Pri záverečnej omši v Dubline Svätý Otec odprosoval za zneužívania

0 27. august 2018, zdroj: TK KBS
27. august 2018
zdroj: TK KBS
Svätou omšou pápeža Františka v dublinskom parku Phoenix s polmiliónovou účasťou veriacich v nedeľu 26. augusta o 15.00 miestneho času vyvrcholilo Svetové stretnutie rodín. O tri roky bude podobné podujatie hostiť Rím.
Svetové stretnutie rodín v Írsku.

Deviate svetové stretnutie rodín sa dostalo do úspešného záveru. Pápež František rodiny celého sveta povzbudil, aby sa nebáli byť misionármi Evanjelia rodiny, akceptovali svoju nedokonalosť a denne spolupracovali s Božou milosťou pri prekonávaní ťažkostí. 

Na záverečnej svätej omši v zelenej liturgickej farbe za veterného počasia sa v dublinskom parku Phoenix zúčastnilo okolo 500 tisíc veriacich. Hneď v úvode Svätý Otec v úkone kajúcnosti osobitným spôsobom predniesol v mene Cirkvi modlitbu o odpustenie za zločiny zneužívania, ktorých sa dopustili jej členovia. 

Prísľub nových domácich Turíc 
V homílii pápež František pozval rodiny uvažovať nad prameňom všetkých dobrodení, ktoré sú darom Božieho Ducha. Okrem iného povedal: 

„Každý nový deň v živote našich rodín a každá nová generácia prináša so sebou prísľub nových Turíc, domácich Turíc,“ povedal pápež a pokračoval: „Ako veľmi svet potrebuje toto povzbudenie, ktoré je Božím darom a prísľubom! Kiež je jedným z plodov tejto oslavy rodinného života to, že keď sa vrátite do svojich domovov, budete sa môcť stať zdrojom povzbudenia pre iných, aby ste sa s nimi podelili o Ježišove «slová večného života».“ 

Rodiny sa nesmú dať odradiť ani neprajnosťou súčasnej írskej spoločnosti voči evanjeliovým hodnotám, zdôraznil pápež a poukázal na osobnosť z dejín írskeho kresťanstva, sv. Kolumbána, ktorý žil v rokoch 543 - 615: 

„Prirodzene vždy tu budú ľudia, čo budú oponovať Dobrej zvesti, čo budú «šomrať» proti jeho «tvrdej reči». Avšak ako sv. Kolumbán a jeho spoločníci dokázali čeliť zamrznutým vodám a búrlivým moriam, aby nasledovali Ježiša, nenechajme sa ani my ovplyvniť či znechutiť ľadovým pohľadom ľahostajnosti či víchrami nevraživosti.“ 

Svätý Otec prosil o odpustenie za zneužívania v Írsku 
Pápež František sa počas svojej návštevy Írska okrem živého kontaktu s rodinami z celého sveta sústredil aj na podporu úsilia o uzdravovanie hlbokých rán, ktoré v ľuďoch zanechali prípady zneužívania, ktoré sa udiali aj v cirkevnom prostredí tejto krajiny. Pri svätej omši v parku Phoenix to urobil týmito slovami: 

„Včera som sa stretol s ôsmimi osobami, ktoré podstúpili zneužitie moci, svedomia a sexuálne zneužitie. Zhŕňajúc to, čo mi povedali, chcel by som položiť pred milosrdenstvo Pána tieto zločiny a prosiť o odpustenie za ne. Prosíme o odpustenie za zneužívania v Írsku, zneužívania moci a svedomia, sexuálne zneužívania, zo strany zo strany kvalifikovaných členov Cirkvi. 

Osobitne prosíme o odpustenie za všetky zneužitia spáchané v rozličných typoch inštitúcií vedených rehoľníkmi a rehoľníčkami a inými členmi Cirkvi. A prosíme o odpustenie za prípady pracovného vykorisťovania, ktorému boli podrobení mnohí neplnoletí. 

Prosíme o odpustenie za každý raz, keď sme ako Cirkev na obete akéhokoľvek zneužívania nehľadeli so spolucítením, hľadaním spravodlivosti a pravdy, s konkrétnymi činmi. Prosíme o odpustenie. 

Prosíme o odpustenie za niektorých členov hierarchie, ktorí sa neujali týchto bolestných situácií a zostávali mlčky. Prosíme o odpustenie. 

Prosíme o odpustenie za deti, ktoré boli odňaté ich matkám a za všetky tie prípady, keď sa mnohým slobodným matkám, ktoré sa snažili nájsť svoje odobrané deti, alebo deťom, ktoré hľadali svoje matky povedalo, že tam bol smrteľný hriech. Toto nie je smrteľný hriech, je to štvrté prikázanie! Prosíme o odpustenie. 

Nech Pán udržiava a prehĺbi tento stav hanby a pokánia a nech nám dá silu, aby sme sa zaviazali pracovať na tom, aby sa to už nikdy viac nestalo a aby sa zadosťučinilo spravodlivosti. Amen.“

Na pápežove slová prednesené v španielčine s anglickým prekladom zhromaždenie reagovalo potleskom. Pápež František v jednotlivých častiach omše hovoril striedavo v angličtine, taliančine a španielčine a eucharistickú modlitbu predniesol v latinčine. 

O tri roky bude hostiteľom Rím 
V závere slávenia kardinál Kevin Farrell, prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život oznámil, že dejiskom budúceho Svetového stretnutia bude v roku 2021 Rím. Večné mesto tak bude hostiť podujatie už po tretí raz, po prvom ročníku 1994 a treťom ročníku v roku 2000. 

Pápež František v závere poďakoval organizátorom tohtoročného Svetového stretnutia rodín, osobitne dublinskému arcibiskupovi Diarmuidovi Martinovi. Ten už vo svojej privítacej reči pripomenul, že 35 metrov vysoký oceľový kríž týčiaci sa nad priestorom slávenia pripomína, že na rovnakom mieste v parku Phoenix v roku 1979 celebroval sv. Ján Pavol II. s miliónovou účasťou veriacich. Mons. Martin poukázal na zmeny, ktoré odvtedy nastali v írskej spoločnosti a vyjadril túžbu, aby impulz zo Svetových dní rodiny posilnil v miestnej Cirkvi nádej na novú jar.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Približne 40 migrantov zaútočilo na nemeckých policajtov, ktorí…
Španielsko: Občania hlasujú v predčasných parlamentných voľbách
Dalajláma hovorí, že migranti by mali byť vrátení späť do…
Burkina Faso: Útoky džihádistov a následné potýčky neprežilo 62…
Ukrajina: V prezidentských voľbách priebežne vedú Zelenskyj a…
Náčelník Generálneho štábu OS SR sa zúčastnil na Konferencii…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.