Maďarský Jobbik sa štiepi!

10. august 2018, Marek Grečiar
10. august 2018
Marek Grečiar
„Vymäknutý“ Jobbik prišiel o viacerých starostov a primátorov. Tí oznámili vstup do nového a radikálnejšieho Hnutia naša domovina.
Gábor Vona, predseda strany Jobbik

Maďarskú opozičnú strana Jobbik v posledných dňoch opustilo niekoľko starostov a primátorov, ktorí sa pridali k novému Hnutiu naša domovina. Novú stranu založil bývalý predseda Jobbiku László Toroczkai. Ten tvrdí, že Jobbik „vymäkol“, a tak sa rozhodol založiť novú radikálnejšiu stranu. K tej sa zatiaľ pridalo niekoľko starostov a primátorov, ale aj poslancov miestnych a župných samospráv. László Toroczkai, ktorý bol z Jobbiku vylúčený za pokus o vytvorenie radikálnej platformy, oznámil vytvorenie novej strany koncom júna.

Hnutie naša domovina bude oficiálne zaregistrované až na jeseň, takže bývalí členovia Jobbiku budú dovtedy v samospráve pôsobiť ako nezávislí. Na výzvy Jobbiku, aby dotyční poslanci svoj mandát vrátili, nereagovali. 

Podľa predstaviteľov nového Hnutia naša domovina má predbežný záujem o vstup do strany asi 1600 ľudí. Väčšinou sa jedná o bývalých členov Jobbiku, ktorí sa nestotožnili so zmenou politického kurzu v Jobbiku, ktorý sa snaží „zjemňovať“ svoju politickú rétoriku. 

Hodnotenie článku

Odporúčame

Bývalý šéf Vatikánskej banky: Autori demografického kolapsu…
Bolton poprel účasť USA na pokuse o atentát na prezidenta Madura
Pri bojoch na východe Ukrajiny zahynulo v tomto roku najmenej…
Dovoz potravín je na Slovensku o tretinu vyšší ako ich vývoz
Francúzom dochádza trpezlivosť! Polícia zmarila útoky na…
Kandhamal: 10 rokov od masakru kresťania stále čakajú na…