility (CCFF). Počas prvých dvoch rokoch existencie samostatnej SR sa jej záväzky voči MMF rozšírili o ďalšie dve pôžičky - pôžičku Systemic Transformation Facility (STF) a pôžičku Stand-by II. Na základe uznesenia vlády SR a rozhodnutia Bankovej rady NBS bolo koncom októbra 2000 realizované predčasné splatenie pôžičky Systemic Transformation Facility, čím SR splatila všetky finančné záväzky voči MMF.

Zameniteľnosť slovenskej koruny v rámci operácií na bežnom účte platobnej bilancie podľa článku VIII Dohody o MMF dosiahla Slovenská republika dňa 1. októbra 1995.

Od roku 2005 SR aktívne participuje na Finančnom transakčnom pláne MMF (FTP - Financial Transaction Plan). FTP je mechanizmus, prostredníctvom ktorého ekonomicky silné členské krajiny MMF požičiavajú finančné prostriedky členským krajinám s problematickou platobnou bilanciou.

Dňa 4. septembra 2013 vstúpila do platnosti bilaterálna dohoda, na základe ktorej SR poskytne pôžičku MMF do výšky ekvivalentu 1,56 mld. EUR. Táto dohoda je súčasťou záväzku Európskej únie poskytnúť MMF finančnú pomoc vo výške 150 mld. EUR. Okrem SR má MMF podpísané bilaterálne dohody o pôžičke a o odkúpení cenných papierov s viacerými členskými štátmi MMF. NBS plní úlohu agenta a kontaktnej osoby vo vzťahu k tejto bilaterálnej dohode s MMF.

V rámci všeobecnej alokácie boli v prospech SR v auguste 2009 pripísané prostriedky vo výške cca. 265 mil. SDR a v rámci špeciálnej alokácie v septembri 2009 prostriedky vo výške 75,5 mil. SDR. (Aktuálnu výšku SDR v držbe SR možno nájsť TU)

MMF uskutočňuje s každou členskou krajinou pravidelne na ročnej báze konzultácie podľa čl. IV. Dohody o MMF. Cieľom týchto konzultácií je posúdiť stav ekonomiky a predložiť odporúčania pre ďalší vývoj.

Funkciu guvernéra MMF za SR vykonáva guvernér NBS Jozef Makúch a za jeho alternáta bol menovaný štátny tajomník MF SR.

Slovenská republika je súčasťou stredo- a východoeurópskej konštituencie v MMF spolu s Rakúskom, Bieloruskom, Českou republikou, Kosovom, Maďarskom, Slovinskom a Tureckom. Konštituenčná dohoda bola podpísaná v júli 2012 s platnosťou na 10 rokov. Od 1. novembra 2016 je výkonnou riaditeľkou za stredo- a východoeurópsku konštituenciu v MMF Michaela Erbenová (Česká republika).

Zástupcom SR v MMF je Eduard Hagara, ktorý pôsobí v MMF vo funkcii senior poradcu výkonného riaditeľa.

V súčasnosti je členská kvóta SR určená vo výške 1 001,0 mil. SDR, na základe čoho má SR v MMF pridelených 11 230 hlasov.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

R. Mistrík a Z. Čaputová sa stretnú s OĽaNO, F. Mikloško účasť…
Izraelský raketový útok v Sýrii zranil troch vojakov
Sme na pokraji tretej svetovej vojny?
Summit G20: Trump pochválil dobré vzťahy s Putinom
Chorváti v pohraničných obciach sú nešťastní: Migranti im robia…
Slovenské stromy: Pod vzácnym dubom v želiezovskom parku…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.