Maďarsko nemôže automaticky odoprieť ochranu trestaným utečencom

14. september 2018, zdroj: TASR
14. september 2018
zdroj: TASR
Maďarsko nemôže občanom iných krajín automaticky odoprieť štatút utečenca len na základe toho, že sa dopustili závažného zločinu. Rozhodol o tom vo štvrtok Súdny dvor EÚ, podľa ktorého sa každý takýto prípad musí posudzovať individuálne a dôkladne preskúmať.
ilustračný obrázok

Verdikt sa týka afganského občana Shajina Ahmeda, ktorý Maďarsku v roku 2000 získal štatút utečenca. Neskôr bol tento muž odsúdený na päť rokov väzenia za spáchanie trestného činu. 
      V rámci trestného konania, ktoré sa proti nemu viedlo v Maďarsku, Afganec požiadal, aby bol o jeho prípade informovaný afganský konzulát. Maďarské orgány túto jeho žiadosť interpretovali tak, že nebezpečenstvo prenasledovania, ktorému mohol čeliť vo vlasti, už pominulo. V roku 2014 mu preto v Maďarsku odobrali štatút utečenca. 
      V roku 2016 Afganec opäť požiadal o priznanie štatútu utečenca alebo aspoň o pridelenie doplnkovej právnej ochrany, maďarské úrady však obe jeho žiadosti zamietli s odvolaním sa na jeho usvedčenie z trestného činu. Muž napadol zamietavé rozhodnutie na maďarských súdoch a jeho prípad bol postúpený Súdnemu dvoru EÚ.
      Podľa právnych predpisov EÚ je "závažný trestný čin" pádnym dôvodom na odobratie medzinárodnej ochrany. Súd so sídlom v Luxemburgu však vo štvrtkovom verdikte zdôraznil, že každý takýto prípad je potrebné posudzovať individuálne a komplexne vzhľadom na závažnosť spáchaného zločinu. 
      Zo samotnej dĺžky trestu sa podľa európskeho súdu nemôže vyvodzovať, že bol udelený za závažný trestný čin, ako v Ahmedovom prípade argumentovala maďarská strana.
      Konečné rozhodnutie v predmetnej kauze musia prijať príslušné maďarské súdy.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

Odporúčame

200 popredných rabínov označilo homosexuálov za "…
Európska sieť súdnych rád pozastavila členstvo súdnej rade Poľska
Francúzski nacionalisti z Národného frontu menia názov strany
Vodcu Moslimského bratstva odsúdili na doživotie
Vrchný vatikánsky kardinál sa pridal k elite globalistov na…
Líbyjský súd odsúdil na trest smrti 45 bývalých Kaddáfího…