Mimoriadna správa: Z OĽaNO odchádzajú ďalší piati poslanci, je medzi nimi aj Remišová

0 18. jún 2019, K. Kollár, foto: TASR
18. jún 2019
K. Kollár, foto: TASR
Igora Matoviča opúšťajú ďalší piati poslanci, a to vrátane predsedníčky poslaneckého klubu Veroniky Remišovej. Okrem nej od Matoviča odchádzajú Elena Červeňáková, Soňa Gaborčáková, Jozef Lukáč a Anna Verešová. Od posledných parlamentných volieb už z klubu OĽaNO odišli Oto Žarnay, Viera Dubačová, Richard Vašečka, Alan Suchánek a europoslanec Branislav Škripek.
a snímke poslankyňa NR SR Veronika Remišová.

Igora Matoviča opúšťajú ďalší piati poslanci, a to vrátane predsedníčky poslaneckého klubu Veroniky Remišovej. Okrem nej od Matoviča odchádzajú Elena Červeňáková, Soňa Gaborčáková, Jozef Lukáč a Anna Verešová. Od posledných parlamentných volieb už z klubu OĽaNO odišli Oto Žarnay, Viera Dubačová, Richard Vašečka, Alan Suchánek a europoslanec Branislav Škripek.

Vyjadrenie odchádzajúcich poslancov:

Poslanci z klubu OĽaNO oznámili rozhodnutie, že nebudú kandidovať v budúcich parlamentných voľbách 2020 za hnutie Igora Matoviča

„V roku 2016 sme prijali pozvanie na kandidátku hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti s víziou robiť poctivú politiku s ľuďmi a pre ľudí. Vážime si mandát, ktorý sme na toto volebné obdobie dostali a snažíme sa ho vykonávať poctivo, vytrvalo a s rešpektom k ľuďom, ktorí nám dali dôveru. Okrem odhaľovania káuz a podvodov, pri ktorých sa nám podarilo zachrániť stámilióny verejných peňazí, ako napríklad pri eurofondovomškandále v školstve, sme s kolegami predložili viac ako 100 návrhov zákonov, pozmeňujúcich návrhov a interpelácii, ktorých cieľom bolo zlepšiť život ľudí na Slovensku.

Vo voľbách 2020 nebudeme kandidovať za hnutie OĽaNO. Bolo to pre nás veľmi ťažké rozhodnutie. Hoci sme neboli členmi hnutia OĽaNO, práci pre hnutie sme venovali všetku energiu. K nášmu rozhodnutiu prispeli aj tieto dôvody:

Poctivá politika sa nedá robiť bez spolurozhodovania ľudí v regiónoch.

Na cestách po Slovensku sme sa dlhodobo stretávali s ľuďmi a sympatizantami, ktorí sa cítili zabudnutí a oklamaní a hovorili, že politikom sú dobrí len pred voľbami, keď treba zaplniť kandidátky a hodiť do urny hlas. OĽaNO existuje od roku 2011 a doteraz nedokázalo zapojiť ľudí v regiónoch do svojej činnosti a regióny sa žiadnym spôsobom nepodieľajú na spolurozhodovaní v hnutí. Ľudia v regiónoch najlepšie vedia, aké sú problémy a čo ich trápi a majú právo ovplyvňovať činnosť hnutia, za ktoré bojujú.

Na zmenu krajiny nestačí pár poslancov v parlamente, ale spoločenstvo ľudí, ktorí túžia a aktívne prispievajú k zmene

Igor Matovič priniesol do politiky mnohé inovácie, napríklad kandidatúru poslancov z posledného miesta kandidátky, čo oceňujeme a podporujeme. OĽaNO takto umožnilo vstup do politiky novým ľuďom. Ale neumožnilo stať sa týmto novým ľuďom riadnymi členmi hnutia, keďže členmi hnutia nemohli byť ani samotní poslanci hnutia. Aj preto sa mnoho cenných ľudí, ktorí za hnutie kandidovali v rôznych voľbách z OĽaNO vytratilo. Sme presvedčení, že len v jasne nastavenom a otvorenom politickom systéme sa strana môže rozvíjať a profesionálny politik systémovo pracovať.

Ostávame verní vízii, s ktorou sme vstupovali do politiky

Mnohí zo súčasných politických lídrov ( Béla Bugár, Robert Fico, predstavitelia PS/Spolu a aj Igor Matovič) zakladali svoju stranu tak, že sa nechali zvoliť do parlamentu za inú politickú stranu a následne založili svoju vlastnú stranu. My sa snažíme dokončiť celé volebné obdobie a spoluprácu s OĽaNO končíme až na začiatku kampane pred nadchádzajúci parlamentnými voľbami. Nemáme ambíciu založiť vlastnú stranu, chceme ostať verní princípom a hodnotám, s ktorými sme do politiky vstúpili. Bojovať proti korupcii a robiť konštruktívnu politiku, bez osobných urážok a osočovania, s úctou k pravde a s ľuďmi v regiónoch.

Ľudia si žiadajú dobre fungujúci štát a inštitúcie, na ktoré sa môžu spoľahnúť

Slovensko potrebuje dobre fungujúci štát a riešenia, ktoré zlepšia kvalitu života. Počas volebného obdobia sme takéto riešenia prinášali, predovšetkým v prospech rodín a seniorov, v boji proti korupcii a nerozumnému míňaniu eurofondov. Pre budúcnosť Slovenska je dôležité, aby malo po blížiacich sa parlamentných voľbách vládu zloženú zo strán, ktoré dokážu navzájom spolupracovať, akceptovať sa, s kvalitným programom a riešeniami. Iba tak sa nám podarí priblížiť k spravodlivo spravovanému a úspešnému Slovensku, po ktorom ľudia túžia.

Ďakujeme všetkým ľuďom, ktorí nám dali dôveru. Ďakujeme predsedovi hnutia Igorovi Matovičovi, že nám pomohol objaviť službu politika a jej význam pre obyčajných ľudí. Ďakujeme poslancom, ktorí nás na kandidátku pozvali, ako aj našim kolegom v klube a celému tímu za profesionálnu spoluprácu. Aj naďalej budeme pokračovať v našej snahe, aby právo a spravodlivosť na Slovensku platili pre každého rovnako.“

Elena Červeňáková
Soňa Gaborčáková
Jozef Lukáč
Veronika Remišová
Anna Verešová

Poslanci dokončia júnovú schôdzu s kolegami v poslaneckom klube, keďže majú spoločné poslanecké návrhy a Veronika Remišová sa týmto dňom vzdáva funkcie predsedníčky poslaneckého klubu.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Vianoce sú tu
SHMÚ: Slovensko zasiahnu v stredu a vo štvrtok horúčavy
Po obnove plničky by mala opäť prísť na trh minerálna voda…
Komentár: Kto sa to vlastne dostal do Europarlamentu?
Poslanci dnes neschválili návrh zákona o zrušení…
Katolícka charita u nás sa stala priekopníčkou v hospicovej…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.