Ministerstvo vyhlásilo vojnu diviakom, zdecimuje Slovensko ich populáciu?

0 17. august 2019, Július Vonkomer
17. august 2019
Július Vonkomer
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky vydalo vyhlásenie ktoré sa dá prirovnať k vyhláseniu vojny diviačej zveri na Slovensku.
Ilustračný obrázok.

Dôvodom vyhlásenia vojny diviačej zveri je africký mor ošípaných, ktorý bol lokalizovaný už aj na Slovensku. PO závažných informáciách o výskyte afrického moru vydalo ministerstvo pôdohospodárstva aj nasledujúce vyhlásenie:

POZORNENIE PRE POĽOVNÍKOV NA CELOM SLOVENSKU

V nadväznosti na potvrdenie afrického moru ošípaných na našom území dávame do pozornosti nariadenie pre všetkých užívateľov poľovných revírov na území Slovenska!

Všetkým užívateľom poľovných revírov na území Slovenska sa nariaďuje intenzívny lov diviačej zveri, pričom je možné použiť:
Zakázaný spôsob lovu podľa § 65 ods. 2 písm. c) a k) zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, a to:

použitie noktovízorov, ktoré nemajú svoju vlastnú zámernú osnovu,
použitie zdrojov umelého osvetlenia a zariadení na osvetľovanie terčov.

Nesprávny spôsob lovu podľa § 65 ods. 3 písm. d), e), i) a k) zákona č. 2742009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, a to:
loviť diviačiu zver v noci s použitím výkonnej pozorovacej a streleckej optiky alebo s použitím zdrojov umelého osvetlenia alebo zariadenia na osvetľovanie terčov,
loviť diviačiu zver postriežkou vo vzdialenosti kratšej ako 100 m od hranice poľovného revíru,
loviť diviačiu zver na poľovných pozemkoch, na ktorých sa súčasne vykonávajú poľnohospodárske práce po predchádzajúcej dohode s užívateľom poľovného pozemku,
loviť diviačiu zver aj v prípade, že nemajú schválený plán chovu a lovu pre diviačiu zver alebo jej lov nebol povolený.

Cieľom tohto nariadenia je obmedziť stavy diviačej zveri pri eliminácii afrického moru ošípaných u diviačej zveri. Toto nariadenie sa NEVZŤAHUJE na poľovné revíry, v ktorých Regionálna veterinárna a potravinová správa vydala zákaz lovu diviačej zveri.

Ministerstvo zároveň vyzýva všetkých poľovníkov, aby pri love zveri dodržiavali maximálne možné opatrenia a spôsoby zabezpečenia bezpečnosti pri love zveri a manipulácii so strelnými zbraňami a zvýšili obozretnosť.

Agrorezort zároveň upozorňuje, že nahlásenie zvierat podozrivých z nákazy štátnemu alebo súkromnému veterinárnemu lekárovi je zákonnou povinnosťou a je MIMORIADNE dôležité na zamedzenie šírenia nákazy do ďalších oblastí Slovenska!“

Rozhodne je to dobrá správa pre streľby chtivých poľovníkov. Snáď sa týmto nedostane na zoznam vyhynutých živočíchov na Slovensku aj diviak

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Útok na slobodnú výmenu informácií
Komentár: Pochová Alojz Hlina definitívne KDH?
Chcel odstreliť 1000 medveďov, ako kandidát skončil
Cieľom globálneho paktu OSN je legalizovať ilegálne…
Dzurindova generácia politikov na čele so Sulíkom pokračuje v…
Policajti zadržali podozrivých z vraždy J. Kuciaka a M.…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.