Vyrovnaný rozpočet Slovenska vidí MMF v roku 2020

0 30. júl 2018, MINF
30. júl 2018
MINF
Prognóza Medzinárodného menového fondu (MMF) potvrdzuje dobré vyhliadky slovenskej ekonomiky. Ekonomický rast bude v ďalších rokoch akcelerovať k 4 % a bude založený na domácej spotrebe podporenej rekordne vysokou zamestnanosťou. Nulový deficit verejných financií dosiahne Slovensko podľa MMF v roku 2020.
Žijeme v krajine kde už dnes sa máme ako zajtra

Rýchly ekonomický rast a zvýšenie efektívnosti verejných financií pomohli zníženiu deficitu verejnej správy v uplynulých rokoch. MMF predpokladá, že Slovensko dosiahne vyrovnané hospodárenie v roku 2020. Vďaka tomu sa vytvorí dostatočný fiškálny vankúš na zvládnutie neočakávaných makroekonomických šokov. Rozpočtové plány na ďalšie znižovanie deficitu verejnej správy považuje MMF za správne.

MMF pozitívne hodnotí aj výsledky dosiahnuté pri zvyšovaní efektívnosti výberu DPH a vidí ďalší priestor pre zlepšovanie v tejto oblasti. V správe daní identifikuje ako prioritné rozšírenie kontrolných aktivít pri všetkých kľúčových daniach, prijatie systematického prístupu k identifikácii a vyhodnocovaniu rizík neplnenia daňových povinností, zvýšenie informovanosti daňovníkov a uskutočňovanie pravidelných prieskumov spokojnosti verejnosti so službami Finančnej správy.

Medzi pozitíva zaradilo MMF aj nízky podiel nesplácaných úverov, ktorý sa naďalej znižuje.

MMF podporuje implementáciu projektu Hodnoty za peniaze. V oblasti revízii výdavkov za dôležité považuje zlepšenie prepojenia s rozpočtom. Zároveň upozorňuje, že kapitálové výdavky musia podliehať prísnej prioritizácii.

Štrukturálne politiky je potrebné zamerať na zvýšenie zamestnanosti znevýhodnených skupín a žien na trhu práce a zlepšiť kvalitu vzdelávania. Participáciu znevýhodnených skupín odporúča MMF podporiť prostredníctvom aktívnych politík trhu práce a to najmä dostupnými tréningovými programami pre tieto skupiny obyvateľstva. 
Pre lepšie zosúladenie kariéry a rodinného života žien odporúča MMF zvýšenie dostupnosti zariadení starostlivosti o deti, ktorá by sa doplnila podporou na vyváženejšie čerpanie rodičovskej dovolenky oboma rodičmi.

V oblasti vzdelávania je potrebné zvýšiť atraktívnosť učiteľského povolania, posilniť spoluprácu zamestnávateľov a škôl v oblasti odborného vzdelávania. Medzi ďalšími opatreniami MMF uvádza povinnú predškolskú dochádzku, ktorá má za cieľ zlepšiť najmä výsledky marginalizovaných komunít, či optimalizáciu siete škôl v regionálnom vzdelávaní. Zároveň by mal vzdelávací systém dostatočne flexibilne reagovať na rýchlo sa meniaci dopyt po zručnostiach. Zlepšenie v týchto oblastiach a zároveň zlepšenie kvality verejných inštitúcii má potenciál zvýšiť dlhodobo udržateľný rast ekonomiky Slovenska.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Toto sú bojovníci proti fašizmu! Líviu fyzicky napadli so…
SNS nepostaví do prezidentských volieb žiadneho kandidáta
Teplý júl v Bratislave
Z. Čaputová: Legislatíva v oblasti potratov je dostačujúca
Kotlebovci neriešia len rómskych asociálov
Banka ING Groep zaplatí 775 miliónov eur za pranie špinavých…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.