Novú politickú stranu zakladá už aj Eduard Chmelár

0 16. júl 2019, Július Vonkomer
16. júl 2019
Július Vonkomer
Politických strán máme na Slovensku dostatok, no stále zrejme nie dosť. Eduard Chmelár dnes oznámil vznik ďalšieho politického subjektu.
Eduard Chmelár a jeho nová strana Socialisti.

Neúspešný prezidentský kandidát sa rozhodol, že skúsi inak. Založí vlastnú politickú stranu. Na sociálnej sieti dnes oznámil jej vznik:

VZNIKÁ POLITICKÉ HNUTIE SOCIALISTI

Milí priatelia, chcem vám bez zbytočných úvodných rečí povedať, že v uplynulých hodinách som v mene prípravného výboru oznámil ministerstvu vnútra, že sme začali zbierať podpisy na zoznam občanov, ktorí súhlasia s tým, aby vzniklo politické hnutie pod názvom Socialisti. Inými slovami, rozhodol som sa vstúpiť do politického zápasu a prispieť všetkými silami k vytvoreniu zásadnej alternatívy k súčasnému vývoju na Slovensku.

Poviem celkom otvorene, či tomu veríte alebo nie, že som do toho ísť pôvodne nechcel. Moje najbližšie okolie mi je svedkom, že som sa tomu dokonca bránil. Politických strán je na Slovensku zbytočne veľa a všetky sa podobajú ako vajce vajcu. Navyše moja doterajšia skúsenosť mi hovorí, že bez veľkých peňazí a záväzkov voči oligarchom máte sotva šancu preniknúť do tohto skorumpovaného systému. A čo je podstatou tohto systému, to už veľmi dobre viete, sám som ho dlhé roky analyzoval. Takže vás nebudem klamať, že som zmenil názor vďaka vašej podpore a výzvam, aby som to skúsil. Nie. Už nie som naivný, aby som nevedel, že podpora ľudu je prchavá, vratká a nezáväzná.

Zlom vo mne nastal vo chvíli, keď som si uvedomil, že nadchádzajúce parlamentné voľby budú najdôležitejšími od roku 1998 a možno v celej ponovembrovej histórii. Budú sa nanovo rozdávať karty a určovať smerovanie štátu na dlhé roky, ak nie desaťročia. A práve preto je znepokojujúce, že ľudia, ktorí odmietajú súčasnú skorumpovanú a zdiskreditovanú vládu, no desia sa predstavy, že kormidlo tohto štátu prevezme Kiska s Trubanom, Beblavým, Sulíkom, Hlinom a Matovičom, pričom kurz sa otočí prudko doprava, nemajú reálnu ľavicovú alternatívu.

Chcem takúto alternatívu ponúknuť. Nemám na mysli žiadne kozmetické úpravy, nijaký zanedbateľný variant súčasného systému. Mám na mysli radikálno-demokratickú alternatívu voči dnešnej podobe kapitalizmu. Nijaký marketingový výtvor, ale hodnotovo založenú politickú silu, ktorá v našom spektre chýba a ktorá je založená na spoločenskom dopyte. Obraciam sa na tých, ktorí si uvedomujú, že naším problémom nie je Fico, ale systém, ktorý umožňuje koncentráciu moci. Obraciam sa na tých, ktorí si uvedomujú, že korupcia nie je len morálny problém, ale systémový prvok súčasného usporiadania spoločnosti. Obraciam sa na tých, ktorí si uvedomujú, že kapitalizmus nie je schopný vyriešiť problémy spojené s klimatickou zmenou. Obraciam sa na tých, ktorí si uvedomujú, že tento systém podporuje neúmerné zbrojenie, a to nás tlačí k novým vojnám. Obraciam sa na tých, ktorí si uvedomujú, že spravodlivý systém nerozdeľuje spoločné bohatstvo zo zvyškov, ale z podstaty.´

To, že pomenúvame rozpory a nedostatky súčasného systému pravým menom, neznamená, že sa chceme vrátiť do bývalého režimu. Naopak, vnímame ho len ako druhú stranu mince súčasného koristníckeho kapitalizmu, systému, ktorý je neudržateľný ako sociálne, tak aj environmentálne. To, že chceme prekonávať kapitalizmus, neznamená, že chceme opustiť demokraciu. Naopak, chceme ju prehĺbiť na všetkých úrovniach, obohatiť ju o ekonomický rozmer, posilniť jej participatívny charakter širším zapojením občanov do rozhodovacieho procesu. Preto sa zameriame najmä na nízkopríjmové skupiny – na mladé rodiny s deťmi, na robotníkov, ľudí so zdravotným postihnutím a dôchodcov, na všetkých, ktorých hlas dostatočne nepočuť a ktorí zvádzajú svoj každodenný boj o dôstojnosť, rovnosť a neraz aj prežitie. Práve tých zasiahnu dôsledky klimatickej zmeny najviac a my chceme, aby boli náklady rozložené spravodlivo.

Nechceme balamutiť ľudí mätúcimi a nič nehovoriacimi názvami typu Smer, Cieľ, Radosť, Za ľudí a čo ja viem, čo ešte. Politike treba vrátiť čitateľnosť. Sme socialisti a hrdo sa hlásime k historickému zápasu za slobodu, rovnosť a bratstvo, za sociálnu spravodlivosť a environmentálnu udržateľnosť, za mier a demokraciu pre všetkých, k zápasu, ktorý výrazne zlepšil životné podmienky miliónom čestných a pracovitých ľudí na celom svete. A chceme v tomto hodnotovom zápase pokračovať. Sme pripravení začať rokovať o zjednotení mimoparlamentnej ľavice, sme otvorení všetkým antikapitalistickým a antifašistickým silám schopným spolupracovať na báze vyššie uvedených hodnôt.

Naším prvým cieľom je však celkom prirodzene vyzbierať 10 000 podpisov potrebných na registráciu nášho hnutia. Prví dobrovoľníci sa rozbehnú do ulíc Košíc a Prešova už tento štvrtok. Ak to chceme zvládnuť, potrebujeme aj vašu pomoc. Či už pri zbere podpisov alebo pri inej forma angažovania v našom hnutí. Teraz je presne tá chvíľa, keď budeme potrebovať každú pomocnú ruku, keď sa každý z nás môže stať zmenou, na ktorú sme čakali, keď dokážeme premeniť sny o ľavicovej alternatíve na hnutie budované zdola. Budeme skutočne vďační za každú ľudskú i finančnú pomoc. Petičný hárok na stiahnutie a formulár na pripojenie sa k nášmu hnutiu nájdete na našej novej webstránke.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Truban opäť hovorí o svojich skúsenostiach s drogami. Tento krát…
Eurovoľby 2019: Do volebnej miestnosti si treba vziať občiansky…
Martin Klus sa pochválil, že patrí medzi Rotariánov
V súvislosti s týraním psa obvinila dve osoby
NAKA zasahovala pre drogy vo viacerých mestách, zaistila…
Oslava 100 rokov spoločných vzťahov s USA odštartuje v Brezovej…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.