Rozhovor s poslancom Mizíkom po vyhratom súde: Bol to od začiatku politický proces!

0 12. júl 2019, J. Murgašová, foto: PrehľadSpráv.sk
12. júl 2019
J. Murgašová, foto: PrehľadSpráv.sk
Prokurátor ÚŠP Tomáš Honz, známy tým, že zastavil stíhanie novinára Arpáda Soltésza za jeho vyjadrenia na sociálnej sieti Facebook o bielej spodine, podal na Stanislava Mizíka obžalobu zo zločinov výroby a rozširovania extrémistických materiálov a prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Podľa slov obžaloby mal poslanec Mizík kritizovať rozhodnutie exprezidenta Andreja Kisku udeliť najvyššie slovenské štátne vyznamenanie osobám židovského vierovyznania. Samosudca Špecializovaného trestného súdu Mizíka oslobodil a tento rozsudok následne po odvolaní prokurátora potvrdil aj Najvyšší súd SR.

Poslanec NR SR za ĽS Naše Slovensko Stanislav Mizík.

Prokurátor ÚŠP Tomáš Honz, známy tým, že zastavil stíhanie novinára Arpáda Soltésza za jeho vyjadrenia na sociálnej sieti Facebook o bielej spodine, podal na Stanislava Mizíka obžalobu zo zločinov výroby a rozširovania extrémistických materiálov a prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Podľa slov obžaloby mal poslanec Mizík kritizovať rozhodnutie exprezidenta Andreja Kisku udeliť najvyššie slovenské štátne vyznamenanie osobám židovského vierovyznania. Prokurátor Honz preto žiadal pre Mizíka trest odňatia slobody v dolnej polovici trestnej sadzby s podmienečným odkladom a uloženie probačného dohľadu.

Samosudca ŠTS však poslanca Mizíka oslobodil spod obžaloby 4. júla 2018. Podľa sudcu nebolo preukázané, že status napísal poslanec. Prokurátor sa na mieste odvolal, vec sa tak dostala na NS SR.

„NS SR na svojom verejnom zasadnutí zistil, že odvolanie prokurátora ÚŠP nie je dôvodné. Samosudca ŠTS vykonal dokazovanie správne a dôkazy teda vyhodnotil správne. Vysvetlil, že vykonaným dokazovaním sa nepreukázalo, že práve obžalovaný skutok spáchal. Správne prvostupňový súd rozhodol, že obžalovaného zbavil spod obžaloby,“ uviedol v utorok predseda trojčlenného senátu NS SR v odôvodnení rozsudku.

Podľa hovorkyne NS SR Alexandry Važanovej sa senát v celom rozsahu stotožnil s rozhodnutím Špecializovaného trestného súdu, ktoré považuje za zákonné a správne. Zároveň dodala, že proti tomuto rozhodnutiu nie je prípustný žiadny riadny opravný prostriedok.

Hoci poslanec NR SR Stanislav Mizík využil svoje právo nezúčastniť sa pojednávania, nám sa podarilo s poslancom skontaktovať a položiť mu pár otázok:

Ako sa cítite po vynesení rozsudku?

„Som úprimne rád, že súdy súdili podľa práva a zákonov, nie podľa zbožných želaní určitých záujmových skupín politikov či médií.“

Ako ste vnímali rôzne obvinenia či mediálne útoky na Vašu osobu ešte pred vyrieknutím právoplatného rozsudku NS SR?

„Od januára 2017 bola táto kauza rozoberaná v mnohých novinárskych článkoch, či televíznych reportážach. Vyjadrím sa k nim neskôr, pretože sa jedná o veľmi obsiahly materiál, na ktorom už s právnikom pracujeme. Len krátky čas od konečného verdiktu NS SR vyšiel napr. článok Romana Pataja - Čo oslobodenie Mizíka znamená..., ktorý obsahuje viaceré prekrúcanie faktov. Je zaujímavé, že sa v ňom autor vyjadruje k rozsudku a to bez oboznámenia sa s vyšetrovacím spisom. Žiaľ, niektorí novinári si vyfabulujú situáciu a následne sa stávajú samozvanými vyšetrovateľmi, sudcami a katmi.“

Plánujete teda vyvodiť nejaké právne konzekvencie voči osobám a médiám, ktoré Vás krivo obviňovali, poškodzovali dobré meno alebo nerešpektovali rozhodnutie súdu?

„Samozrejme! Trestné oznámenia určite podáme.“

Myslíte si, že sa vo vašom prípade mohlo jednať o politický proces?

„Táto kauza bola podľa mňa od úplného začiatku politickým procesom. Začala sa škandálom, ktorý nemá v novodobej histórii slovenskej politiky obdoby, keď ma príslušníci NAKA zobrali priamo zo zasadnutia výboru. Je predsa nemysliteľné, aby bolo poslancovi znemožnené vykonávať jeho poslanecký mandát takýmto brutálnym spôsobom.“

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

P. Pellegrini odcestoval do Izraela, stretne sa s premiérom…
Kisku otriasla smrť piatich ľudí v osade v Richnave
Zaradenie nebezpečných drog na kontrolný zoznam je obrovský…
Repliky starých krojov, ktoré vyrába KC, uvidia ľudia na…
Dnes je prikázaný sviatok humanizmu
Slovensko symbolicky prevzalo predsedníctvo v OBSE

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.