Konzílium odborníkov rozhodlo o zavedení nových opatrení!

0 14. august 2020, redakcia
14. august 2020
redakcia
Pozrite si čo všetko budeme musieť dodržiavať.
Na snímke minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Bratislava 14.8.2020 –  Konzílium odborníkov zasadalo a rozhodlo o zásadných zmenách v našom fungovaní. Po pokojnejšom lete, kedy do našej krajiny mohli prúdiť takzvane dovolenkári neobmedzene skoro z celej Európy, nás naša vláda ide znova ,, chrániť.“

Pozrite si čo všetko budeme musieť dodržiavať a v čom budeme obmedzovaní.

„Od prvého septembra dôjde k veľkej socializácii našich detí a študentov, čo je vždy živná pôda na zvýšenú aktivitu vírusu. Potrebujeme ubrať replikáciu vírusu, preto sme sa rozhodli zakázať hromadné podujatia nad 1000 účastníkov v exteriéri, v interiéri nad 500 účastníkov. Samozrejme, stále sú povinné rúška,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva.

Obmedzovať sa majú v septembri aj kúpaliská a akvaparky, konkrétne na počtoch hosti. "Ide o veľmi rizikové miesta," doplnil Krajčí.

Epidemiológovia odporúčajú rovnako necestovať do zahraničia a zároveň potvrdili, že do 1.9. nebudú prehodnocovať rizikovosť krajín, ale definujú rizikové regióny v krajinách.  Aktualizovať tieto údaje budú minimálne raz za dva týždne. „Rozhodli sme sa, že menej rizikové krajiny zostanú zachované až do 1. septembra, keď môže dôjsť k ich prehodnoteniu. Zároveň sme zadefinovali tzv. rizikové regióny aj v menej rizikových krajinách, nakoľko sme na začiatku druhej vlny pandémie. Ochorenie sa naozaj rozširuje po všetkých krajinách a stúpa počet nakazených," uviedol minister.

Momentálne do zoznamu rizikových regiónov patria v Česku Praha, v Chorvátsku Vukovarsko-sriemska župa, a Splitsko-dalmatínska župa, v Poľsku Sliezske vojvodstvo a Malopoľské vojvodstvo, Španielsko, vo Francúzsku Provence-Alpes-Côte d’Azur, Île-de-France a Mayotte, ďalej Belgicko, Malta, v Holandsku Noordholland a Sudholland, v Írsku Midlands a Mid-East, v Dánsku Midtjylland, vo Veľkej Británii Grampian a v Estónsku Tartumaa a Harju Maakond.

V školách budú nosiť deti rúška a rodičia budú mať povinnosť pred nástupom do škôl odovzdajú vyhlásenie.

Vo vyhlásení o bezinfekčnosti rodič deklaruje, že dieťa nemá príznaky infekčného ochorenia a neboli mu nariadené karanténa ani karanténne opatrenia. Zároveň v tomto vyhlásení odpovedia, či bolo ich dieťa od 17. augusta mimo Slovenska alebo sa zúčastnilo na hromadnom podujatí.

"Ak rodič uvedie, že boli s dieťaťom mimo SR, alebo ak uvedie, že sa zúčastnilo na hromadnom podujatí, tak bude jeho povinnosťou sledovať zdravotný stav dieťaťa aj rodiny, ako aj všetkých blízkych, ktorí s ním žijú v jednej domácnosti alebo s ním prichádzajú do veľmi úzkeho kontaktu. Ak sa u niekoho z týchto osôb vyskytne najbližších 14 dní príznak respiračného ochorenia - bude presne uvedené, čo sú príznaky - tak bude mať povinnosť kontaktovať lekára," priblížila Prokopová.

Konzílium epidemiológov tiež rozhodlo, že prvé dva týždne od začatia sa školského roku bude nosenie rúšok povinné pre druhý stupeň základných škôl a stredné školy aj v triedach. Ostatní žiaci ich budú mať povinné iba v spoločných priestoroch, vysvetlila Prokopová.

