Maďarsko nemôže automaticky odoprieť ochranu trestaným utečencom

14. september 2018, zdroj: TASR
14. september 2018
zdroj: TASR
Maďarsko nemôže občanom iných krajín automaticky odoprieť štatút utečenca len na základe toho, že sa dopustili závažného zločinu. Rozhodol o tom vo štvrtok Súdny dvor EÚ, podľa ktorého sa každý takýto prípad musí posudzovať individuálne a dôkladne preskúmať.
ilustračný obrázok

Verdikt sa týka afganského občana Shajina Ahmeda, ktorý Maďarsku v roku 2000 získal štatút utečenca. Neskôr bol tento muž odsúdený na päť rokov väzenia za spáchanie trestného činu. 
      V rámci trestného konania, ktoré sa proti nemu viedlo v Maďarsku, Afganec požiadal, aby bol o jeho prípade informovaný afganský konzulát. Maďarské orgány túto jeho žiadosť interpretovali tak, že nebezpečenstvo prenasledovania, ktorému mohol čeliť vo vlasti, už pominulo. V roku 2014 mu preto v Maďarsku odobrali štatút utečenca. 
      V roku 2016 Afganec opäť požiadal o priznanie štatútu utečenca alebo aspoň o pridelenie doplnkovej právnej ochrany, maďarské úrady však obe jeho žiadosti zamietli s odvolaním sa na jeho usvedčenie z trestného činu. Muž napadol zamietavé rozhodnutie na maďarských súdoch a jeho prípad bol postúpený Súdnemu dvoru EÚ.
      Podľa právnych predpisov EÚ je "závažný trestný čin" pádnym dôvodom na odobratie medzinárodnej ochrany. Súd so sídlom v Luxemburgu však vo štvrtkovom verdikte zdôraznil, že každý takýto prípad je potrebné posudzovať individuálne a komplexne vzhľadom na závažnosť spáchaného zločinu. 
      Zo samotnej dĺžky trestu sa podľa európskeho súdu nemôže vyvodzovať, že bol udelený za závažný trestný čin, ako v Ahmedovom prípade argumentovala maďarská strana.
      Konečné rozhodnutie v predmetnej kauze musia prijať príslušné maďarské súdy.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Sýrsky útočník z Kolína nad Rýnom mal byť už dávno vyhostený
Salvini zvažuje kandidatúru na post predsedu Európskej komisie
Otvorí Steven Seagal na Kryme školu aikido?
Sýrsky ortodoxný patriarcha vyzval na zrušenie západných sankcií…
V Palerme zaistili loď s 20 tonami hašiša na palube
Zelení z EP žiadajú zaradiť otázku právneho štátu v Maďarsku na…