Mimovládka prehrala spor vo veci segregácie rómskych detí na ZŠ v Terni

0 14. marec 2019, zdroj a foto: TASR
14. marec 2019
zdroj a foto: TASR
Okresný súd v Prešove rozhodol o tom, že Okresný úrad v Prešove a Ministerstvo školstva SR nemajú povinnosť prijať účinné opatrenia na odstránenie segregovaného vzdelávania rómskych detí na základnej škole v obci Terňa v okrese Prešov. Tá bola v dôsledku určenia školského obvodu zo strany žalovaných štátnych orgánov nútená začať vzdelávať niektoré z detí na poobedňajšej zmene a v oddelených triedach. Rozhodnutie nie je právoplatné. Poradňa pre občianske a ľudské práva ako žalujúca strana sa proti nemu odvolá.
Na snímke zástupkyňa mimovládnej organizácie – Poradne pre občianske a ľudské práva Vanda Durbáková.

Okresný súd v Prešove rozhodol o tom, že Okresný úrad v Prešove a Ministerstvo školstva SR nemajú povinnosť prijať účinné opatrenia na odstránenie segregovaného vzdelávania rómskych detí na základnej škole v obci Terňa v okrese Prešov. Tá bola v dôsledku určenia školského obvodu zo strany žalovaných štátnych orgánov nútená začať vzdelávať niektoré z detí na poobedňajšej zmene a v oddelených triedach. Rozhodnutie nie je právoplatné. Poradňa pre občianske a ľudské práva ako žalujúca strana sa proti nemu odvolá. TASR o tom informoval Štefan Ivanco z poradne.

Žalobu proti ministerstvu školstva a Okresnému úradu v Prešove podala poradňa v januári 2016 ako verejnú žalobu podľa antidiskriminačného zákona. V súdnom konaní namietala, že v dôsledku prijatých rozhodnutí o určení školského obvodu, ktoré nezohľadnili kapacitné problémy školy, a zároveň nečinnosti zodpovedných štátnych orgánov dochádza na Základnej škole s materskou školou v Terni k segregácii rómskych detí.

Na súde sa poradňa domáhala toho, aby súd žalované orgány zaviazal k prijatiu účinných opatrení, ktoré protiprávny stav na škole odstránia a do budúcna segregácii zabránia. V rámci súdneho konania poskytla súdu svoje stanovisko k prípadu aj verejná ochrankyňa práv, ktorá situáciu v danej lokalite z vlastnej iniciatívy zmapovala. Jej stanovisko v súdnom konaní podporilo argumentáciu poradne.

Súd zamietol námietku žalovaných štátnych orgánov a konštatoval, že mimovládna organizácia je oprávnená podať verejnú žalobu a súd má právomoc takýto antidiskriminačný spor rozhodovať.

Okresný súd však po prerokovaní veci podanú žalobu zamietol. Konštatoval, že rozhodnutia štátnych orgánov o určení školského obvodu pre deti z Malého Slivníka na základnej škole v Terni nie sú diskriminačné, keďže sa týkajú všetkých detí z obce Malý Slivník. O diskrimináciu by podľa súdu išlo vtedy, ak by sa preukázalo, že rómski žiaci sú v oddelených triedach vzdelávaní pre svoj etnický pôvod. Žalovaní ako orgány štátnej správy nie sú podľa súdu oprávnení zasahovať do organizácie vzdelávacieho procesu, ktorá je výlučne v kompetencii školy.

"Štátne orgány majú povinnosť prijímať opatrenia na odstránenie a všetkých foriem diskriminácie a predchádzanie im. Okresný súd však v danom prípade nesprávne uplatnil platnú domácu a medzinárodnú antidiskriminačnú legislatívu a zároveň odignoroval rozhodnutia Európskeho súdu v Štrasburgu aj slovenských súdov v tejto oblasti. Preto sa proti rozsudku odvoláme a zároveň požiadame odvolací súd, aby sa obrátil na Súdny dvor EÚ so žiadosťou o poskytnutie výkladu k riešeným právnym otázkam a ich výkladu v súlade s právom EÚ," povedala právna zástupkyňa poradne Vanda Durbáková.

"Množstvo rómskych detí na Slovensku naďalej čelí segregácii v bežných základných školách. V danom prípade štátne orgány nielenže škole neposkytli potrebnú podporu, ale ešte ju svojimi rozhodnutiami postavili do situácie, keď z dôvodu nedostatku kapacít musela začať vzdelávať časť detí na druhej zmene. Skutočnosť, že súd jasne nepomenoval zodpovednosť štátnych orgánov za danú situáciu, je pre mňa nepochopiteľná," dodal Ivanco s tým, že okresný súd vyniesol rozsudok 27. februára 2019. Rozsudok bol poradni doručený 13. marca 2019.

Poradňa žalobou reagovala na situáciu, ktorá v obci Terňa vznikla v roku 2014. Obec ako zriaďovateľ školy vtedy vypovedala zmluvu o spoločnom školskom obvode pre deti navštevujúce prvý až štvrtý ročník s vedľajšou obcou Malý Slivník. Urobila tak v snahe znížiť počet detí na miestnej škole s ohľadom na jej obmedzené priestorové kapacity. Škole reálne hrozilo, že bude musieť začať časť detí vzdelávať na poobedňajšej zmene. Deti pochádzajúce z Malého Slivníka, ktoré školu v Terni navštevujú, sú pritom rómskeho pôvodu a čelia sociálnemu znevýhodneniu.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Rimavská Sobota: Múzeum počas mája vystavuje zreštaurované staré…
Nicholsonová podala žiadosť o pozastavenie členstva v SaS
ZSE upozorňuje spotrebiteľov, aby neotvárali podvodný email z…
Homosexualita je liečiteľná, ale nie všetci sú ochotní to…
VIDEO: Komédia v slovenskom Parlamente! Kontroverzný aktivista…
Polícia za vydieranie cez intímne fotky obvinila troch mladých…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.