Zamestnanci z rizikových krajín sa asi budú musieť preukázať negatívnym testom.

Zamestnávateľom zrejme pribudne povinnosť zamedziť vstupu zamestnancov z rizikových krajín do všetkých prevádzok a pracovísk, ak sa nepreukážu negatívnym PCR testom a potvrdením o ich registrácii na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva.

"Je to z toho dôvodu, že do tých firiem sa dostávajú ľudia, ktorí častokrát prichádzajú z rizikových krajín, zanesú infekciu do kolektívu, do firmy a následne nám enormne narastá počet pozitívnych prípadov," povedal Mikas.

V septembri by nemali byť hromadné akcie.

Od 1. septembra do 1. októbra sa na Slovensku nebudú konať hromadné športové podujatia s účasťou 1000 a viac divákov. Interiérové hromadné podujatia nad 500 ľudí budú tiež zakázané, ostatné s prekrytím dýchacích ciest. V septembri sa neodporúča organizovanie žiadnych hromadných športových podujatí. Oznámil to vo štvrtok minister zdravotníctva Marek Krajčí po celodennom zasadnutí odborného konzília epidemiológov, infektológov a verejných zdravotníkov.

Minister i hlavný hygienik SR Ján Mikas potvrdili, že opatrenia sa budú pravidelne prehodnocovať na zasadnutiach konzília.

Prehľadná tabuľka opatrení:

CESTOVANIE:

zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia
nebudeme do 1. 9. prehodnocovať menej rizikové krajiny
definujeme rizikové regióny v krajinách
aktualizácia údajov každé dva týždne

ZOZNAM RIZIKOVÝCH REGIÓNOV:

Česko: Praha
Chorvátsko: Vukovarsko-sriemska župa, Splitsko-dalmatínska župa
Poľsko: Sliezske vojvodstvo, Malopoľské vojvodstvo
Španielsko
Francúzsko: Provence-Alpes-Côte d’Azur, Île-de-France, Mayotte
Belgicko
Malta
Holandsko: Noordholland, Sudholland
Írsko: Midlands, Mid-East
Dánsko: Midtjylland
UK: Grampian
Estónsko: Tartumaa, Harju Maakond

ŠKOLY:

čestné vyhlásenie do škôl
informácia o ceste mimo SR od 17.8. 2020
informácia o účasti dieťaťa na hromadnom podujatí od 17.8. 2020
prehlásenie o bezinfekčnosti
informácia o absolvovaní karantény po pobyte v rizikovej krajine
prvé dva týždne nosenie rúšok v školách

OBMEDZENIA OD 1.9. DO 1.10. 2020:

Neodporúčame hromadné podujatia.
zákaz hromadných podujatí nad 1000 ľudí (vrátane športových podujatí)
zákaz interiérových hromadných podujatí nad 500 ľudí (povinnosť nosenia rúška)
zákaz všetkých interiérových hromadných podujatí po 23. h s výnimkou svadieb
obmedzíme návštevnosť kúpalísk a aquaparkov

ZARIADENIA SOCIÁLNEJ STAROSTLIVOSTI:

Opatrenia sa budú zavádzať na regionálnej úrovni na základe epidemiologickej situácie.

ZAMESTNÁVANIE OBČANOV RIZIKOVÝCH KRAJÍN:

povinnosť zamestnávateľa zamedziť vstupu zamestnancov z rizikových krajín do všetkých prevádzok a pracovísk bez potvrdenia o ich registrácii na RÚVZ a potvrdenia o negatívnom PCR teste

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

MUDr. Bukovský vyzýva ľudí na vyjadrenie odporu proti nariadeniu…
NR SR: Matovič sa prihlásil do rozpravy, no neprišiel. Včera sa…
Vyvrátenie právnych námietok Lucie Žitňanskej
Kaliňáka obviňujú z užívania kokaínu
Dvaja Pakistanci včera prekročili nelegálne slovenské hranice
Slovensko prišlo takmer o 42 miliónov eur z EÚ, nevyčerpalo…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.