Poľský protikomunistický odboj

0 23. júl 2018, internet
23. júl 2018
internet
Poľský protikomunistický odboj plynulo nadviazal na odboj proti nemeckej okupácii v rokoch 1939 až 1944. jeho vznik a existenciu ovplyvnili hlavne dve zásadné okolnosti. Prvou bola totálna porážka v roku 1939, ktorá vyústila do likvidácie poľského štátu a rozdelenia jeho územia medzi nemeckú Tretiu ríšu a Sovietsky zväz. Keď sa v roku 1941 skončilo sovietsko-nemecké spojenectvo, poľská exilová vláda sa stala prakticky spojencom Sovietskeho zväzu. Toto spojenectvo bolo však skalené udalosťami z roku 1939 a dvojročnou okupáciou časti Poľska a nejasným osudom časti poľských vojnových zajatcov.
Armia Krajowa

Ako sa čoskoro ukázalo ich osud bol tragický a skončili v masových hroboch, ako bol ten v Katyni. Poľské odbojové oddiely doma, ktoré sa riadili pokynmi z Londýna od poľskej exilovej vlády, tiež napriek istej nedôvere považovali ZSSR za spojenca. Boli však aj také, ktoré sa nimi neriadili a bojovali ako proti Nemcom, tak proti výsadkom červených partizánov. Druhým rozhodujúcim momentom bolo postupné obsadzovanie Poľska Červenou armádou. Poľské odbojové skupiny, ktoré sa riadili pokynmi z Londýna vychádzali z podzemia. Sovietske orgány však často dôstojníkov uväznili a vojakov odvádzali do Červenej armády. V tejto situácii časť oddielov poľského odboja, hlavne Narodowe Sily Zbrojne, prechádza znovu do ilegality a začína boj proti komunistom ako poľským, tak sovietskym. Podobne aj časť prolondýnskej Armie Krajowej odmietla zložiť zbrane a vytvorila Ruch Oporu Armie Krajowej. Ich akcie však boli silne obmedzené nielen kvôli raziám sovietskych a poľských komunistických orgánov, ale aj kvôli situácii, ktorá nastala po Varšavskom povstaní. Časť príslušníkov poľských odbojových oddielov padla v nerovnom boji proti nemeckým ozbrojeným silám, ostatní padli do nemeckého zajatia. Dá sa povedať, že organizačná štruktúra bola narušená a to je zrejme aj dôvod, prečo poľské protikomunistické hnutie nedosiahlo vyšší stupeň organizovanosti a nemalo ani jednotné vedenie. Napriek tomu dokázalo až do roku 1948 strpčovať život sovietskej a poľskej komunistickej moci. Po tomto roku bola už väčšina oddielov poľského protikomunistického odboja likvidovaná komunistickými mocenskými orgánmi a počet ich príslušníkov oslabený neustálymi amnestiami. Napriek tomu viaceré oddiely zotrvali v konšpirácii až do polovice 50. rokov, pričom rovnako ako podobné oddiely a organizácie v iných krajinách vkladali nádej do vypuknutia konfliktu medzi západom a východom. A podobne ich činnosť ochabla skončila po nesplnení týchto nádeji. Posledný skrývajúci sa poľský partizán bol zabitý v roku 1963. Tým sa však poľský protikomunistický odboj neskončil, ale len prešiel do inej fázy. V roku 1956 vypuklo povstanie v Poznani, kedy proti niekoľkým stovkám ozbrojených povstalcov nastúpilo 10 000 vojakov s asi 400 obrnenými vozmi. Podobné akcie protestu, na potlačenie ktorých museli byť nasadené množstvá príslušníkov armády a bezpečnostných síl. Prebiehali až do definitívneho pádu komunistickej moci v Poľsku.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Britskí poslanci zaviedli v Severnom Írsku homosexuálne…
Migranti vo Francúzsku nerešpektujú karanténu! Skáču polícii po…
Filipínsky prezident Duterte pricestoval na štvordňovú návštevu…
Arménsko sa po voľbách nebude usilovať o vstup do NATO
Venezuela prerušila diplomatické vzťahy s USA
Polícia vypátrala muža, ktorý sa po českej diaľnici preháňal na…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.