Morálny úpadok USA? Drogová kríza a samovraždy znižujú priemernú dĺžku života Američanov

6. december 2018, Karol Šťastný
6. december 2018
Karol Šťastný
Spojené štáty americké majú problém. Priemerná dĺžka života Američanov začína klesať kvôli úmrtiam spôsobených užívaním drog a samovraždám. Podľa najnovšej správy organizácie Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) majú práve tieto dva faktory na svedomí, že v USA po sto rokoch začala klesať priemerná dĺžka života. Autori správy vychádzali z úmrtných správ zo všetkých amerických štátov.
Bezdomovci v New Yorku.

Najnovšia správa organizácie CDC  informuje, že šanca dožitia v USA poklesla medzi rokmi 2016 a 2017 z 78,7 rokov na 78,6 rokov. Najväčší nárast z pomedzi všetkých príčin úmrtia zaznamenalo predávkovanie drogami. Počet úmrtí na predávkovanie pritom v USA stúpa už od roku 1999. V poslednej dobe tiež narastá množstvo úmrtí užívateľov takzvaných "syntetických opiátov iných ako metadón", čo je napríklad obľúbená droga fentanyl. Od roku 2013 počet úmrtí kvôli tejto kategórii drog stúpol asi o 71 %.

Medziročne tiež od roku 2017 stúpol aj počet dokonaných samovrážd, a to o 3,7 %. Podľa CDC je tento problém výrazne viditeľnejší najmä pri pohľade za dlhšie časové obdobie. Od roku 1999 do roku 2016 sa počet Američanov, ktorí si dobrovoľne vzali život, zvýšil o 30 %.

CDC dúfa, že tento znepokojujúci trend ako v drogách, tak aj v samovraždách je možné zvrátiť zvýšenou finančnou podporou tých oblastí, ktoré sú najviac sužované týmito zdravotnými problémami, pričom by mohol pomôcť aj lepší výskum uvedenej problematiky.

 

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Maďarsko odmieta motivovanie migrácie, a teda aj pakt OSN
Globálna ekonomika nesie so sebou aj riziko globálnych kríz
Na fóre expertov v Singapure sa hovorilo o rizikách novej…
Srbsko zrušilo bezvízový režim s Iránom - údajne po tlaku EÚ
Následkom konzumácie alkoholu zomrú ročne vo svete tri milióny…
Cirkev sa stala tŕňom v oku nikaragujskej vlády