Ministerstvo vnútra aj tento rok bude na letných festivaloch poučovať formou prednášok o utečencoch

0 11. júl 2019, Július Vonkomer/ foto: TASR
11. júl 2019
Július Vonkomer/ foto: TASR
Ministerstvo vnútra sa stará, aby sme na Slovensku mali pozitívny pohľad na utečencov.
Slovenská verejnosť si pri príležitosti Svetového dňa utečencov (20. júna) mohla pripomenúť ich neľahké osudy na podujatí Nedeľná paráda v Starej tržnici v Bratislave 16. júna 2019. FOTO TASR - Martin Baumann

Ako píšu na svojej stránke na sociálnej sieti: „Tak ako po roky minulé, aj tento rok sa zamestnanci migračného úradu MV SR zúčastňujú rôznych letných podujatí a festivalov, aby diskutovali a témach v spoločnosti veľmi citlivých a často stále démonizovaných a nejasných týkajúcich sa migrácie, utečeneckej problematike či azyle na Slovensku.

Naši odborníci sa zúčastnili Nedeľnej parády (16. 6.) v Starej tržnici, aby si pripomenuli Svetový deň utečencov. Vo svojom info stánku poskytovali návštevníkom podujatia overené a faktické informácie o azyle a utečencoch.
Nedeľnej paráde predchádzala účasť na Dobrom festivale v Prešove (14. – 15. 6.), kde zamestnanci migračného úradu MV SR s účastníkmi festivalu vo svojom stane diskutovali a oboznamovali ich so štatistikami, priebehom azylovej procedúry a spôsobe integrácie utečencov do spoločnosti.
Okrem Dobrého festivalu v Prešove navštívili odborníci migračného úradu festival Lumen v Trnave (7. – 8. 6.). Tu sa uskutočnila diskusia na tému „Azyl a utečenci v SR“, ktorá sa venovala vyjasňovaniu mýtov a hoaxov o utečeneckej problematike. Ďalšia diskusia bola na tému „Reálne skúsenosti cudzinca so začlenením v SR“, na ktorej sa hovorilo o výzvach a problémoch, ktorým čelia cudzinci a ako ich prijíma spoločnosť. Diskusie sa zúčastnili aj cudzinci, ktorým Slovenská republika udelila medzinárodnú ochranu. Účastníci diskusie sa tak mali možnosť z „prvej ruky“ dozvedieť, ako cudzinci vnímajú našu krajinu a čím všetkým si museli prejsť kým prišli na Slovensko.

Zamestnanci migračného úradu MV SR boli taktiež pozvaní divadlom Nová Scéna na divadelný festival Dotyky a spojenia v Martine (21. 6.), kde po predstavení „Domov, kde je ten Tvoj?“ diskutovali s divákmi. Herci si tentoraz zahrali netypicky v kryte civilnej obrany (CO kryt), čo ešte viac umocnilo atmosféru divadelného predstavenia a umožnilo divákom reálne sa vcítiť do situácie utečencov.

 

Tieto stretnutia s odborníkmi migračného úradu MV SR boli veľmi pozitívne hodnotené a pomáhajú k väčšej objektivite informovania verejnosti o azylovej problematike v podmienkach Slovenskej republiky. Tieto aktivity migračného úradu MV SR majú dlhodobý charakter.

Nevenujú sa len osvete, ale aj tomu, aby tí čo sú už na Slovensku mali lepší pocit z pobytu v záchytných táboroch. Pri príležitosti Svetového dňa utečencov pripravili dokonca bohatý program:

Svetový deň utečencov je dňom, kedy venujeme zvýšenú pozornosť ľuďom, ktorí opustili svoje domovy a v nových krajinách hľadajú nielen bezpečie, ale aj pomoc pri riešení každodenných problémov. Práve tento deň je príležitosťou na prehĺbenie vzájomných vzťahov a výmenu skúseností zo života žiadateľov o udelenie azylu v azylových zariadeniach migračného úradu MV SR na Slovensku.

Pri príležitosti Svetového dňa utečencov 2019 pripravili migračný úrad MV SR v spolupráci s mimovládnymi organizáciami, Slovenskou humanitnou radou a Obcou Rovné, nasledovné podujatia:

V priestoroch Záchytného tábora Humenné, 20. júna, od 9:00 h, budú mať žiadatelia o udelenie azylu možnosť predstaviť svoje krajiny pôvodu prostredníctvom výroby vlajok, prezentáciou tradičných tancov za sprievodu hudby a pripojiť sa k spoločnej opekačke.

Pobytový tábor Opatovská Nová Ves, 20. júna, od 8:00
Pre žiadateľov o udelenie azylu je pripravená návšteva zoologickej záhrady v Bojniciach. Žiadatelia budú mať možnosť spoznať typickú faunu Slovenska a cestou sa oboznámiť so známymi lokalitami ako Zvolenský hrad, Bojnický zámok a podobne.

Žiadatelia o udelenie azylu z Pobytového tábora Rohovce sa v nedeľu 16. júna zúčastnili Nedeľnej Parády, ktorá sa konala v Starej tržnici v Bratislave. Podujatie s bohatým kultúrnym programom umožnilo stretnutie ľudí z rôznych krajín, ktorí predstavili svoje tradície a zahrali si futbal.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Krádež peňazí z bankomatu
Dobrovoľní hasiči v Kláštore pod Znievom stavajú máj všetkým…
Podľa Asociácie nemocníc by nedostatok zdravotníkov mohol…
EÚ aj parlamentu viac nedôverujeme než dôverujeme; bojíme sa…
Prezident vrátil do NRSR zákon o politických stranách, chce…
Šok! Kotlebovci po eurovoľbách ovládli niekoľko okresov

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.