Slovenský jazyk bude aj naďalej používaný prednostne. Poslanci stopli zákon SaS
0 26. jún 2019, J. Murgašová, foto: TASR
Predkladatelia zo strany SaS (Dostál, Osuský, Zimenová, Kaščáková) sa snažili presadiť používanie jazykov národnostných menšín.
Jednou z navrhovaných zmien bolo vypustiť ustanovenie o vedení agendy cirkví a náboženských spoločností určenej pre verejnosť v štátnom jazyku. Nepovažujú za nevyhnutné cirkvám prikazovať zákonom, v akom jazyku majú komunikovať s verejnosťou, rozhodnúť by sa podľa nich mali sami. Za nevyhnutné nepovažujú ani prikazovať obciam, že inojazyčné znenie kroník musí byť obsahovo totožné so znením v štátnom jazyku. Preto navrhujú aj toto ustanovenie vypustiť.
Doplniť chceli do zákona možnosť používania iných jazykov pri označovaní obcí, ich častí, ulíc, verejných priestranstiev a vyhotovovaní mapových diel. „Tým nie je dotknuté používanie štátneho jazyka v oblasti geografických názvov, umožňuje sa však aj používanie iných jazykov,“ tvrdia.
Zmenou mali prejsť aj ustanovenia o vedení pedagogickej a ďalšej dokumentácie na školách s vyučovacím jazykom menšín. Tá by sa mala podľa nich viesť v jazyku príslušnej menšiny a nie dvojjazyčne. Rozsah dokumentácie, ktorá sa bude musieť naďalej viesť aj v štátnom jazyku, bude podľa ich slov navrhovať ministerstvo školstva.
Poslanci vytýkali predkladateľom hlavný zámer, ktorým bolo vypustiť zo zákona o štátnom jazyku prednosť slovenčiny pred ostatnými jazykmi a tvrdia, že takýmito aktivitami SaS zbytočne vytvára napätie.
Poslankyňa za Most-Híd Irén Sárkozy v rozprave uviedla, že cieľom zákona je podľa nej politikárčenie a zákon má množstvo legislatívnych nedostatkov ako napríklad, že zákon o štátnom jazyku by nemal upravovať práva používania jazykov národnostných menšín.
Podľa europoslanca Milana Uhríka predkladatelia už tradične podporujú všetko, čo oslabuje postavenie slovenského štátotvorného národa.
Jeden z predkladateľov Ondrej Dostál je zas presvedčený, že nie je dôvod, aby sa sebavedomý národ obával používania viacerých jazykov.
Poslanec Blanár (SNS) k tomuto zákonu podal procedurálny návrh, aby sa o tomto zákone vôbec nehlasovalo, čím by sa celý zákon poslancov SaS zmietol zo stola. Hlasovanie o procedurálnom návrhu Juraja Blanára dopadlo tak, že poslanci klubov ĽS Naše Slovensko, Smer - rodina, Smer-SD a SNS hlasovali za a proti boli len poslanci SaS, OĽANO, a samozrejme takmer všetci poslanci Most-Híd.