Je Uhorský odkaz pre Maďarov stále živý? Slovenský futbalový zväz reaguje na správanie maďarských futbalových fanúšikov

0 11. september 2019, Karol Šťastný
11. september 2019
Karol Šťastný
Kvalifikačný zápas o postup na ME 2020 vo futbale medzi Maďarskom a Slovenskom sa niesol v duchu maďarského šovinizmu. Keď sektor určený pre slovenských fanúšikov zaplnili „slovenskí“ Maďari, opäť sa ukázalo, že tí sa cítia byť viac Maďarmi, ako Slovákmi. Nielenže vypískali slovenskú hymnu, bezdôvodne začali fyzicky napádať aj slovenských fanúšikov. O skutočných túžbach niektorých maďarských fanúšikov tiež svedčili ich tričká a vlajky, na ktorých nechýbala vyobrazená mapa Uhorska spred I. svetovej vojny. Na celú situáciu už stihol zareagovať aj Slovenský futbalový zväz, vo svojom oficiálnom stanovisku.
V maďarčine sa pôvodne  na označenie územia historického Horného Uhorska používalo pomenovanie Felföld (Horná zem), od 19. storočia sa však rozšírilo pomenovanie Felvidék (Horniaky).

STANOVISKO SFZ K UDALOSTIAM POČAS KVALIFIKAČNÉHO STRETNUTIA MAĎARSKO - SLOVENSKO

Pondelkový kvalifikačný zápas ME 2020 Maďarsko – Slovensko označila UEFA vopred za vysoko rizikový a neštandardný, pretože sa na tribúnach zišli až tri rôzne fanúšikovské skupiny.

SFZ musí reagovať na početné reakcie slovenských fanúšikov, ktorí sú rozhorčení, že sektor hostí bol rozdelený na dve časti, pričom jedna z nich evidentne a výrazne podporovala domáci maďarský národný tím. 

SFZ predával vstupenky na základe pokynov partnera Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ), teda organizátora zápasu. Záujemca musel uviesť meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia. Nie je možné kohokoľvek, kto prejaví záujem, urobí náležité kroky a učiní tak v čase, keď sú ešte vstupenky v predaji, diskriminovať a vylúčiť ho z procesu zakúpenia vstupenky, pokiaľ splnil všetky náležitosti, vrátane toho, že nemá žiadne obmedzujúce opatrenia účasti na verejných športových podujatiach, teda nebola mu nikde a nikým zakázaná prítomnosť na futbalovom stretnutí. Adresa trvalého bydliska či národnosť nemôže byť vyraďujúcim faktorom z procesu zakúpenia vstupenky. Preto zdôrazňujeme, že všetci ľudia, v sektore hostí, boli občanmi Slovenskej republiky. SFZ sa preto dištancuje od správania sa časti fanúšikov, slovenských občanov, ktorí prišli na zápas oblečení v čiernych farbách a fandili maďarskej reprezentácii v sektore hostí. 

Bezpečnostné opatrenia, teda rozdelenie sektoru, nasadenie poriadkových síl, taktika udržania poriadku boli plne v kompetencii maďarskej polície. Zástupcovia SFZ na viacerých bezpečnostných predzápasových poradách zdôraznili aj na základe skúsenosti z marcového vzájomného stretnutia v Trnave, že existuje vysoké riziko konfliktu priamo v sektore hostí medzi občanmi Slovenskej republiky rozdielnych národností. V Trnave organizátor reagoval na takéto strety rozdelením sektoru cez kordón ťažkoodencov počas celého zápasu. Maďarská polícia vyhodnotila po príchode fanúšikov na štadión uvedené riziká a rozhodla o postupe pri zabezpečení poriadku, teda rozdelení sektoru.
Vypískanie slovenskej hymny od značnej časti domácich priaznivcov nespadá do kategórie bezpečnosti. Ide však o verejný a vysoko nebezpečný prejav nerešpektovania symbolu druhého štátu, ktorý aj keď je v športovom súboji rivalom, nie je v žiadnom prípade nepriateľom. SFZ odsudzuje tento prejav netolerantnosti a absencie rešpektu a vážnosti voči zápasovému súperovi počas slovenskej štátnej hymny a v tomto zmysle bude svoj postoj komunikovať s partnerom, Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ). A o tom, že aj občania Slovenska vypískali slovenskú hymnu, si urobí každý súdny človek názor sám.

SFZ ďakuje všetkým priaznivcom národného tímu, ktorí boli v Budapešti na zápase a svojím celozápasovým povzbudzovaním potvrdili pevné spojenie futbalovej reprezentácie aj jej fanúšikov, pre SFZ je cťou mať takýchto podporovateľov.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Poslanci rozhodli: Očkovanie nebude podmienkou pre prijatie…
Komentár: Pochová Alojz Hlina definitívne KDH?
V okrese Košice-okolie havaroval autobus, došlo aj k zraneniam
Tradičné remeslá: Rodina Brodnianská rozvíja remeslo kováčov,…
Europoslanec Uhrík inšpiroval NAKU k ráznym činom
Vieme prví: Kotleba rokoval s ministerkou Sakovou o situácii v…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.