Komentár: Napriek nezáujmu štátu robia naši lekári a sestry svetovú medicínu

0 18. marec 2019, J. Murgašová, foto: TASR
18. marec 2019
J. Murgašová, foto: TASR
Každý z nás už snáď bohužiaľ pocítil na vlastnej koži žalostný a alarmujúci stav nášho zdravotníctva. Dlhotrvajúci nedostatok peňazí, korupcia, nedostatok liečiv, obrovská zadĺženosť, nedostatok personálneho zabezpečenia, ziskuchtivosť poisťovní. To všetko sú problémy, s ktorými sa stretávajú štátne nemocnice, pre človeka tak dôležité inštitúcie. Pýtate sa, ako je možné, že toľko rokov od revolúcie naše zdravotníctvo trpí takýmito exemplárnymi problémami? Kde sú korene týchto problémov a prečo sa zdajú tak záhadne až neriešiteľne zamotané?
Na snímke vstupná hala v Univerzitnej nemocnici Bratislava.

Každý z nás už snáď bohužiaľ pocítil na vlastnej koži žalostný a alarmujúci stav nášho zdravotníctva. Dlhotrvajúci nedostatok peňazí, korupcia, nedostatok liečiv, obrovská zadĺženosť, nedostatok personálneho zabezpečenia, ziskuchtivosť poisťovní. To všetko sú problémy, s ktorými sa stretávajú štátne nemocnice, pre človeka tak dôležité inštitúcie. Pýtate sa, ako je možné, že toľko rokov od revolúcie naše zdravotníctvo trpí takýmito exemplárnymi problémami? Kde sú korene týchto problémov a prečo sa zdajú tak záhadne až neriešiteľne zamotané?

Keď sa po revolúcii začala transformácia ekonomiky, nová garnitúra ekonómov a politikov nám tvrdila a stále tvrdí, že všetky tieto problémy v zdravotníctve sú len nevyhnutnými dôsledkami reformy, že v prvom rade sa musí zmeniť a zlepšiť fungovanie ekonomiky, a keď sa ekonomika a sociálna sféra zreformuje, bude dostatok peňazí aj pre školstvo, zdravotníctvo a kultúru. Prešlo 12 rokov, problémov neubudlo, skôr naopak a nedobrý stav zdravotníctva sa stal normálnym javom, na ktorý sme si všetci akoby zvykli. Úroveň poskytovania zdravotníckych služieb sa evidentne nezlepšuje, ale skôr živorí a udržuje sa horko ťažko na úrovni prežitia zo dňa na deň.

Lekári, sestry a ostatný zdravotný personál má pri stále väčšom výkone nižšie reálne platy ako je ich kvalifikácii zodpovedajúci priemer v iných profesiách. Lekári a sestry robia často zázraky nad rámec svojich síl a to všetko v katastrofálnych podmienkach. Nemocnice sú zadĺžené tak, že im vypínajú elektrinu, v nemocnici nejde teplá voda, pacienti si nosia stravu z domu, lekárne nechcú kvôli neplateniu štátu poisťovňami distribuovať lieky atď. Ministri zdravotníctva sa stále menia, každý prichádza z veľkými plánmi a nakoniec nič nevyriešiac po čase odstupuje. Vyriešil by to iný minister alebo iná vláda?

Najväčšie a najdôležitejšie nemocnice Slovenska sa "pýšia" tým, že zachraňujú a liečia aj tých najnáročnejších pacientov a ročne vytvárajú najväčší dlh. Katastrofálny stav a ročne obrovské dlhy je realita, v ktorej sa dnes nachádzajú. Neustále počúvame, že nemocnice sú neefektívne, alebo že sú na záťaž štátu, ktorý musí tieto inštitúcie neustále oddlžovať. Nemocnice sú zadĺžené tak, že im vypínajú elektrinu, v nemocnici nejde teplá voda, pacienti si nosia stravu z domu, lekárne nechcú kvôli neplateniu štátu poisťovňami distribuovať lieky atď.

