Zmanipulované prezidentské voľby? Člen volebnej komisie podal trestné oznámenie!

0 12. apríl 2019, Karol Šťastný
12. apríl 2019
Karol Šťastný
Znepokojený člen okrskovej volebnej komisie z obce Lazy pod Makytou (okres Púchov), Peter T. podal kvôli prezidentským voľbám trestné oznámenie. Má totiž podozrenie z volebného podvodu prostredníctvom duplicitného hlasovania s využitím falošných, prípadne nezákonne získaných voličských preukazov.
Víťazka slovenských prezidentských volieb Zuzana Čaputová počas predvolebnej kampane.

 V súvislosti s nedávnymi prezidentskými voľbami, ktorých definitívnou víťazkou sa stala Zuzana Čaputová, nám pred niekoľkými dňami prišil do redakcie celý text podaného trestného oznámenia, ktoré podal jeden z nespokojných členov okrskovej volebnej komisie z obce Lazy pod Makytou.

Oznamovateľ v ňom vyjadril podozrenie, že počas prezidentských volieb  mohlo dôjsť k opakovanému- duplicitnému hlasovaniu občanov  prostredníctvom viacerých falošných, prípadne nezákonne získaných voličských preukazov.

Text trestného oznámenia, ktoré bolo podané na Obvodnom oddelení Policajného zboru Púchov:

Vec: Oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu Marenie prípravy a priebehu volieb a referenda

V zmysle § 196 ods. 1 Trestného poriadku č. 301/2005 Z.z. týmto podávam trestné oznámenie na neznámych páchateľov pre podozrenie zo spáchania trestného činu Marenie prípravy a priebehu volieb a referenda podľa § 351 /alebo iného trestného činu, ktorého znaky skutkovej podstaty mohli byť naplnené nižšie uvedeným konaním.

Dňa 16. marca 2019, som ako člen okrskovej volebnej komisie v obci Lazy pod Makytou dozeral na priebeh prezidentských volieb, pričom vo volebnom obvode č. 2 došlo k  použitiu cca 76 volebných preukazov, respektíve pri porovnaní s obvyklými pomermi v obci oproti predchádzajúcim voľbám došlo k relatívne  vysokému použitiu voličských preukazov. Celkový počet voličov bol 420. V druhom volebnom kole bola situácia podobná, na externé volebné preukazy hlasovalo 87 voličov z celkového počtu 331 voličov.

Následne som bol informovaný viacerými znepokojenými občanmi prostredníctvom telefónu, ale aj emailu a sociálnej siete facebook, že v niekoľkých volebných okrskoch v rámci celého územia SR dochádzalo k neprimerane vysokému hlasovaniu prostredníctvom voličských preukazov. Viacerí zo znepokojených občanov ma upozorňovali, že v niektorých prípadoch by počas jedného dňa mohlo dochádzať aj k opakovanému- duplicitnému hlasovaniu občanov v prezidentských volieb prostredníctvom viacerých falošných, prípadne nezákonne získaných voličských preukazov.

Dôkazy:

Print Screen obrazovky z doručeného emailu od jedného zo znepokojených obyvateľov.

Print Screen obrazovky zo sociálnej siete facebook, kde bolo uvedené podozrenie rovnako šírené. 

Popritom som bol informovaný, že podobne záhadne vysoká účasť, prostredníctvom voličských preukazov bola zaznamenaná aj v obci Lysá pod Makytou, ako aj v niektorých volebných okrskoch v Bratislave. 

Na základe všetkých vyššie uvedených skutočností, mám dôvodné podozrenie, že konaním neznámych páchateľov bol hrubým spôsobom marený výkon ústavných práv občanov Slovenskej republiky, čiže mohla byť naplnená skutková podstata trestného činu Marenie prípravy a priebehu volieb a referenda podľa § 351.

 Z tohto dôvodu príslušným orgánom činným v trestnom konaní navrhujem, aby v súčinnosti s obcami a mestami v rámci celého územia SR preverili, či v jednotlivých obciach a mestách nedošlo prostredníctvom falošných, prípadne nezákonne získaných voličských preukazov k opakovanému- duplicitnému hlasovaniu niektorých osôb v tohtoročných prezidentských  voľbách.

Žiadam, aby bola celá vec riadne prešetrená a aby v prípade odhalenia bolo v tejto veci začaté trestné stíhanie voči páchateľom a zároveň, aby som bol písomne informovaný o výsledkoch Vášho vyšetrovania.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Kotleba v parlamente nazval koronavírus projektom
Komentár: Kedy bude Fico ústavným sudcom? Keď bude Harabin…
Progresívec Prostredník útočí na výučbu katolíckeho náboženstva…
V Brzotíne sa protestovalo proti kriminalite. Zhromaždenie…
O našej energetike sa nerozhoduje v Prahe alebo Bratislave,ale v…
Košice: Do ostrého štrajku vstúpili vodiči MHD aj ďalší…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.