Konferencia biskupov Slovenska udelila po deviatykrát cenu Fides et ratio

13. september 2018, zdroj: TK KBS
13. september 2018
zdroj: TK KBS
Dvaja noví laureáti si dnes, v stredu 12. septembra 2018, prevzali ocenenie za zásluhy o dialóg medzi vierou a vedou (rozumom) Fides et ratio. Cenu im udelila Konferencia biskupov Slovenska (KBS). Urobila tak na návrh jej Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru, ktorej predsedá ordinár Mons. František Rábek. Biskup Rábek odovzdal cenu s bratislavským pomocným biskupom Mons. Jozefom Haľkom.
Ocenenie za zásluhy o dialóg medzi vierou a vedou (rozumom) Fides et ratio.

Ocenenie si prevzali prof. Zlatica Plašienková a prof. Eduard Bublinec. Laureáti sa jeho prevzatí prihovorili prítomným s prednáškami. Ceremoniál sa uskutočnil v bratislavskom Primaciálnom paláci. Udeleniu predchádzala svätá omša za vedcov v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave, ktorú celebroval biskup Rábek. KBS udelila toto ocenenie už po deviatykrát. Na slávnosti sa zúčastnila aj ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková. 

Konferencia biskupov Slovenska udeľuje toto ocenenie pri príležitosti výročia vydania encykliky pápeža Jána Pavla II. Fides et ratio (Viera a rozum). Katolícka cirkev ním chce vyjadriť úctu vedcom, ktorí svojím pôsobením a vedeckou činnosťou prispievajú k dialógu vedy a viery. Zmyslom je motivovať ich pre výnimočné kresťanské svedectvo v tejto oblasti a vyjadriť dialóg vedy a viery, či viery a rozumu, ako vyplýva z názvu pápežskej encykliky, podľa ktorej je ocenenie pre vedcov pomenované. „Rozum človeka sa neznehodnocuje, ani sa neznižuje tým, že dáva súhlas k obsahu viery," píše pápež Ján Pavol II. v encyklike Fides et ratio.

Slávnostné laudatio k oceneniu profesorky Plašienkovej Dr. Mária Hajdúková. K oceneniu prof. Bublinca vystúpil s laudačnou rečou prof. Viliam Pichler. V závere pridala slová poďakovania ministerka kultúry SR. Na slávnosti sa zúčastnil aj bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, rektor Univerzity Komenského prof. Karol Mičieta, rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Jaroslav Demko, ďalší predstavitelia vedeckej, akademickej, spoločenskej a náboženskej obce, rodina a priatelia ocenených. 

KBS udelila toto ocenenie po prvýkrát v roku 2010. Cenu vtedy prevzal vedec Július Krempaský. O rok neskôr ju získali profesori Jozef Tiňo a Ján Letz. Za rok 2002 získali ocenenie kardinál Jozef Tomko, biologička Oľga Erdelská a astronóm Anton Hajduk, in memoriam. Potom si ocenenie prevzali fyzik Jozef Ďurček, psychológ Michal Stríženec a Imrich Staríček, in memoriam. Potom ocenili Mons. Marcela Sáncheza Sorondu, kancelára Pápežskej akadémie vied vo Vatikáne, a prof. Emília Hrabovec, prodekanku Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Neskôr si ocenenie prevzali profesor geológie Peter Holec z KU v Ružomberok, prorektor Trnavskej univerzity Ladislav Csontos a prof. Igor Túnyi, in memoriam. Ďalej prevzali ocenenie prof. Jozef Glasa, doc. Ivan Chalupecký a doc. Mikuláš Blažek, in memoriam. Vlani boli vybranými osobnosťami Viliam Novák a Mons. Gašpar Fronc.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Trnavský kraj pripravil pre stredné školy prednášky o totalite
Pokuty za porušenie zákona o financovaní kampane môžu byť vysoké
DOKÁŽE POŽIAR KOSTOLA V POVAŽSKEJ BYSTRICI POSILNIŤ MIESTNU…
List zúfalých matiek premiérovi Pellegrinimu
Smer-SD postaví do prezidentských volieb vlastného kandidáta
Mondi SCP spustilo v Ružomberku výstavbu nového papierenského…