Avšak skutočnosť je taká, že za dezolátny stav, v akom sa nemocnice nachádzajú, nemôže ani vedenie nemocnice ani personál, ale nedostatočné financovanie a to hlavne zo zdravotných poisťovní. Štátne nemocnice na Slovensku sú ťažko podfinancované, poisťovne neplatia adekvátne čiastky za finančne náročné hospitalizácie, vlastne ani za tie nenáročné, preto vzniká nekonečne rastúca strata. Alarmujúci je trend, že súkromné nemocnice istých nemenovaných súkromných spoločností, si doslova vyberajú hrozienka zo skysnutého zdravotného koláča a selektujú výkony, ktoré sú ziskové t.j. preplácané poisťovňami so ziskom. Následne sú pacienti prevážaní do štátnych zdravotníckych zariadení, často sa jedná o ťažko chorých pacientov za účelom doliečenia. Tu je pacientom poskytovaná bazálna zdravotná starostlivosť a neinvazívne výkony, ktoré sú zaplatené minimálne. Častým argumentom problému nemocníc sú vysoké personálne náklady. Je pravdou, že na mzdy zamestnancov dávajú nemocnice 80 - 90% zo svojich príjmov, avšak toto číslo nieje výsledkom prezamestnanosti či vysokých platov, ale žalostne nízkych príjmov nemocníc na Slovensku. Potom príde tzv. "ekonóm" z mimovládnej "neziskovej" organizácie INEKO, ktorá podporuje ekonomické a sociálne reformy s cieľom odstraňovať prekážky, a vychŕli zo seba analýzu o "neefektívnom" hospodárení nemocníc. Alebo lepší príklad: Liberáli zo strany SaS prišli s nápadom, že nakoľko sa zdravotníctvo nestihlo úplne rozkradnúť, treba ho sprivatizovať. Boh nás ochraňuj pred ničiacou lavínou, ktorú by spustili títo liberálni "experti" na zdravotníctvo s tieňovou ministerkou Cigánikovou, ktorej vyjadrenia k zdravotníctvu hovoria samé za seba.

Pre porovnanie si skúsme v číslach priblížiť "neefektívne" hospodárenie najväčšej nemocnice na Slovensku (UNB), v porovnaní s bratskými nemocnicami susedných štátov. V prvej tabuľke sú uvedené príjmy a výdavky nemocníc, počet lôžok, koľko pacientov počas hospitalizácie ročne ošetrí a koľko pacientov vybavila nemocnica na ambulancii. V druhej tabuľke je uvedené, koľko financií dostane nemocnica na jedného pacienta, koľko minie a koľko má lekárov a sestier na daný počet pacientov.

Realita je teda nasledovná: UNB má výrazne najnižší príjem v porovnaní s uvedenými nemocnicami. UNB má najmenší počet lekárov a dramaticky najmenší počet sestier na 1000 pacientov (až 8,3-krát menej sestier v porovnaní s nemeckou Neukölln). Na 1000 pacientov má najmenej zdravotného personálu! UNB poskytuje najlacnejšie ošetrenie pacienta – 3,6-krát lacnejšie ako viedenská nemocnica, priemerne o 1100 euro menej ako FN Motol – druhá "najlacnejšia" nemocnica. UNB vybaví ročne toľko isto alebo aj viac pacientov ako ostatné porovnávané koncové nemocnice.

Závažná skutočnosť vyplývajúca z tohto prieskumu je alarmujúca. Výsledky dokazujú, že odhliadnuc od stavu, v akom sa naše nemocnice nachádzajú, s prihliadnutím na to, aké financie dostávajú a akých riaditeľov majú, odvádzajú na Slovensku pozoruhodnú prácu. Preto by sme mali svoju vďaku a uznanie nasmerovať viac k lekárom, sestrám i sanitárom, ktorí v štátnych zdravotníckych zariadeniach pracujú a častokrát v neľudských podmienkach dokážu robiť aj svetovú medicínu.

Zdroje:

AKH Viedeň: Vienna General Hospital Annual Report 2016
FN Motol: Výroční zpráva FN Motol 2016
VFN v Praze: Výroční zpráva 2016
Charité Universitätsmedizin Berlin: Insights Annual Report 2016
Neukölln: Geschäftsbericht 2016

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Richter: Pri zamestnávaní cudzincov sa nejdú meniť zásadné…
V Petržalke sa vzdalo funkcie 21 z 24 riaditeliek materských škôl
Vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Česko-Slovenska
Africký mor ošípaných začína ovplyvňovať ceny bravčoviny
Starostovia a primátori sú za podporu nájomného bývania
Mazureka sa nepriamo zastal aj Daniel Lipšic

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.