Kosovo vymenovalo za sudcu ústavného súdu trestne stíhanú osobu zo Srbska

10. august 2018, zdroj: TASR
10. august 2018
zdroj: TASR
Kosovský prezident Hashim Thaci vymenoval za sudcu ústavného súdu osobu, ktorá utiekla zo Srbska do Kosova s cieľom vyhnúť sa väzobnému stíhaniu za korupciu. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie prezidentskej kancelárie.
Keď zločinci ukradnú Srbsku zem, iní zločinci sú u nich vítaný.

Etnický Srb Radomir Laban bol nominovaný zákonodarcami z tej istej etnickej skupiny ešte v máji, avšak opozícia vyzvala Thaciho, aby ho nevymenoval, kým sa neuskutočnia všetky bezpečnostné previerky.
      "Je stále hľadaný belehradskými úradmi. Je naňho vydaný zatykač Interpolu a keď by chcel opustiť krajinu, na všetkých letiskách budú mať jeho meno," uviedol pre Reuters nemenovaný policajný zdroj.
      Laban bude jedným z deviatich sudcov ústavného súdu; kosovské zákony vyčleňujú jednu z týchto pozícií príslušníkom etnických menšín. Etnickí Srbi tvoria približne päť percent obyvateľstva Kosova.
      Labana v domovskej krajine odsúdili v roku 2011 na šesť rokov za korupciu, ktorej sa dopustil ako zamestnanec colného úradu. Polovicu trestu si odpykal v rokoch 2006-2009 v rámci vyšetrovacej väzby. Po vynesení rozsudku bol dočasne prepustený na slobodu a pred spravodlivosťou utiekol do susedného Kosova.
      Srbský súd v meste Kraljevo vlani vydal zatykač požadujúci vydanie Labana späť do Srbska. Pozadie kandidátov na sudcov preverujú v Kosove príslušné orgány, avšak v prípade Labana to bude náročné, keďže Belehrad odmieta spolupracovať s úradmi v Prištine. Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008.

Hodnotenie článku

Odporúčame

Načo klopeme na zadubené dvere?
Pápežova pomsta
Obhajca Slobodana Miloševiča zavraždený v Belehrade
Šéf obľúbeného štúdia Marvel sľúbil viac LGBT superhrdinov
Rakúsky ústavný súd rozhodol, ľudia si môžu v dokumentoch uviesť…
Súd v Amerike rozhodol: Pamätník v tvare kríža je neprijateľný!