Používanie zábavnej pyrotechniky bude povolené len dva dni v roku

0 25. jún 2018, -mš-
25. jún 2018
-mš-
V Národnej rade Slovenskej republiky sa 25. júna 2018 hlasovalo o návrhu zákona z dielne strany Most-Híd, ktorým sa má obmedziť používanie zábavnej pyrotechniky výhradne na obdobie počas osláv Nového roka.
zábavná pyrotechnika

Predkladatelia návrhu zdôrazňovali, že najmä záver roka, počínajúc prvými dňami mesiaca december, ukazuje na opakujúci sa problém, ktorý predstavuje používanie zábavnej pyrotechniky v neprimeranom rozsahu, v dôsledku čoho je široká skupina obyvateľstva bez jej súhlasu vystavovaná neprimeranej záťaži, ktorú predstavuje zábavná pyrotechnika odpaľovaná v ich bezprostrednej blízkosti a s tým spojený nadmerný hluk. Ďalším veľmi neželaným javom pri používaní neregulovanom pyrotechniky je vytváranie stresovej situácie pre domáce zvieratá a pre voľne žijúce zvieratá. V prípade domácich zvierat existujú len obmedzené prostriedky ich ochrany voči neželaným efektom zábavnej pyrotechniky, v prípade voľne žijúcich zvierat vôbec žiadne.
Hoci v súčasnosti predmetný zákon obsahuje možnosť pre obce všeobecne záväzným nariadením obmedziť alebo zakázať používanie pyrotechnických výrobkov vybraných kategórií v územní obce alebo v jej častiach, v praxi je úprava značne nejednotná v závislosti od konkrétnej obce, pričom mnohé mestá a najmä menšie obce neposkytujú svojim obyvateľom v tomto smere žiadnu ochranu. Zároveň i v tých obciach, ktoré všeobecne záväznými nariadeniami obmedzujú používanie zábavnej pyrotechniky na určitom mieste alebo v určitom čase, je vzhľadom na jej ľahkú dostupnosť a z toho vyplývajúce množstvo porušení týchto všeobecne záväzných nariadení ich uplatňovanie prakticky neúčinné a nepostihnuteľné. Zároveň všeobecne záväzné nariadenie ako norma nižšej právnej sily je z pohľadu verejnosti neraz vnímané ako menej záväzné než zákon a jeho porušeniu prikladajú menší význam.
Poslanci Národnej rady SR novelu upravujúcu používanie zábavnej pyrotechniky schválili takmer jednohlasne. Zákon nadobúda účinnosť od 1. septembra, takže už počas najbližších osláv Nového roka bude platiť, že používať pyrotechnické je možné len od 31. decembra príslušného kalendárneho roka do 1. januára nasledujúceho kalendárneho roka. Na používanie pyrotechniky mimo stanovené dni v roku je potrebné súhlasné stanovisko od príslušnej obce.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Najcennejšie archívne dokumenty mapujúce vyše 100 rokov…
Sorosove magistérium - zastavte synodu
Ľudovej strane Naše Slovensko zaregistrovali nový názov:…
Chránené dielne šijú tisícky rúšok pre starých a chorých ľudí v …
Mariana K. znovu obvinili v kauze golfového areálu v Báči
Zväz Slovákov v Maďarsku oslávil 70. výročie svojho založenia

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.