MZ SR skvalitňuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti

0 29. august 2018, zdroj: ministerstvo zdravotníctva
29. august 2018
zdroj: ministerstvo zdravotníctva
Aj v odľahlejších regiónoch Slovenska by pacienti v budúcnosti mali nájsť svojho lekára. Ministerstvo zdravotníctva mimo okresných a krajských miest plánuje umožniť vybudovanie centier integrovanej zdravotnej starostlivosti, ktoré by na jednom mieste združovali všeobecných lekárov, pediatrov a špecialistov. Projekt bude financovaný z eurofondov a cieľom je sprístupniť zdravotnú starostlivosť pre ľudí aj v miestach, kde bolo doteraz náročnejšie získať lekárov a pacienti tak museli dochádzať za zdravotnou starostlivosťou do vzdialenejších regiónov. Ministerstvo zdravotníctva dnes zverejnilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok.
ilustračný obrázok

Dostupnejšia zdravotná starostlivosť v regiónoch

 

Účelom výzvy je integrácia primárnej zdravotnej starostlivosti formou budovania spomínaných centier. Do výzvy za môžu zapojiť žiadatelia, ktorým bola k projektovému zámeru vydaná hodnotiaca správa. „Cieľom vybudovania centier integrovanej zdravotnej starostlivosti je, aby pacienti nemuseli  dochádzať za zdravotnou starostlivosťou do vzdialenejších regiónov a takisto integrácia všeobecných lekárov so špecialistami s možnosťou poskytovania sociálnych služieb na jednom mieste,“ uviedla ministerka zdravotníctva  Andrea Kalavská.

 

Dvojkolový proces výberu

 

Pre realizáciu centra integrovanej zdravotnej starostlivosti sa uplatňuje dvojkolový proces výberu prostredníctvom výzvy na predkladanie projektových zámerov a následne prostredníctvom výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Dnes sa zverejnila výzva na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok. „Zámerom dvojkolového procesu výberu je minimalizovanie administratívnej náročnosti, personálnych ako aj finančných výdavkov spojených s vypracovaním projektovej a technickej dokumentácie,“ vysvetlila šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská. Pri uvedených projektoch nie je uplatňovaná schéma štátnej pomoci vzhľadom na to, že budú podporené len projekty s lokálnym vplyvom.

V prvom kole bolo predložených  61 projektových zámerov, z ktorých 2 projektové zámery boli vzaté späť samotnými žiadateľmi, pri 4 projektových zámeroch bolo zastavené konania a 55 projektovým zámerom bola vydaná hodnotiaca správa k projektovému zámeru.

„Objem finančných prostriedkov vyčlenených na vyhlásenú výzvu predstavuje 70 mil. eur, pričom maximálna výška príspevku na jeden projekt bola stanovená na 700 tis. eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja,“ povedala ministerka zdravotníctva.

Finančná spoluúčasť prijímateľov na realizácii projektov predstavuje 5 % z celkových oprávnených výdavkov a príspevok zo štátneho rozpočtu tvorí 10 % z celkových oprávnených výdavkov.

 

Oprávnenými žiadateľmi o eurofondy môžu byť obce, VÚC, alebo nimi zriadené neziskové organizácie v spolupráci s poskytovateľmi ambulantnej zdravotnej starostlivosti, ktorým bola v rámci výzvy na prekladanie projektových zámerov vydaná hodnotiaca správa k predloženému projektovému zámeru.

 

Žiadosti o nenávratný finančný príspevok je možné predkladať do 23. novembra 2018, kedy bude výzva uzavretá. Výzva je realizovaná v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu, v ktorom Ministerstvo zdravotníctva  vystupuje ako sprostredkovateľský orgán a poskytovateľ nenávratného finančného príspevku.

Výzva je zverejnená na internetovej stránke http://www.mpsr.sk/index.php?navID=376.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Politici môžu Kotlebovi závidieť! Jeho posledný prejav už videlo…
Dobrý anjel pripravil o bývanie 48 rodín. Kúpil dva paneláky za…
Eurovoľby 2019: Zloženie Európskeho parlamentu podľa frakcií a…
Maďarské politické strany sa plánujú spojiť pod jeden subjekt
Špeciálna prokuratúra nemá dôkazy, že si Marian K. objednal…
Dolný Harmanec: Obec je bohatá na prírodné atrakcie, má aj vodný…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.