Liga za ľudské práva dostane 109 786,08 eur

0 10. august 2018, Július Vonkomer/SITA
10. august 2018
Július Vonkomer/SITA
Zmluvu na realizáciu projektu Migračný kompas Liga za ľudské práva uzavrela s Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky. Nenávratný finančný príspevok 109 786,08 eura je poskytnutý z prostriedkov Operačného programu Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu.
Šikovné dámy z Ligy za ľudské práva imigrantov.

Ak by ste si mysleli, že slovenské združenie liga za ľudské práva sa bude zasadzovať za postavenie Slovákov, tak ste na veľkom omyle. Ako píšu na svojom webovom sídle hrl.sk (human rights league, teda anglický názov) ich vlastne práva Slovákov ani nezaujímajú:

Príbeh Ligy za ľudské práva je príbehom nadšených a odvážnych mladých právničiek a ambiciózneho kolektívu ľudí, ktorí sa rozhodli, že budú pomáhať utečencom na Slovensk,u a to v čase, keď o utečencoch ešte takmer nikto nič nevedel. Náš príbeh sa začal v roku začal v roku 2005, kedy traja advokáti – Mária Rožárová, Bohumír Bláha a Martin Škamla odišli zo Slovenského helsinského výboru a založili nové občianske združenie – Ligu. Ich cieľom bolo založiť organizáciu, ktorá sa bude špecializovať na ochranu  ľudských práv utečencov a cudzincov na Slovensku. S podporou Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov sa im to aj podarilo a v apríli 2005 vznikla nová organizácia, ktorej prvou predsedníčkou sa stala právnička Barbora Meššová. V Lige čoskoro našli našli miesto aj mladé študentky a absolventky Právnickej fakulty Trnavskej univerzity – Miroslava Mittelmannová, Zuzana Števulová, Miroslava Stará a Katarína Fajnorová.

K nim v roku 2006 pribudla Lucia Vlasáková ako finančná manažérka, ktorá sa neskôr stala aj druhou predsedníčkou združenia. Mladá organizácia sa rýchlo rozvíjala a dynamický kolektív rástol a rozširoval nielen svoje vedomosti, ale aj pôsobenie. Začali sme navštevovať všetky utečenecké tábory na Slovensku – Gabčíkovo, Adamov-Gbely, Brezová pod Bradlom, Rohovce, Humenné a integračné centrum vo Zvolene. K tomu sme od začiatku poskytovali právnu pomoc aj ľuďom umiestneným v útvaroch policajného zaistenia pre cudzincov Medveďov a Sečovce a na základe trojstranného memoranda medzi UNHCR a Úradom hraničnej a cudzineckej polície sme začali monitorovať aj prístup ľudí k azylovému konaniu na slovensko-ukrajinskej hranici a na medzinárodných letiskách v Bratislave a neskôr v Košiciach.

V roku 2009 sa riaditeľkou Ligy stala Zuzana Števulová a začalo sa tak nové obdobie. Pod jej vedením získala Liga viacero ocenení – v r. 2013 Human Rights Defender of the Year od Veľvyslanectva Spojených štátov amerických v SR, v roku 2015 Cenu Človeka v ohrození a v r. 2016 druhú cenu za sociálnu inklúziu utečencov Nadácie Orange. Zuzana dostala v roku 2016 cenu za statočnost International Women of Courage Award z rúk amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho ako vôbec prvá Slovenka.

 

Medzi aktuálne kampane ktoré má toto združenie spustené patrí napríklad European Citizens Initiative - Iniciatíva európskych občanov #WeAreWelcomingEurope! Čo je  celoeurópska iniciatíva občanov, cieľom ktorej je:

  • zakázať kriminalizovanie solidarity v členských štátoch

  • podporiť európskych občanov, ktorí chcú ponúknuť bezpečie ľuďom utekajúcim pred prenasledovaním

  • zabezpečiť účinný prístup k spravodlivosti pre obete vykorisťovania a zneužívania.

 

V preklade sa to dá krátko povedať, že sa jedná o vítačov imigrantov. Aj ich projekt Migračný kompas, na ktorý podpísali zmluvu podpísali zmluvu s ministerstvom vnútra, má za cieľ ,,populárnou formou sprístupniť širokej verejnosti základné pojmy v oblasti migrácie.“ Ako uvádza stránka združenia, mnohé slová, ktoré sa vo verejnej diskusii používajú, sú často prekrútené alebo používané nesprávne. Preto chce HRL do verejnej diskusie vniesť fakty a umožniť tak ľuďom získať viac objektívnych informácií o téme migrácie. Vysvetlenie pojmov, ako sú napríklad utečenec, žiadateľ o azyl či dublinské nariadenie, si občania môžu vyhľadať na sociálnych sieťach združenia - na facebooku @Ligazaludskeprava alebo na instagrame @humanrightsleague.

Nová séria je jednou z celého radu aktivít, ktorú Liga za ľudské práva chystá v rámci projektu Migračný kompas. Projekt má skvalitniť informovanosť ľudí o téme migrácie, integrácie a azylu na úrovni kraja, zlepšiť rozhodovacie procesy týkajúce sa týchto tém najmä tým, že tieto politiky sa stanú oveľa viac participatívnejšie ako to bolo doteraz. Liga za ľudské práva sa chce tiež pokúsiť o to, aby ľudia boli schopní rozhodovať sa na základe kvalitných a objektívnych informácií a nepodliehali predsudkom a dezinformáciám. To považuje združenie za dôležité aj vo vzťahu k nadchádzajúcim voľbám do európskeho parlamentu, kde bude migrácia určite jednou z tém, ako aj vo vzťahu k tvorbe dôležitých právnych predpisov v tejto oblasti. Projekt bude realizovaný v Bratislavskom kraji.

Medzi ich donorov, teda darcov finančných prostriedkov uvádzajú okrem iných aj Ministerstvo vnútra SR, ktoré je dlhodobo v rukách SMERu. Ďalej je to Medzinárodná organizácia pre migráciu, ktorá svoju činnosť definuje tak, že podporuje humánnu a riadenú migráciu, ktorá prináša prospech všetkým a poskytuje služby, poradenstvo a pomoc vládam aj migrantom. Podporu získavajú aj z Nórskych fondov a nechýba ani Sorošova Nadácia otvorenej spoločnosti.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Odborná pracovná skupina začala s analýzou možností…
Eurovoľby 2019: Do volebnej miestnosti si treba vziať občiansky…
Mazurek naložil Matovičovej vláde: "Pomáhate osadníkom a EÚ…
Belousovová si opäť kopla do SNS! Dankovi aj Slotovi pripomenula…
Kotleba reaguje na obvinenia terajšieho vedenia BBSK: Vďaka…
Národný park Slovenský raj oslavuje 30 rokov

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.