Rýchle znižovanie populácie v postkomunistických krajinách v Európe (spôsobené politickou genocídou EÚ)

0 17. august 2018, pravda.ru/Ljuba Lulko
17. august 2018
pravda.ru/Ljuba Lulko
Postkomunistické krajiny v EÚ strácajú populáciu rýchlejšie ako Rusko, tvrdil Forbes blogger Mark Adomanis vo svojom článku. Americký ekonóm Lyndon LaRouche poukázal na to, že od roku 2012 sa počet obyvateľov v 14 európskych krajinách znížil. Demografickú politiku EÚ nazval "genocídou", a ruský expert Irina Rudnev mu dal za pravdu.
ilustračný obrázok

Mark Adomanis ako expert na na Rusko a autor, ktorý sa snažil písať o krajine viac, či menej objektívne. Podľa grafov populácie v Bulharsku, Česku, Estónsku, Chorvátsku, Maďarsku, Litve, Lotyšsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku od roku 1994 v porovnaní s podobnou dynamikou v Rusku.

Autor napísal, že príbehy o "poslednom mužovi v Rusku", sú oveľa viac relevantnejšie pre krajiny, ktoré úzko nasledujú recepty Západu. Nové členské krajiny EÚ liberalizovali svoju ekonomiku, otvorili svoje trhy pre tovar zo západu a pripojili sa k NATO a k EÚ. Napriek tomu, miesto demografickej stability, dostali za všetku snahu odmenu v podobe kolosálneho úbytku obyvateľstva, horšiu než v Rusku.

Autor spomína na záver, že tento trend sa len mohol zvýšiť "v ruský prospech", pretože v poslednej dobe Európska únia zrušila posledné obmedzenia pre rumunských a bulharských pracovníkov. Mark Adomanis napísal, že odliv pracovníkov z východu na západ by sa mal pravdepodobne zvýšiť a vzhľadom ku zlým ekonomickým podmienkam v miestach, ako sú napríklad Chorvátsko, Bulharsko a Rumunsko  je nepravdepodobné, že mnohí z tých, ktorí odišli do zahraničia by sa mali vrátiť do svojej vlasti. Adomanis na záver dodal, že liberalizácia ekonomiky, reformy trhu práce a slobodné a spravodlivé voľby neboli priamo spojené s nárastom priemernej dĺžky života, rastu pôrodnosti alebo atraktivity pre imigrantov.

"Liberalizácia ekonomiky nemá priamy vplyv na rast pôrodnosti," komentovala pre pravda.eu Natalia Tikhonova, vedúca odboru sicálnych a ekonomických systémov HSE.

"Nárast populácie sa zvýšil nielen a ani nie tak z ekonomických dôvodov, ale kultúrou, tradíciami a fázou vývoja krajiny. Pokiaľ ide o postkomunistické krajiny, ich mladá populácia odchádza do západnej Európy. Liberalizácia nemá s tým čo dočinenia. Čo sa týka Ruska, v rôznych regiónoch sa tieto čísla veľmi líšia. Ak by sme mali odpočítať priemerný počet narodených detí v moslimských oblastiach v Rusku, myslím, že by to nemalo byt vyššie číslo ako v týchto krajinách. Chcel by som vidieť hlbšie procesy v týchto údajoch," povedal expert.

Skúsme si pozrieť tieto "hlboké procesy" v štatistikách. Ak sa pozrieme na výsledky z posledného sčítania ľudu, ktoré sa v EÚ uskutočnilo v roku 2011, tak najkatastrofálnejšia situácia je v Rumunsku, kde počet obyvateľov v poslednom desaťročí klesla o 12 percent. Nie menej závažná je situácia v Lotyšsku, kde sa populácia znížila predovšetkým kvôli emigrácii o 13 percent, rovnako ako v Litve - 12 percent. Pokles v Bulharsku bol 10 percent a v Srbsku, ktoré nie je doteraz súčasťou EÚ - 5 percent. V Maďarsku, kde žilo 10,4 milióna ľudí pred rokom 1989, žije teraz menej ako desať miliónov ľudí. Demografi vymaľovali smutný obraz pre východnú Európu do nie príliš vzdialenej budúcnosti. Do roku 2060 Rumunsko, Lotyšsko, Poľsko a Bulharsku budú mať najvyšší podiel staršej generácie v EÚ v porovnaní s pracujúcou populáciou.

Americký ekonóm Lyndon LaRouche nazval demografickú politiku EÚ politikou "genocídy". Poukázal na to, že od roku 2012 po dobu piatich rokov počet obyvateľov 14 európskych krajín absolútne poklesol. Krajiny, kde sa populácia zmenšuje, okrem východnej Európy, sú v južnej Európe - Grécko, Španielsko a Portugalsko. V Portugalsku a Taliansku bola úmrtnosť vyššia ako miera pôrodnosti od roku 2008 a každý rok nerovnováha rastie. Verí, že je to jeden z dôvodov ochudobňovania.

LaRouche písal, že to nie je len nejaký horor. Vykonáva sa to svedomite. Britské impérium otvorene vyhlásilo, že ľudská populácia by mala byť znížená. Najjednoduchší a najefektívnejší spôsob, ako to urobiť je znížiť potenciálnu relatívnu hustotu populácie a úroveň, ktorá neumožňuje zachovanie súčasnej úrovne populácie - argumentoval Lyndon LaRouche. Irina Rudnev, vedecký tajomník Centra pre štúdium Balkánskej krízy s Ústavom slavistiky súhlasil: "Súčasný demografický pokles v bývalej Juhoslávii nie je spojený s liberalizáciou trhu, ale dôsledky hospodárskej, sociálnej a psychologickej krízy, ktorými si tieto krajiny prešli v roku 1990," povedal pre pravda.ru.

"Toto (odliv obyvateľstva a zníženie prirodzeného rastu) má tiež čo dočinenia s domácou a zahraničnou politikou. Európska únia dáva neustále podmienky pre krajiny, ktoré nie sú jej členmi. Tí, ktorí už vstúpili do zväzku sú nutení hrať podľa jej pravidiel a to má veľmi silný vplyv na ich hospodársky rozvoj a to nie v pozitívnom slova zmysle. V prvom rade sa jedná o Chorvátsko, ktoré ma veľmi vysokú mieru nezamestnanosti a rastú ceny potravín a bývania. Situácia je ponurá v Bosne a Hercegovine, kde chýba politická stabilita a kde ju situácia donútila do EÚ. Najzložitejšia je situácia v Srbsku, ktoré sa malo nezávisle zotaviť z bombardovania a ktoré je pod veľkým tlakom EÚ kvôli Kosovu," povedala Irina Rudnev. Tiež dodala, že v Srbsku a Čiernej Hore došlo v poslednej dobe k prudkému nárastu prípadov rakoviny, ktorá je dôsledkom bombardovania NATO v roku 1990.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Katolícka charita u nás sa stala priekopníčkou v hospicovej…
NR SR: E. Antošová navrhuje zákaz chovu králikov výhradne na…
Ukrajina a Rusko si vymieňajú väzňov, prepustili aj Sencova
Vysoké Tatry sa stali najvýznamnejšou letnou európskou…
Eurovoľby 2019: SaS predpokladá, že v EP bude mať dva mandáty
Černoška odkazuje demonštrantom, aby si našli prácu a…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.