Šokujúca odpoveď polície: Zákon netreba dodržať, ak boli informácie v médiách

0 23. január 2021, redakcia
23. január 2021
redakcia
Šokujúcu odpoveď od vyšetrovateľa aj prokurátorky dostal občan zo Zvolena, ktorý počas celoplošného testovania vyžadoval informovaný súhlas tak, ako je to napísané v zákone.
Ilustračné foto.

Zvolen, 23. 1. 2021: Zákony Slovenskej republiky platia pre všetkých a vzťahujú sa ku každému, kto sa zdržuje na území SR. Takto by to malo fungovať v demokratickej krajine, akou je tá naša. Často sa však dozvedáme o prípadoch, kedy predsa len zákon neplatí pre všetkých a ukazuje sa, že existujú vyvolení, ktorí môžu byť nad zákonom. Na vlastnej koži si to zažil aj muž zo Zvolena, ktorý sa dožadoval dodržiavania zákona o lekárskej starostlivosti počas celoplošného testovania. Toho sa chcel muž zúčastniť, no nakoľko požadoval poučenie a informovaný súhlas, tak ho z testovania poslali domov.

Zákon odber biologického materiálu definuje ako zdravotnícky zákrok, čo nakoniec potvrdila aj prokuratúra v tomto prípade, a pri takomto zákroku je potrebné pacienta, v tomto prípade testovaného na Covid-19, poučiť podľa zákona.

Podľa § 6 zákona č. 576/2004 Z. z. je ošetrujúci zdravotnícky pracovník „povinný informovať o účele, povahe, následkoch a rizikách poskytnutia zdravotnej starostlivosti, o možnostiach voľby navrhovaných postupov a rizikách odmietnutia poskytnutia zdravotnej starostlivosti“.

Muž v tomto prípade podal trestné oznámenie podľa § 197 ods. 1 písm. d) Trestného poriadku pre podozrenie zo zločinu neoprávneného odoberania orgánov, tkanív a buniek., o ktorom sme vás informovali tu.

Vyšetrovateľ trestné oznámenie odmietol zo šokujúcich dôvodov – nakoľko boli informácie o testovaní v médiách a v iných informačných prostriedkoch, nie je potrebné poskytnúť informovaný súhlas a poučenie:

„V rámci predmetného návrhu je uvedené, že umiestnenie odberových miest a časy kedy bude možné odberové miesto navštíviť, budú oznámené prostredníctvom vysielania rozhlasu a televízie Slovenska, v TASR a zverejnením na stránke https:/korona.gov.sk/. V návrhu je ďalej uvedené, že odber vzoriek bude uskutočňovať výhradne odborne kvalifikovaný zdravotnícky personál. Z uvedeného vyplýva, že o testovaní a jeho vykonávaní bola verejne uzrozumená široká verejnosť a bolo o ňom poskytnuté množstvo informácií v televíznych a rozhlasových médiách ako aj iných informačných prostriedkoch.“

Podľa vyšetrovateľa taktiež „v súvislosti s naplnením skutkovej podstaty trestného činu Neoprávnené odoberanie orgánov, tkanív a buniek a nezákonná sterilizácia podľa § 159 ods. 1, Trestného zákona sa vyžaduje úmyselné zavinenie, čo sa v uvedenom prípade nedá v žiadnom prípade preukázať.“

Vyšetrovať tak nielenže ukázal, že zákon predsa len neplatí vždy a pre každého, ale taktiež predpokladal, že každý, kto sa testovania zúčastnil, sleduje televíziu, počúva rozhlas, alebo číta webstránku korona.gov.sk, aby odôvodnil, prečo nikomu z testovaných nebol v rámci zákona poskytnutý informovaný súhlas a poučenie.

Toto dodatočne potvrdila aj okresná prokurátorka, ktorá síce uznala, že sa jedná o lekársky zákrok, no stotožnila sa s odôvodnením vyšetrovateľa.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Spochybňovanie členstva v NATO je problém, zhodujú sa K.…
Milan Uhrík už zrejme nie je na smiech
„Nový prezident“ Mistrík sa oficiálne vzdal kandidatúry v…
Dolný Harmanec: Obec je bohatá na prírodné atrakcie, má aj vodný…
Na protest, ktorý dnes zvolal Matovič, prišlo len pár desiatok…
Osobitný odvod pre reťazce bude mať podľa odborárov dosah na…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.