Pražská kaviareň sa snaží o uzákonenie volieb zo zahraničia

0 2. október 2018, Július Vonkomer/zdroj: TASR
2. október 2018
Július Vonkomer/zdroj: TASR
Ministerstvo vnútra v súčasnosti nepripravuje a neplánuje novelu volebného zákona, ktorá by umožnila rozšíriť možnosť voľby zo zahraničia. Nevylučuje však, že túto tému otvorí. Uviedol to rezort v reakcii na vyhlásenia iniciatívy Srdcom doma po rokovaní na ministerstve vnútra.
ilustračný obrázok

"Do budúcnosti nevylučujeme, že túto tému otvoríme, ale trváme na tom, že si daná problematika vyžaduje celospoločenskú diskusiu," informoval Tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.
      Zástupcovia iniciatívy minulý týždeň rokovali s generálnou riaditeľkou kancelárie ministra vnútra SR Janinou Bíróovou, s ktorou hovorili o potrebe zmeny volebného zákona. Podľa Samuela Zuba z iniciatívy Srdcom doma, Bíróová prisľúbila, že sa touto témou bude zaoberať a návrh jej dáva zmysel.
      Iniciatíva Srdcom doma spustila kampaň za rozšírenie možnosti voliť zo zahraničia začiatkom roka. Jej súčasťou je petícia, ktorú už písomne podporilo 830 ľudí a 2414 sa pripojilo online. V súčasnosti môžu Slováci, ktorí sa v čase volieb nachádzajú v zahraničí, voliť poštou. Táto možnosť sa týka len parlamentných volieb. Voliči o ňu musia vopred požiadať a poštovné platia sami.

Celú iniciatívu a zber podpisov pod petíciu má na svedomí spolok Pražská kaviareň ktorej cieľom je vraj pozitivna spoločensko-politická zmena na Slovensku. Sami sa definujú ako: ,,mladí, aktívni ľudia, združení v spolku Pražská kaviareň z.s. Pochádzame zo Slovenska a sme občanmi SR. Väčšina z nás žije v Prahe. Inšpiráciu hľadáme u osobností novembra 1989, v knihách, vo fungovaní iných krajín, u občianskych aktivistov. Sledujeme spoločensko-politické dianie na Slovensku, v Česku i vo svete. "

Komentár k petícii:

Za situácie, keď je Slovensko integrované v EÚ a naši občania stále častejšie cestujú po Európe i po svete, za súčasnej vyspelosti komunikačných technológií a v kontexte záväzkov voči Európskej únii, je nevyhnutné reagovať na tieto skutočnosti. Iné členské krajiny EÚ umožňujú svojim občanom hlasovať prostredníctvom pošty, elektronicky, či priamou voľbou na ambasádach svojich krajín (v niektorých prípadoch aj na ambasádach iných krajín) v zahraničí.

To, že sa občan v termíne volieb či hlasovania nachádza v zahraničí, by nemalo mať vplyv na uplatňovanie jeho volebného práva. V súčasnosti tak množstvo aktívnych občanov, ktorí sú motivovaní podieľať sa na občianskom živote, prichádza o svoj hlas a stráca možnosť ovplyvňovať smerovanie svojej vlasti. Sú medzi nimi občania na pracovných cestách, stážach, dovolenkách, občania navštevujúci rodinných príslušníkov v zahraničí, študenti na medzinárodných študijných pobytoch ako napr. Erasmus, umelci reprezentujúci SR, zástupcovia SR v medzinárodných inštitúciách ako OSN a EÚ, vojaci v zahraničných misiách a ďalší.

Je úlohou občanmi zvolených zástupcov, aby našli cesty, ktoré občanom umožnia napňĺňať ich ústavné práva. Inšpirácie je vo svete dosť. Každý rok pribúdajú krajiny, ktoré svojim občanom umožňujú pohodlným, časovo nenáročným spôsobom účasť na voľbách zo zahraničia korešpondenčnou formou, či elektronicky. Sú medzi nimi pokrokové krajiny Európy i sveta. Bude to jasný prejav úcty poslancov NRSR k voličom.

Znenie petície za zmenu volebného zákona, ktorá umožní občanom s volebným právom v Slovenskej republike voliť vo voľbách zo zahraničia:

Ústava Slovenskej republiky, Čl. 30 – začína slovami:

(1) Občania majú právo zúčastňovať sa na správe verejných vecí priamo alebo slobodnou voľbou svojich zástupcov…

My, dolu podpísaní občania Slovenskej republiky žiadame poslancov NRSR aby novelizovali súčasnú podobu zákona 180/2014 Z.z. o podmienkach výkonu volebného práva (v znení neskorších zmien a doplnení) do podoby, ktorá umožní občanom s volebným právom v Slovenskej republike naplniť ich ústavné právo zúčastňovať sa na správe vecí verejných účasťou na voľbách a referendách, aj v prípade, že sa v čase ich konania nachádzajú mimo územia Slovenskej republiky. Žiadame, aby bolo občanom umožnené zúčastňovať sa zo zahraničia na voľbách prezidentských, voľbách do orgánov samosprávnych krajov, do orgánov samosprávy obcí, do Európskeho parlamentu tak, ako je tomu dnes v prípade volieb do NRSR.

 

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Volebná kampaň pred druhým kolom volieb sa skončila, plynie…
Bankový odvod sa úplne zruší od 1.1.2021!
Zástupca Rómov vyzýva nepustiť Kotlebu na východ, pretože ten…
Sulík triezvo o tom, že nedovolíme otvoriť malé obchodíky a…
B. Kollár chcel podľa A. Danka vstúpiť do SNS, Kollár to odmieta
Príbeh dvoch podnikateľov

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.